Bazalt küptaş

Öğrenci Evi Dekorasyon Fikirleri

Öğrenci Evi Dekorasyon Fikirleri

Öğrenci evi dendiği zaman akıllara her ne kadar biraz! dağınıklık ve düzensiz olabilme durumu geliyor olsa da vereceğimiz öğrenci evi dekorasyon fikirleri ile bütçeyi de minimumda tutarak dağınık ve düzensiz görünmeyen aksine son derece şık ve konforlu öğrenci evleri oluşturulabilir.

Öğrenci Evi Dekorasyon İpuçları

Öğrenci Evi Dekorasyon İpuçları
Öğrenci Evi Dekorasyon İpuçları

Özellikle üniversiteyi başka bir şehirde veya ülkede okuyacak ebeveynler, eğitim hayatları süresince çocuklarının öğrenci evinde düzenlerini nasıl sağlayacakları konusunda oldukça fazla endişeye kapılıyor. Ev düzenini sağlama konusunda daimi ebeveyn desteği sağlanamayacağı için öğrencilerin yaşamına uygun ve keyif alacakları bir yaşam alanı oluşturabilmek bu noktada önemli oluyor. Peki, öğrenci evi dekorasyonu nasıl yapılabilir?

Fonksiyonellik ve Profesyonellik

Öğrenci evi dekorasyonunda en fazla dikkat edilmesi gereken husus pratik ve fonksiyonel olmaktır. Dekorasyonda dikkat edilmesi gereken bu konu, öğrencilerin hem çalışma ortamlarının oluşturulmasında hem de günlük yaşam alanlarında önem taşır.

Sosyalleşme sürecinde de gençlerin ihtiyaçlarına ve yaratıcı ruhlarına hitap eden bir dekorasyon oluşturmak gerekiyor. Fonksiyonellik oluşturmak için çok amaçlı mobilyaların kullanımı, öğrenci evlerinde harikalar oluşturuyor. Bu mobilyalar arasında özellikle kullanım açısından pratiklik sağladığı kadar küçük öğrenci evlerinde bile değerlendirilebilecek yatak olabilme özelliğine sahip koltuklar, raflı masalar, portatif yapıda dolaplar ve yemek veya çalışma masası olabilecek orta sehpalar, kullanım kolaylıkları ile öğrenci evi dekorasyonu için kullanılabilecek ürünlerdir.

Öğrenci Evi Dekorasyon Yapılmasında Aydınlatmaya Dikkat Etmelisiniz

Öğrenci evi dekorasyonu
Öğrenci evi dekorasyonu

Öğrenci evlerinde hem evi daha ferah ve modern gösterecek hem de çalışma ortamının oluşturulmasına katkı sağlayabilecek aydınlatma ögeleri kullanılabilir. Küçük ve yetersiz aydınlatmaya sahip olan yaşam alanları, motivasyon düşürücü etkiye sahiptir. Tüm gün okul koşuşturmacası içerisinde olan öğrenciler evlerine adım attıklarında dinlendirici, ferah ve evlerini çekici gösterebilecek aydınlatmalar ile yaşam alanlarında daha rahat olabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Duvar Renkleri - En Çok Beğenilen Duvar Boya Renkleri

Ayrıca düzgün şekilde aydınlatması olan bir ev her hâlükârda daha düzenli ve derli toplu görünür. Lamba seçimi konusunda tavsiyemiz, uzun lambaderlerden yana seçimlerinizi yapmanız yönünde olacaktır.

Dekoratif Duvar Tasarımlarıyla Öğrenci Evlerini Hareketlendirebilirsiniz

Mobilya, aydınlatma gibi dekorasyon öğeleriyle ilgili genel önerilerimizden sonra sıra, duvarlar ile ilgilenmeye geliyor. Öğrenci evlerinde genellikle temel ihtiyaçları karşılayacak eşyalar yer alır. Bu eşyalar hem çok fazla yer kaplamaz hem de genel olarak yaşam alanına baktığınızda özellikle duvarların boş olması ile eşyaların az oluşu daha fazla belirgin hale gelir. Bu boşluk görünümünü engelleyip o evi daha canlı, hareketli ve dolu görünüme kavuşturmak ise duvarlara küçük dokunuşlar yapmanız ile mümkündür. Bunun için dekoratif ve maliyeti düşük dekoratif duvar tasarımlarını kullanabilirsiniz.

Duvarları dilerseniz canlı renklerle hareketlendirebilir veya pastel tonları kullanarak daha huzurlu bir görünüm oluşturabilirsiniz. Kontrast renklerin gücünden yararlanıp daha modern dokunuşlar da yapabilirsiniz ya da küçük bir ev ise, açık renklerin yanıltıcı etkilerinden evi daha büyük göstermek için faydalanabilirsiniz.

Duvarlar ile ilgili fikirlerimiz sadece duvar boyaları ile sınırlı değil. Her ne kadar duvarlarda renk değişlikleri ile bir harmoni oluşturacak olsanız da bu duvarlarda dekoratif öğeler kullanmanız, öğrenci evlerinde tarz yapacaktır.

Son zamanlarda bir zamanlar hemen her evde mutlaka kullanılan duvar kağıtları tekrar popülerlik kazandı. Ayrıca bu yeni nesil duvar kağıtlarını tüm evde veya bir odanın tüm duvarlarında kullanmanız da gerekmiyor.

Odanın bir kısmını veya bir duvarını bu duvar kağıtları ile dekore edip farklılık elde edebilirsiniz. Örneğin TV veya bilgisayar gibi elektronik ürünlerin bulunduğu alanların bir duvarında taş desenli duvar kâğıdı bile kullanmanız farklılık katacaktır.

Duvarlarda kullanabileceğiniz ve farklılık elde edebileceğiniz bir diğer öge de poster kullanımıdır. Bu yöntem diğer yöntemlere göre hem ekonomik hem de pratik olacağı için, dekorasyonda daha fazla tercih ediliyor. Üstelik istenirse kolaylıkla farklı posterler temin edilip değiştirilebiliyor da.

İlginizi Çekebilir:  En Sağlıklı Duvar Boyası Hangisidir?

Poster kullanımlarında tarz oluşturmak istiyorsanız, çerçeve detayları ile posterleri zenginleştirebilirsiniz veya eski plaklar ile nostaljik görünümler oluşturabilir veya piyasada satılan içecek kapakları ile kendin yap şeklinde yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Poster öğesini duvar dekorasyonunda kullanacak iseniz; tavsiyemiz öğrenci evi dekorasyonu için mümkün olduğunca büyük boy ve tek posteri kullanmanız olacaktır. Farklı tarzlarda küçük boy posterler yaşam alanı duvarlarında göz yorucu ve karmaşık bir görünüm oluşturmaktadır.

Öğrenci Evlerinde Aynalar ile Daha Büyük Ev Algısı Oluşturulabilir

Küçük evleri büyük göstermek için tavsiyeler arasında yer alan ayna detayı, küçük öğrenci evlerini büyük göstermek için de kullanılabilir. Derinlik ve büyüklük hissi oluşturan aynaların kullanım boyutlarında poster kullanımına göre daha özgür davranabilirsiniz. Dilerseniz büyük bir boy aynası isterseniz de küçük parçalardan oluşan ve takım halinde de satılan aynaları duvarlarda konumlandırabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir