İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
balkon dekorasyonu

Balkon Dekorasyonu İçin Öneriler

Balkon dekorasyonu her ev için çok önemlidir. Evlerin dış dünyaya açılan yüzü olan balkonları güzel dekore etmek balkon dekorasyon ürünleri ile aslında çok kolaydır. Balkonu güzel bir şekilde dekore etmek, keyifle geçirilecek vakitleri satın almakla eşdeğerdir.

Güzel dekore edilen bir balkon, insana huzurlu bir ortamı vadetmektedir. Balkonun büyük olması dekorasyon işini kolaylaştırırken, küçük balkonlar da ise işler biraz zorlaşmaktadır. Ama bu sizi üzmesin, çünkü bu yazımızda küçük balkonları nasıl güzel bir şekilde dekore edebileceğinizi anlatacağız.

Hazır yaz mevsimi de kapıdayken ve yasaklar da baş göstermişken, en çok vakit geçireceğimiz alanımızı güzelleştirelim. Zaten her ne olursa olsun Güneşin ve güzel havanın tadını çıkartacağımız bu alanı göz ardı etmek olmazdı değil mi?

Balkonun boyutu nasıl olursa olsun efil efil esen rüzgara karşı içilen çayın tadı bambaşkadır. Balkonun boyutunu unutturacak dokunuşlar yapmak ve vakitlerimizi zevkle geçireceğimiz bir ortamı oluşturmak hiç de zor değil. İsterseniz gelin bunun nasıl mümkün olacağını size anlatalım.

Öncelikle balkonumuzun alanını hesaplamamız gerekir. Balkonumuzda belki büyük bir yemek masası kullanamayız ama balkonumuza küçük bir masa ve birkaç sandalyeyi sığdırabiliriz. Bunları da minimalist bir bakış açısıyla kullanarak, eğreti durmasını engelleyip tam aksine şık bir görünüm elde edebiliriz.

Çoğu kimse balkonuna gereken önemi vermiyor ve yıllarca oturduğu evlerin balkonlarında neredeyse hiç vakit geçiremiyor. Halbuki buranın güzel şekilde dekore edilmesi, kişiyi çay ve kahve içerken bile burada vakit geçirmeye teşvik etmektedir.

Bu sebeple balkonunuzda beğendiğiniz bir renge boyanmış ferforje masayı kullanabilir ve balkonunuzu şık ve modern bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Balkon Dekorasyonu için Öneriler

Hamak

Balkon dekorasyonu hamak kullanımı
Balkon dekorasyonu hamak kullanımı

Uzanıp yatmak gibi rahat bir dinlenme alanı sunmakla beraber aynı zamanda göze hitap eden hoş bir görüntünün de oluşmasını sağlamaktadır. Standart tipli bir hamak değil de dekoratif hamak modelleri balkonunuza şık bir hava katacaktır. Özellikle koltuk ile hamak uyumlu olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Çocuk Odası Ne Renk Boyanmalı?

Balkon Dekorasyonu Raf Kullanımı

Balkonda dekorasyonu dekoratif raf ve çiçekler
Balkonda dekorasyonu dekoratif raf ve çiçekler

Balkon dekorasyonu işini güzellik anlamında farklı boyutlara taşıyacak bir önerimizde rafların versatil kullanımıdır.

Raflarla balkonunuzda hoş görüntüler elde edebilirsiniz. Örneğin kare rafları duvarınıza monte edip, bunların üzerinde kullanacağınız çiçeklerle balkonunuzda ferah bir ortam oluşturabilirsiniz. Ya da balkonunuza jüt iplerle üçgen raflar yerleştirerek hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Aynı zamanda bu raflar üzerinde kullanacağınız aksesuarlarla oluşturduğunuz hoş görüntünün etkisini katlayabilirsiniz. Ayrıca balkon demirlerine kancalar eşliğinde raflar yerleştirebilir, bunların üzerinde çiçekler kullanarak gayet güzel bir görünüm elde edebilirsiniz.

Puf Minder

Balkon Dekorasyon Fikirleri Puf minder
Balkon Dekorasyon Fikirleri Puf minder

Puf minder veya armut koltuk kullanımı balkonunuzun cazibesini artıracaktır. Çiçek kullanımı da balkonunuzda oluşturduğunuz görüntünün zenginliğine zenginlik katacaktır. Zeminde ahşap kullanımı ise çiçeklerle güzel bir uyum yakalamanızı sağlayacaktır. Ahşap köşe oturma takımları da bu etkiyi verebilir.

Kaplama Ürünler

Balkonda suni çim halı ve çiçekler
Balkonda suni çim halı ve çiçekler

Ahşap görünümü sağlamak için kaplamalar da kullanılabilir. Zemin bu yapıdaki malzeme ile kaplanarak, üzerinde beyaz renkli koltuk ve halı kullanımı ile güzel bir hava yakalanabilir. Veyahut suni çim halı yerleştirilebilir ve üzerinde kullanılacak farklı renkli bitkilerle hoş bir görüntü sağlanabilir.

Hem bu türdeki bir halının kullanımı düşük bakım gerektireceği için pratiktir. Çiçeklerle olan uyumu da cabası.

Köşe Oturma Takımı

Balkon dekorasyonu köşe takımı
Balkon dekorasyonu köşe takımı

Köşe oturma takımları kullanarak balkonunuzu geniş gösterebilirsiniz. Bu sayede balkon dekorasyonu konusunda önemli bir adım atabilirsiniz.

Oturma takımlarının üzerinde kullanacağınız minderlerin rengi, aksesuarlarınızla uyumlu olmalıdır.

Balkon Dekorasyonu Masa Kullanımı

Küçük balkon dekorasyonu için katlanır masa
Küçük balkon dekorasyonu için katlanır masa

Balkon demirine sabitlenmiş bir yarım masa kullanımı size hem yer açısından hem de kullanım kolaylığı açısından yardım sağlayacaktır. Veyahut balkon demirine asılan ve açılıp kapanan bir masa kullanımı da gayet şık duracaktır.

Yükseltici raflar kenarlara yerleştirilerek ve üzerinde saksı çiçekleri kullanılarak, tasarımsal açıdan bir bütün oluşturulabilir. Bu düzen dahilinde portatif bir masanın kullanımı da size kolaylık sağlayacaktır. Dilediğiniz zaman açabilir, işiniz bittiği zaman kapatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Peyzajda Kullanılan Süs Bitkileri

Aydınlatma

Balkon led aydınlatma
Balkon led aydınlatma

LED ya da minik ampüller kullanarak güzel bir ambiyans oluşturabilirsiniz. Unutmamalıdır ki, küçük bir balkon güçlü bir aydınlatmaya ihtiyaç duymaz.

Çevre dostu, hoş bir görüntü veren ve aynı zamanda da cep dostu LED aydınlatma kullanmak balkon dekorasyonu açısından oldukça önemlidir. Romantik bir hava elde edilmek isteniyorsa loş aydınlatmalar da eklenebilir. Bu bakımdan sıcak bir dokunuşla fener ve mumların kullanımı iş görecektir.

Şemsiye

Balkon şemsiyesi
Balkon şemsiyesi

Kapalı olmayan balkonlar için yazın kavurucu sıcağından koruyacak, güzel bir tasarıma sahip şemsiye mutlaka kullanılmalıdır.

Yumuşak Doku

Balkon dekorasyonu yastık ve minderler
Balkon dekorasyonu yastık ve minderler

Balkonda kullanacağınız yastık ve minder gibi ürünlerin kumaşları kaliteli ve yumuşak dokulara sahip olmalıdır. Rahat, parlak, ekoseli dokusu olan battaniye kullanımı da balkonunuza sıcak bir hava katacaktır ve tasarımsal açıdan hoş bir görüntü oluşturacaktır.

Renk

Balkon dekorasyon fikirleri
Balkon dekorasyon fikirleri

Parlak renkler, yazı temsil ve teşmil eder. Yazın enerjisini yansıtmak, iyi bir balkon dekorasyonu elde edip ve doğa ile de uyumlu hale getirmek için renkleri dikkatli seçmelidir.

Bu sebeple balkonumuzda kullanacağımız mobilyalarda parlak renkleri kullanmak önemlidir. Sizi kendine bağlayacak bir ortam istiyorsanız, döşemeli mobilyalar kullanabilir ve balkonunuza hareket getirebilirsiniz. Rengarenk kilim ve aksesuar kullanımları da bu noktada kritik önem taşımaktadır.

Kilim

Balkon Kilim Uyumu
Balkon Kilim Uyumu

Doğru bir kilim kullanımı balkonunuzu daha büyük gösterecek ve alana zarafet getirecektir. Bu sebeple desenleri ve rengi doğru seçmelidir.

Balkon Dekorasyonu Bitki Kullanımı

Balkonda bitki kullanımı
Balkon çiçek dekorasyonu

Küçük bir balkonu sevimli göstermenin en etkili yolu bitkilerdir. Saksı bitkiliklerin korkuluklara asılarak kullanılması veyahut duvarlara yerleştirilen raflar üzerinde kullanılması ortamı sevimli ve neşeli bir hale büründürecektir.

Masa üzerinde de çiçekli bitkiler kullanılarak ortama canlılık getirilebilir. Bu bağlamda nane, lavanta ve fesleğen kullanılmasını tavsiye ederiz.

Duvar Dekorasyonu

Balkon duvar dekorasyonu
Balkon duvar dekorasyonu

Küçük balkonlara güzellik katmanın en kolay yollarından biri de tablo, çerçeve ve aksesuar kullanımlarıdır.

İlginizi Çekebilir:  Salon Halısı Kullanımı Salona Halı Nasıl Yerleştirilir

Bu pratik ve ekonomik boyuttaki balkon dekorasyonu önerilerimize kulak vererek, balkonunuzu şık ve zevkle vakit geçirebileceğiniz alanlara dönüştürebilirsiniz.

Balkon Dekorasyonu Görselleri

Balkon Dekorasyonu
Balkon Dekorasyonu
Balkon Dekorasyon Fikirleri
Balkon Dekorasyon Fikirleri
Küçük Balkon Dekorasyonu
Küçük Balkon Dekorasyonu
Balkon Duvar Dekorasyonu
Balkon Duvar Dekorasyonu
Büyük balkon dekorasyonu
Büyük balkon dekorasyonu
Cam Balkon Dekorasyon Fikirleri
Cam Balkon Dekorasyon Fikirleri
Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir