Bazalt küptaş

Vinç çeşitleri nelerdir? Özellikleri, Kullanım Alanları

vinç çeşitleri

Bu yazımızda vinç çeşitleri hakkında bilgi verilecektir. İnsan gücü tarafından kaldırılamayacak kadar ağır olan yükleri kaldırma konusuna gelinince akla ilk gelen iş makinesi kesinlikle vinçtir. Vinçler, insan gücüyle kaldırılamayan ağır yükleri dengeli ve güvenli bir şekilde taşımak için özel teknolojiler ile geliştirilen makinelerdir ve her inşaatta kullanılırlar, vincin olmadığı bir inşaat işi düşünülemez. Vinç konusunda ise bahsedilmesi gereken bir diğer önemli kavram ise vinç çeşitleri nelerdir? konusudur.  Bu vinç çeşitlerinin hangi alanlarda doğru, etkili ve güvenli bir şekilde kullanılacağını bilmek için de vinç çeşitlerinin özellikleri bilinmelidir. Yazımızda vinç ile ilgili bu kavramlara yer vererek sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Vinç Kullanım Alanları Nelerdir?

Vinçler, insan tarafından kaldırılamayan tüm yüklerin kaldırılmasında büyük rol oynar. Durum bu şekilde olunca, sadece inşaat alanlarında değil hayatın pek çok tarafında vinç karşımıza çıkabilir. Bu durumları sıralamak gerekirse:

Eşya – Ağaç taşıma işleri

Ağır araçların taşınması ve kaldırılması

Oto kurtarma sistemleri

Yüksek binalardaki elektrik sorunlarının çözümü

Ağaç bakımı – budama işlerinin yapılması

Yüksek binalardaki boyama, cam silimi gibi işlerin yapılması

Kamera – çekim tekniklerinde kullanılması

Binalarda iskele yapımında kullanılması

Yüksek binalarda nakliye işlerine yardımcı olması gibi sıralanabilir. Tüm bu amaçlar için vinç kiralamak uygun olabilmektedir.

Vinç Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

İş makinesi olarak karşımıza en çok çıkan makine olan vinçler, kullanım alanları ve görevlerine göre pek çok farklı çeşide ayrılırlar. İşimizi yaptıracağımız zaman ya da vinç kiralamak konusunda düşündüğümüz zaman ise ne iş yapacağımız ve ne çeşit vince ihtiyacımız olduğunu bilmek önem taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Cam Nedir, Nasıl Yapılır?

Sabit Vinç:

vinç çeşitleri sabit vinç
Vinç Çeşitleri Sabit Vinç

Sabit vinçleri oldukça sık görürüz. Bu vinç türü adından da anlaşılacağı üzere bir yere sabitlenerek kullanılırlar ve sabit bir çalışma yeri vardır. Yükleri indirip, kaldırma ya da biraz kaydırma işlevi gerçekleştirebilirler. Özellikle liman gibi yerlerde sıklıkla kullanılırlar.

Mobil Vinçler:

mobil vinç
Mobil vinç

Mobil vinçlerin ise en önemli özelliği hareketli olmasıdır. Ağır yükleri taşımaya yarayan mobil vinçler, kullanım alanı olarak sabit vinçlere göre çok daha avantajlıdır. Kamyonlara sabitlendiği için hareket ettirmek kolaydır, günlük farklı işlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Dar alanlarda rahatlıkla kullanılabilen mobil vinçlerin dezavantajı ise eğimli yerde kullanımın çok uygun olmamasıdır.

Sepetli Vinçler:

vinç çeşitleri sepetli vinç
Sepetli vinç

Sepetli vinçlerin en önemli özelliği, insan gücünü ulaşılması zor alanlara ulaştırmasıdır. Sepeti sayesinde insanları yüksek noktalara ulaştırabilir ve iş yapılmasını sağlayabilir. Dış cephe kaplama, boya işleri, tadilat işleri ile kurtarma işlerine kadar pek çok alanda kullanılabilirler.

Kule Vinçler:

Vinç dendiği zaman belki de akılda ilk beliren görüntü kule vinçtir. Kule vinçler ile oldukça yüksek ağırlıktaki nesneler güvenle kaldırılabilmektedir. Binanın boyuna göre kule vincin boyu da uzayabilmektedir, ağırlıklar oldukça yüksek noktalara taşınabilmektedir ve bu özelliği ile büyük projeler için vazgeçilmez iş makinesidir. Yatay parçasına bom denilmektedir ve kısa ucuna diğer tarafı dengelemek adına ağırlıklar takılır. Denge usulü ve pek çok teknolojiden yararlanılarak geliştirilen vinçler ile ağır yükleri kaldırmak ve taşımak imkanlı hale gelebilmiştir. Kullanımı sırasında sorunlardan kaçınmak için bakımlarına dikkat edilmeli ve iş sağlığı güvenliği kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalınmalıdır.

Portal Köprülü Vinçler:

Özellikle fabrikalarda kullanılan bu vinç türü, sabit kolonlar arasında tek doğrultuda hareket edebilmektedir. Ağır yüklerin taşınması konusunda bu tür vinçlere oldukça ihtiyaç vardır. Genellikle açık alanlarda kullanıldığını görebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Obruk Nedir? Obruk Neden Oluşur? Çeşitleri Nelerdir?

Gezer Köprülü Vinçler:

Yine fabrikalarda karşımıza çıkan bir vinç türü olan gezer köprülü vinçler ile ağır sanayi yükleri rahatlıkla taşınabilmektedir. Fabrika içi, iç mekanda yük taşınımı için kullanılan gezer köprülü vinçler, çift kirişli ve tek kirişli olmak üzere ikiye ayrılırlar. Tek kirişli modellerin yük taşıma kapasiteleri daha azdır.

Monoray Vinçler:

Monoray
monoray vinç

Vinç çeşitleri nelerdir konumuzun en son vinç çeşidi ise monoray vinçler. Bir doğrultuda, tek eksendeki yay üzerinde hareket eden bu vinç de fabrikalarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bu vinçlerin en büyük özelliği ise bakımının oldukça kolay olmasıdır.

Ekskavatör Nedir? Ne işe yarar? Nerelerde Kullanılır?

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir