Orta Sehpa Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

orta sehpa alırken nelere dikkat edilmeli

Orta sehpa alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada, orta sehpayı yerleştireceğiniz odanın dekorasyonuna uyum sağlaması ve kullanım amacınıza uygun olması geliyor.

Mağazalardan alacağınız sehpaların seçim süreci tamamen ürünü görebileceğiniz için daha kolay olabiliyorken, özellikle internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde istediğiniz ürünü doğru ebatlarında alabilmek için bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor.

 

Orta Sehpa Seçimi Nasıl Yapılmalı?

orta sehpa nasıl seçilir
Orta sehpa nasıl seçilir

Sehpa seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini başlıklar halinde sizlere sunmak istedik.

Sehpalarınız Dekorasyonla Uyumlu Olmalıdır

İster zigon türü sehpa olsun ister orta sehpa olsun seçim yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden biri dekorasyona uyumudur. Almak istediğiniz sehpanın salon veya oturma odasında kullanılacağı düşünülürse, koltuk takımlarınızla ve eğer dekorasyonda tercih etmiş iseniz halılarınızla uyumlu olması gerekiyor. Bu şekilde salon veya otuma odanızda bütünlük oluşturabilirsiniz.

Sehpa Ölçüleri Orta Sehpa Seçiminde Önem Taşıyor

Sehpa alırken dekorasyon açısından salon takımları ile uyumlu olması gerektiğinden bahsettik. Bunun yanında orantısal yani ölçü anlamında da salon takımlarınızla uyumlu ölçülerde sehpa almanız gerekiyor. Bu ölçü hesaplanırken genel kural sehpanın salonunuzda bulunan kanepe uzunluğunun 2/3’ünün yarısı kadar olması gerektiğidir. Ayrıca, sehpayı konumlandırırken diğer mobilyalar ile arasında mesafe olmasına dikkat etmeniz dekorasyon ve görünüm açısından faydalı olacaktır.

Sehpa ölçülerinden bahsediyorken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, alacağınız sehpanın yüksekliğidir. Sehpa, konumlandıracağınız odadaki kanepenin oturum yüksekliğinden iki veya üç santimetre aşağıda kalmalıdır.

Kullanışlı ve Kolay Temizlenebilir Malzemeden Yapılmış Sehpalar Tercih Edilmeli

Orta sehpalar dekoratif ögeler oldukları kadar aktif kullanımı olan ürünlerdir. Yemek yeme, atıştırmalıklarınızı koymak, çay ve kahve gibi sıcak içecekler derken bu tip kullanımlara uygun malzemelerden sehpanızı seçmemişseniz hem sehpalarınızda yıpranmalar olabiliyor hem de kullanım açısından sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Genç Odası Dekorasyonu Üzerine 5 Püf Noktası

Cam veya akrilik gibi malzemelerden sehpanızı seçmişseniz ve yoğun olarak kullanacaksanız bu malzemelerde parmak izi veya çiçek vazosunun alt kısmında kalabilecek nem dolayısı ile oluşan izleri bolca görmek zorunda kalabilirsiniz. Yine de belirtelim ki ayna yüzeyli, cam ve akrilik sehpalar kolayca temizlenebilir.

orta sehpa seçimi
Orta sehpa seçimi

Orta Sehpalar Dayanıklı Olmalıdır

Hemen her üründe olduğu gibi orta sehpalarında da dekorasyona uygun olması gerektiği gibi dayanıklı olması da gerekiyor. Sehpa ayakları genel olarak en fazla sorun çıkaran kısımdır. Bu nedenle sehpa alırken ayak kısımlarının dayanıklı olduğuna dikkat edilmesi gereklidir. Vidalama veya yapıştırma ayaklar yerine geçme ayaklı sehpalar daha dayanıklı oluyor. Sehpa alırken ekstra vida veya dayanıklılık için takoz sisteminin yanında verilmesine de dikkat etmek gerekiyor.

Sehpanızın Fonksiyonel Olması Kullanım Rahatlığı Sağlar

Alacağınız sehpanın yukarıda bahsettiğimiz özelliklere ek olarak fonksiyonel olmasına dikkate etmenizi tavsiye ediyoruz. Sadece kalabalık aileler için değil tek başınıza yaşıyor olsanız da alacağınız sehpanın fonksiyonel yapıda olması size birçok fayda sağlayacaktır. Örneğin büyüyebilen diğer tabiri ile uzayabilen bir sehpa alırsanız arkadaşlarınız veya aileniz evinize geldiklerinde sehpanızı daha büyük bir şekilde kullanabilirsiniz. Hatta yeni nesil sehpalar çeşitli ilave fonksiyonlar ile yemek masasına bir dönüşebiliyor. Eğer bu şekilde bir orta sehpa tercih ederseniz yemek masası almanıza bile gerek kalmayabilir. Ya da dilerseniz bu şekilde dizayn edilmiş bir masayı çalışırken bile kullanabilirsiniz.

Fonksiyonel orta sehpalara bir diğer örnek de raflı sehpalardır. Kullanım kolaylığı sağlayan bu sehpalar kitap, dergi, gazete koyabileceğiniz raf alanları ile hem yerden tasarruf sağlar hem de şık bir görüntü oluşturur.

Genel olarak baktığımızda sehpa alırken dikkat edilmesi gerekenler; dekorasyonunuza uygunluk, dayanıklı olma, ölçüler ve fonksiyonel olma özellikleridir. Bu özelliklere dikkat ederek siz de eviniz için en uygun sehpayı alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  En Kullanışlı Mutfak Dolabı Renkleri ve Malzemesi
Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir