İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Dekorasyonda sarı ile uyumlu renkler

Dekorasyonda Sarı ile Uyumlu Renkler Hangileridir?

Dekorasyonda sarı ile uyumlu renkler kullanılarak dekorasyonun tarzıyla iyi bir uyum yakalandığında, birçok renk kombinasyonuna göre çok daha görkemli bir sonucun ortaya çıkabileceğinden emin olabilirsiniz.

Birbirinden farklı renkleri sarı ile kombin yapmak kolay bir iş olmasa da dekorasyonda sarı renk kombinasyonları tavsiyelerimizden genel dekorasyonunuza uyumlu olanları kullanabilirsiniz.

Bu sayede birbirinden göz alıcı kombinasyonlar oluşturmak ve yaşam alanlarınızda ayrı bir tarz oluşturmak daha mümkün olacaktır.

oturma odalarında sarı
Dekorasyonda sarı renk ile uyumlu renkler

Dekorasyonda Sarı ile Uyumlu Renkler

Aslına bakarsanız birçok rengin, sarı ile uyumlu sonuçlar doğuracağını söylemek mümkündür. Ancak burada en fazla dikkat etmeniz gereken husus, kombin yapacağınız ürünlerin seçimini iyi yapmak olmalıdır.

Örneğin koltuk takımlarınızda sarı-haki uyumunu sağlamak daha şık bir sonuç verecekse, yatak odası dekorasyonunda sarı-haki renk boğucu bir sonuca ulaşmanıza neden olabilir.

Sarı ile Kırmızı Uyumu

Dekorasyonda sarı kırmızı renk uyumu
Dekorasyonda sarı kırmızı renk uyumu

Sarı ile kırmızı renkleri bir arada kullanacaksanız, araya bir nebzede olsa mavi tonları serpiştirmeniz daha şık bir görüntü yakalamanızı sağlayacaktır. Ancak bu iki rengin bir araya getirilmesi, bazı yerlerde doğallıktan uzak olabilir.

Doğal hayatta sıklıkla bir arada gördüğümüz sarı ve kırmızı renkler, bir koltuk takımı veya kanepe üzerinde yeterince uyumlu olmayabilir.  Bu yüzden duvar tabloları ve yatak odası tekstilinde bu renkleri bir arada kullanmanızda sakınca yoktur. Antre dekorasyonu yaparken de yine bu iki renkten faydalanabilirsiniz.

Mutfak dekorasyonunda bu iki renge yer verirken mutfak dolabınız sarı, yemek masası sandalyeleri veya tezgâh üstü fayansların kırmızı olmasını tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Abajur Modelleri ile Evlerinize Hoş Bir Hava Katın

Sarı ve Pembe

sarı pembe renk uyumu
Sarı pembe renk uyumu

Dekorasyonda sarı ile uyumlu renkler arasında, pembenin uyumu hissedilir derecede belirgindir. Özellikle parlak metal ağırlıklı iskelete sahip mobilyalar üzerinde bu renklere yer vermeniz, istenilen uyumu sağlamanın önemli bir parçası olacaktır.

Sarı, Mavi ve Gri

Sarı gri renk uyumu
Sarı gri renk uyumu

Sarıya en ideal şekilde geçiş yapabilecek renkler arasındaki mavi ve gri renklerini, dekorasyonda sarı renk ile uyumlu kombinasyonlar oluşturmakta rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu renkleri, dekorasyonun neredeyse her alanında kullanmak daha mümkündür.

Genel çalışmanızı dikkate alarak seçim yapmanız bunun için yeterlidir. Ancak mümkün olduğunca mavinin açık ve soluk renklerine sarının yanında yer vermeniz, daha iyi bir sonuç için önemlidir.

Mutfakta Sarı Kullanımı

Mutfaklarda sarı renk kullanılması
Mutfaklarda sarı renk kullanılması

Mutfağınızda sarı renklere yer verirken, yakınında mutlaka gri tonlara ağırlık vermeniz sarının cazibesini öne çıkaracaktır. Mutfak dolabının üst kısımlarıyla metal alanlarında siyah ve gri tonları iyi bir seçim olabilir.

Duvar Kâğıdı

sarı renk duvar kağıdı
Sarı renk duvar kağıdı

Mobilyalarınızda açık ve sıcak renkleri tercih etmiyorsanız, duvar kâğıdı tercihinizi sarıdan yana kullanabilirsiniz. Sarı kâğıtlar koyu renkli mobilyalar ile birlikte daha güzel uyum sağlamaktadır.

Mobilyada yer vereceğiniz diğer detaylarla birlikte yapacağınız iyi bir değerlendirme, dekorasyondan beklediğiniz sonucu almanızı sağlayacaktır.

Yatak Odasında Sarı Renk Kullanımı

yatak odalarında sarı
Dekorasyonda Sarı ile Uyumlu Renkler – Yatak odalarında sarı renk uyumu

Yatak odaları, sarı rengin farklı şekillerde kullanabileceği ve uyum sağlanabileceği en uygun alanlardır. Burada fazla baskın renkler yerine daha açık ve sıcak renklere yer vermek, ferah bir yatak odasının oluşmasını sağlar.

Ancak bu alanda da doğrudan baskın renkler yerine, mutlaka açık renkler ile bir birliktelik sağlanmalıdır. Tekstil ürünlerinde sarının beyaz ile olan bütünlüğü, gözden kaçmaması gerekecek kadar önemlidir.

Çocuk Odalarında Sarı Kullanımı

Çocuk odaları da tıpkı yatak odaları gibi, dekorasyonda sarı ile uyumlu renkler bakımından uyum sağlanması kolay alanlardan biridir. Çocuğunuz için daha ferah bir ortam hazırlamak adına yer verebileceğiniz sarı renkleri, koyu tüm renklerle çekinmeden kombin yapabilirsiniz. Diğer yandan açık renkli mobilyalar ile birlikte, tekstil ürünlerinde de açık renklerle uyum yakalamak mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Kütük Mutfak Masası ile Mutfaklarınızda Otantik Bir Görünüm Oluşturun

Dekorasyonda sarı ile uyumlu renkler üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “dekorasyonda kırmızı ile uyumlu renkler” yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir