İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
En sağlıklı duvar boyası

En Sağlıklı Duvar Boyası Hangisidir?

En sağlıklı duvar boyası hangisidir? konusu evinin dekorasyonunu gerçekleştirirken sağlığı da göz önünde bulundurmak isteyenler için oldukça önemli bir husustur.

Doğru renk seçimi ve doğru uygulama kadar boyanın kalite ve sağlık açısından da güvenilir olması önemlidir. Bu nedenle boya seçim yaparken, “En sağlıklı duvar boyası hangisidir?” sorusu mutlaka sorulmalı ve buna göre bir seçim yapılmalıdır.

En Sağlıklı Duvar Boyaları

sağlıklı duvar boyası
Sağlıklı duvar boyası

Süt Boyası olarak adlandırılan ve milk paint olarak etiketlenen boyalar yüksek teknoloji ürünü ve su bazlı ürünlerdir. Toz halinde piyasada bulunmaktadırlar. Zararlı kimyasal içermemektedirler.

Elf serisi ve vital olarak adlandırılan ürünler çeşitli firmaların katalog ürünleri arasında yer almaktadır. Son teknolojiye uygun olarak üretilmiş boyalardır. Alerji oluşturma riskleri neredeyse sıfırlanmıştır.

En sağlıklı duvar boyası seçimi konusunda herhangi bir marka isminden bahsetmek yerine, boyaların içeriği hakkında bilgi sahibi olmak daha doğru olacaktır. Bu yüzden boya içerikleri dikkate alınmalı ve özellikle; benzen, eter, demir, nikel, cıva ve kurşun gibi bileşen maddelerinin miktarı göz önüne alınmalıdır. Bu etken maddelerin kullanım oranları boyanın ne kadar sağlıklı olup olmadığını belirleyen en önemli faktörler arasındadır.

Bu maddeler boya kalitesine etki eden faktörler olsa da hangi maddenin ne kadar bulunması gerektiği, yasal çerçevede belirlenmiş durumdadır. Marka boyalarda belirtilen yasal sınırın aşılması gibi bir durum söz konusu olmayacağı için, merdiven altı imal edilen boyalar denetime tabii olmadığından bileşen maddelerinde yasal sınırın aşılması daha fazla söz konusudur.

Su bazlı silinebilir boyaların hava geçirgenliğinin fazla olması nedeniyle, daha sağlıklı oldukları bilinir. Plastik veya silikon boyalar ise daha az hava geçirgenliğine sahiptir. Sağlık açısından kıyaslamayı bir kenara bıraktığımızda ise, diğer boyaların kendine has kalite özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle boya alırken, farklı faktörleri de bir arada değerlendirmeniz gerekebilir.

İlginizi Çekebilir:  Monokrom Nedir? Monokrom Dekorasyon ve Renkler

Duvar Boyası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konumuzun başlığına ve daha sağlıklı yaşam biçimine uygun olarak, her şeyden önce evde yaşayanların sağlığı önemlidir. Bu nedenle ilk tercih, sağlıklı boya seçimi olmalıdır. Su bazlı boyalar, bu manada öne çıkmaktadır. Ayrıca neredeyse tüm markalar tarafından üretilen antibakteriyel özelliklere sahip boyalar, doğal olarak diğer türlere göre daha sağlıklı boyalardır.

Boyanın içerisindeki kimyasal miktarlarına bağlı olarak, ürün kalitesi de ilk dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. Markalaşmış firmalar sağlıklı ürünlerini öne çıkarmanın yanı sıra, uygulama aşaması ve sonrasında da kaliteli yapılarıyla uzun ömürlü boyalar üretmektedirler. Tamamen sağlıklı bir seçim yapmak için aslında en iyi seçenek kireç ile yapılan badana olsa da modern yapılarda, böyle bir tercih görsel açıdan iyi bir seçenek olmayacaktır.

Seçeceğiniz boya markası ne kadar iyi olursa olsun, boyanın kapatıcı özelliği birbirinden farklıdır. Yani benzer özelliklere sahip iki marka ürünü arasında, kapatma yoğunluğu bakımından bazı farklılıklar görülebilir. Ürünün kapatıcı özelliğine etki eden en önemli faktör ise, boyanın rengidir. Daha önceki renk ile örtüşen renkler, dolayısıyla daha iyi kapatma sağlarken henüz ilk kez boyanacak duvarlar için yine kapatıcı özelliği yüksek boya renkleri ve çeşitlerinin tercih edilmesi daha faydalı olacaktır.

Son olarak duvar boyası seçerken dikkate almanız gereken bir başka husus, boyanın uygulanacağı alanla uyumlu renkte olmasıdır. Oturma odası, antre veya yatak odası gibi farklı alanlar için, bu alanların mevcut veya yapılması planlanan dekorasyonları da göz önünde tutulmalıdır.

Bu yazımızda sağlıklı duvar boyası seçimi yaparken hata yapmamanız için dikkat etmeniz gereken kriterleri sıralayarak “En sağlıklı duvar boyası hangisidir?” sorusunu yanıtladık. Konu hakkındaki bir önceki bilgi dolu içeriğimiz “Çocuk odası ne renk boyanmalı?” başlıklı içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir:  Az Su İsteyen Peyzaj Bitkileri
Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir