Küçük Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

küçük balkon dekorasyonu nasıl yapilir

Küçük balkon dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri alanı daha büyük gösterecek tarzda dekorasyon yapmaktır. Balkonun kapalı veya açık olması kullanabileceğiniz duvar renklerinden mobilyalara kadar dekorasyon için belirleyici etmen olacaktır.

Küçük Balkon Dekorasyonu Yapmadan Önce Var olan Eşyaları Gözden Geçirmelisiniz

Balkonlar çoğunlukla kullanmadığınız birçok eşyanın istiflendiği alanlardır. Ya da kullanmadığımız eşyaları gelişigüzel değerlendirmeye çalıştığımız yerlerdir. Halbuki gerekli düzenlemeler yapılarak balkonlar keyifli vakit geçirilebilecek alanlara dönüştürülebilir.

küçük balkon dekorasyonu
Küçük balkon dekorasyonu

Küçük bir balkonunuz var ise, küçük balkon dekorasyonu için bazı püf noktalara dikkat ederek hem balkonunuzu daha büyük gösterebilir hem de keyif alabileceğiniz bir yaşam alanı yaratabilirsiniz. Dekorasyona başlamadan önce mutlaka balkonunuzda bulunan eşyaları gözden geçirmelisiniz. Dönüştürerek kullanabileceğiniz dolap ve masa gibi öğeler dışında hiç kullanmayacağınız eşyaları mutlaka balkonunuzdan çıkarmalısınız. Böylece dekore edebileceğiniz alan ile ilgili fikirlerinizi daha rahat oluşturabilirsiniz. Masa ve dolap gibi mobilyaları ise tekrar elden geçirerek sağlamlaştırabilir, boyayarak renklerini değiştirerek dekorasyonunuza uygun hale getirebilirsiniz.

Balkonda Keyif Köşesi Oluşturabilirsiniz

Balkonunuz büyük olsa da küçük olsa da kendinize ödül olarak bir dinlenme alanı veya keyif köşesi yapabilirsiniz. Eğer balkonunuz küçük ise, boyutuna uygun olacak ölçülerde minik bir masa ve rahat edebileceğiniz sandalye veya seviyorsanız sedir tarzı yaptırabileceğiniz küçük bir oturma grubu size güzel bir keyif köşesi oluşturmanızda yardımcı olabilir. Etnik desenli tekstil ürünleri kullanarak sıcak ve samimi bir köşe oluşturabileceğiniz gibi modern tarzdaki tekstil ürünleri ile keyif köşenizde farklı ambiyans elde edebilirsiniz.

Balkonunuzu Bitki ve Çeşitli Çiçekler İle Canlı Hale Getirebilirsiniz

küçük balkon dekorasyon önerileri
Küçük balkon dekorasyon önerileri

Balkonunuz evinizde dışarıya açılan alanınız olduğu için eğer bahçe görünümünü de yakalamak istiyorsanız kalabalık bir görüntü oluşturmayacak şekilde bitki ve çiçek kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Taş Ev Özellikleri, Modelleri ve Ortalama Maliyetleri. Yapım Metotları

Küçük bir balkonunuz varsa bile küçük balkon dekorasyonu için çiçek ve bitki kullanmaktan kaçınmayın. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus, balkonunuzun açık veya kapalı olmasına göre uygun bitki seçimi olacaktır.

Küçük balkonlarda büyük yapraklı ve uzun bitkiler yerine daha kısa ve daha küçük yapıda bitkiler kullanabilir hatta tavandan sarkan makrome çiçeklikler veya mumluklar ile alan tasarrufu da sağlayarak şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

Küçük Balkon Dekorasyonu İçin Renk Seçimi

Balkonunuz küçük ise dekorasyonda temel alacağınız nokta, balkonunuzu ferah ve büyük göstermektir. Bunun için renklerin gücünden faydalanabilirsiniz. Açık renkler, her zaman ortamı büyük göstermek için kullanılır. Koyu renkler ise ortamı daha küçük gösterir. Bu kuralı hatırlayarak siz de balkonunuzda uygulayacağınız renkler ile daha büyükmüş algısı oluşturabilirsiniz. Açık gri, beyazın tonları, açık pastel renkler her zaman uygulandıkları alanı büyük gösterir.

Mobilya Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Küçük balkon dekorasyonu yaparken açık bir balkonunuz var ise, hava şartlarından çok fazla etkilenmeyecek malzemelerden yapılmış mobilyalar ile balkonunuzu dekore edebilirsiniz. Kapalı balkonlarda ise mobilya seçimi konusunda daha fazla seçeneğiniz olabilir.

Sedir tipi oturma alanları, balkon şeklinize göre kare, dikdörtgen veya oval pratik kullanım sağlayan masalar, balkonda kullanabileceğiniz köşe oturma grupları, oturma gruplarınızı daha canlı ve samimi hale getirebileceğiniz minderler ve masalarınızın üzerinde kullanacağınız canlı renklerde masa örtüleri ile balkon dekorasyonunuzu daha renkli hale getirebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir