İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Dekorasyonda kırmızı ile uyumlu renkler

Dekorasyonda Kırmızı İle Uyumlu Renkler

Dekorasyonda kırmızı ile uyumlu renkler hangileridir ve kırmızı rengi dekor tasarlarken nasıl kullanılmalıdır?

Dekorasyonda kırmızı kullanmak

Dekorasyonda en fazla öne çıkan renklerden biri olan kırmızı, doğru bir dekorasyon planı ile yaşam alanınıza muhteşem bir hava katmak için kullanılabilecek renklerden biridir. Dekorasyonda kırmızı ile uyumlu renkler kullanarak, yapacağınız dekorasyon tasarımının daha dikkat çekici bir ortam oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

dekorasyonda kırmızı kullanmak
Dekorasyonda kırmızı kullanmak

Kırmızının en keskin renklerden biri olması, dekorasyonda dikkat edilmemesi durumunda hedeflenen görüntüyü yakalamaya engel olmasına sebep olur. Bu yüzden kırmızı ile uyumlu renklerin neler olduğunun iyi bilinmesi ve renk geçişinin diğer dekorasyon öğeleri ile doğru yapılması örnek gösterilecek bir dekorasyonun oluşturulmasını sağlar. Kırmızıyla uyumlu renklerin neler olduğunu bilmek kadar hangi yaşam alanlarına kullanılacağını bilmek de önemlidir.

Dekorasyonda Kırmızı İle Uyumlu Renkler Hangileridir?

dekorasyonda kırmızı kombinleri
Dekorasyonda kırmızı kombinleri

Oldukça iddialı bir renk olan kırmızı rengini kullanırken hangi renklerle kombin yapacağınıza azami ölçüde dikkat etmeniz gerekir. Aşağıda dekorasyonda kırmızı ile uyumlu renkler üzerine sizlere ayrıntılı bilgiler sunduk ve kombin önerilerinde bulunduk.

Salon Dekorasyonu İçin Kırmızı ile Siyah Uyumu

İki ana rengin kombinasyonu, dekorasyon çalışmanıza her haliyle olumlu etki edecektir. Kırmızı ve siyah uyumu özellikle geniş alanlarda daha ön plana çıkmaktadır.

Kırmızıya dekorasyonunuzda yer vermek istiyorsanız, profesyonel bir renk uyumu sağlamak durumundasınız. Ancak kırmızının siyah ile uyum sağlaması, diğer renklere nazaran daha kolaydır. Özellikle salon gibi geniş alanlarda kırmızı ve siyah tonlarına ağırlık vermeniz, harika bir görüntü elde etmenizi sağlar.

İlginizi Çekebilir:  TV Ünitesi Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Salonunuzda dikkate değer bir çalışma yapmak istiyorsanız, kırmızıyı ana renk olarak kullanırken siyah rengi ise tamamlayıcı renk olarak kullanmanız gerekir. Bu iki renk ile beyaz detayların hâkim olduğu mobilyalara salonunuzda yer vermeniz, muhteşem uyumun önemli bir ayrıntısı olacaktır.

Oturma Odalarında Beyaz ve Kırmızı Uyumu

dekorasyonda kırmızı
Dekorasyonda kırmızı

Oturma odanızda kırmızı ile kullanabileceğiniz bir diğer ana renk beyazdır. Bu iki rengi bütünleştirmek için detaylarda kahverengi tonların hâkim olduğu bir dekorasyon tasarlayabilirsiniz.

Kırmızı renklere yer vererek oturma odanızda yapacağınız dekorasyonda, beyaz rengin kırmızı ile eşit oranda veya biraz daha ağırlıkta olmasına dikkat edin. Ana rengimiz kırmızı olsa da çok büyük bir oturma odasına sahip değilseniz, beyaz tonlara biraz daha ağırlık verebilirsiniz.

Yatak Odalarında Kırmızı İle Uyumlu Renkler

Dekorasyonda kırmızı ile uyumlu renklerle yatak odanızı dekore etmeyi planlıyorsanız, açık mavi ve yeşil renkler ideal bir seçim olur. Mavi ile kırmızı aslında birbirine zıt renkler olsa da doğru kombinler ve detaylarda yer vereceğiniz gri renkler ile zıtlıkları büyük bir avantaja dönüştürebilirsiniz.

Yeşilin açık tonları ve kırmızı ise doğal bir görüntünün oluşmasına imkân verecektir. Özellikle ahşap ağırlıklı bir yatak odası dekorasyonu için, gri ve açık mavi detayları bir arada barındırabilirsiniz.

Antrede Kırmızı ile Uyumlu Renkler

Antrede ana renk olarak kırmızıyı tercih etmek yerine ahşap bir görüntü bütünlüğü sağlayıp detaylarda kırmızıya yer vermek, antre dekorasyonu için daha fazla şıklık sunar.

Şayet antrenizde kırmızının açık renklerini tercih edecek olursanız, bu durumda haki renk tonuyla bütünlük sağlamanız daha iyi olacaktır.

Mutfak Dekorasyonunda Kırmızı ile Uyumlu Renkler

Dekorasyonda kırmızı mutfak ile uyumlu renkler
Dekorasyonda kırmızı mutfak ile uyumlu renkler

Mutfak dekorasyonu ürün ve renk çeşitliliğinin fazla olması nedeniyle, renk uyumu konusunda sizi biraz daha zorlayabilir. Mutfak dolabı ve yemek masası gibi unsurların bir arada değerlendirilmesinin yanı sıra, zemin ve duvar fayanslarını da hesaba katmak gerekir.

İlginizi Çekebilir:  LED Işık Dekorasyon Fikirleri

Mutfağınızda kırmızıdan sonra dekorasyona hâkim olan renklerin açık yeşil ve mavi tonlarda olması, çarpıcı bir görüntü ortaya koyacaktır. Şayet yemek masanız klasik ahşap rengine sahipse, ufak detaylarda beyaz ve gri renklere yer vererek daha çok açık kahve tonların dekorasyona hâkim olmasını sağlayabilirsiniz.

Kısacası dekorasyonda kırmızı ile uyumlu renkler seçerken, geniş alanlara sahipseniz kırmızıyı ana unsur olarak kullanmanız kusursuz bir ev dekorasyonu yapmanızı sağlar. Daha küçük alanlarda ise kırmızı, ikinci ana renk olarak kullanılmalıdır.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir