İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Taş ev modelleri

Taş Ev Özellikleri, Modelleri ve Ortalama Maliyetleri. Yapım Metotları

Taş ev modelleri son 10 yılda eskisi gibi yeniden popülerleşmeye başlamıştır. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte taş ev özellikleri, modelleri ve ortalama maliyetleri yeniden merak edilmeye başlanmıştır.

Taş Ev Özellikleri Nelerdir?

Özellikle şehrin kalabalığından kaçan kişilerin tercih ettiği yaşam yerlerinden biri de şüphesiz taş evler. Öyle ki, taş evler sıcak, samimi ve doğal bir görüntü vermekte birebir. Eğer siz de bir taş ev satın almayı düşünüyorsanız taş ev modelleri ve ortalama maliyetleri konusunu araştırmışsınızdır. Betonarme gibi çok kullanılan tekniklerle yapılan evler, geçen zamana yenik düşebiliyor ve gittikçe kullanılabilirliğini ve güzelliğini kaybediyor.

Taş evler ise adından da anlaşılacağı üzere taştan yapıldığı için hem göze hoş görünür bir estetik algısı vardır hem de iklim koşullarına karşı elverişli yaşam şartları sunar. Sıcak havalarda serin kalabildiği gibi soğuk havalarda da ısıyı muhafaza etme özellikleri bulunur. Bakımları oldukça ekonomik ve kolay olduğu için uzun vadede maddi açıdan kazanım sağladıklarından bahsedilebilir.

taş ev özellikleri
Taş ev özellikleri

Tüm bunlara ek olarak yağmur ve rüzgâr fırtınalarına karşı oldukça dayanıklıdır ve ek tedbirler almaya gerek kalmaz. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, işinin ehli usta ve tecrübeli mimarlar tarafından tasarlanmış olması gerekmektedir. Piyasada yer alan birçok farklı taş türüyle çok çeşitli sayıda mimari özellikleri bulunan taş evler yapılabilir. Taş evlerin birçok farklı çeşidi, deseni ve malzeme farkı olduğu için her zevke hitap edebilecek estetikte bir taş ev bulmak mümkündür.

Tüm bu özelliklerden ötürü sadece ülkemizde değil dünya genelinde popüler bir mimari akımdır. Taş ev modelleri ve ortalama maliyetleri konusunu merak edenler için detaylı bir şekilde ele aldık…

Taş Ev Modelleri

Taş ev modelleri
Taş ev modelleri

Taş ev modelleri söz konusu olduğunda birçok modele rastlamak mümkündür. Genel olarak taş evler birbiriyle benzer bir görüntüye sahip olsa da duvar yapımı açısından birçok modele ayrılmaktadır. Taş ev modelleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Kesilmiş taşlarla harçsız örme tekniği,
 • Kesilmiş taşlarla ve kireç harcıyla örme tekniği,
 • Sıkıştırma yapılarak kil kullanılarak harçsız örme tekniği, köseli taşlar kullanılarak harçsız örme,
 • Toprak kullanılarak örme tekniği,
 • Poligonal teknik kullanılarak örme,
İlginizi Çekebilir:  Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Olur? Minimalizm Nedir?
Taş evler
Taş evler

Taş evlerin usta mimarlar ve doğru teknikler kullanılarak yapılması büyük önem taşımaktadır. Öyle ki taş evler oldukça ağır olduğundan olası bir depremde yıkılması maddi ve manevi olarak ciddi kayıplar yaratabilmektedir. Ayrıca taş evlerin genellikle tek katlı yapılması tavsiye edilmektedir.

Taş ev

Taş Ev Fiyatları

taş ev ortalama maliyetleri
Taş ev ortalama maliyetleri

Taş ev fiyatları baz alındığında iki türlü yol karşımıza çıkmaktadır. Bunun ilki, arsa üzerine inşa ettirilecek bir taş evdir. Bunun için bir arsa satın almanın maliyeti de toplam rakama eklenecektir. Büyük şehirlerde metrekare başına arsa fiyatları 7.500 ila 15.000 TL arasında değişirken daha kırsal alanlarda metrekare başına arsa maliyetleri 2.000 ila 5.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Genellikle 200 m2 bir arsa taş ev yapmak için oldukça uygun olacaktır. Arsa fiyatını yaklaşık 1.000.000 TL olarak hesaplanacaktır. Ancak ülkemizde bir taş ev inşa ettirmek için belediyeden izin almanız gerekmektedir.

80 – 100 metrekare arasında bir taş evin maliyeti ortama olarak 1.500.000 ila 3.000.000 TL arasında değişmektedir. Hali hazırda bir arsanız varsa yalnızca taş ev maliyetiyle mükemmel bir taş eve sahip olabilirsiniz. Ancak eğer bir arsa satın alacaksanız sizin için bir taş ev inşa ettirmenin maliyeti yaklaşık 2.500.000 TL – 4.000.000 TL olarak hesaplanabilir. Hazır bir taş ev almak istiyorsanız bunun değeri de yaklaşık 3.000.000 ila 4.500.000 TL şeklinde olacaktır. Fiyatlar ortalama değerlerdir. Yapılacak yerin konumuna, projesine, kullanılacak taşın cinsine, kırsalda veya şehir merkezinde olmasına göre değişiklik gösterecektir.

Taş ev yapımı, maliyeti, fiyatı ile ilgili aşağıdaki videoyu seyretmenizi tavsiye ederim.

Taş ev özellikleri, örnekleri ve ortalama maliyetleri üzerine bilgiler sunduğumuz bu içeriğimizin ardından “Taş Duvar Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilir?” yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir:  En Kullanışlı Banyo Fayansları Nelerdir? Banyo Fayans Renk Seçimi
Bu Yazıyı Paylaş!

2 Yorum

 1. ALİ SARI ALİ SARI Eylül 6, 2021

  Bazı sitelerde taş ev maliyetlerinin duvar m2 sine göre hesaplandığı yazılı. Sizin yukarıda belirttiğiniz 80-100 m2 ortalama taş ev maliyeti 120.000 ila 180.000 TL.de duvar maliyetimi yoksa inşaat alanı m2 maliyeti mi?

  • Gürsoy Yurtalan Gürsoy Yurtalan Yazar | Eylül 7, 2021

   Fiyatlar bilgi amaçlı araştırma yapılarak verilmiştir. Taş duvar yapan firmalarla iletişime geçerseniz daha net fiyat çıkarabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir