İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Bahçe şelalesi

Bahçe Şelalesi Oluşturun ve Bahçelerinizde Huzuru Yakalayın

Peyzaj tasarımlarında önemli bir yere sahip olan bahçe şelalesi dekoratif bir görünüm ve dinlendirici bir etki için birebirdir. Suyun insanlar üzerinde teskin edici etkisi öteden beridir bilinmektedir ve bu sebeple Osmanlı’da su sesi terapi amaçlı kullanılmıştır. Her insan, hayatının bir döneminde kendisinin özelleştirebileceği bir bahçe ve ev hayali kurar ve belki de bu motivasyon ile çalışır, hayata sımsıkı tutunur.

İmkanlar ele geçtiğinde ev dekorasyonu, bahçe dekorasyonu ile işe başlar. Ama çok farklı fikirler arasından bir türlü çıkamaz, hangisini hayata geçireceğini bilemez ve kafası karışır. Burada kafanızın karışmaması gereken ve mutlaka uygulamanız gereken bir bahçe dekorasyonu önerisinde bulunmamızı bizden isteseniz; bu minvalde önerimiz, bahçe şelalesi olurdu şüphesiz.

Huzuru tesis eden ve bahçenizi dinlendirici bir yaşam alanına dönüştüren sihirli bir dokunuş, şelale kurulumu ile mümkün. Bir hayal edin, yemyeşil çimenlerin ve rengarenk çiçeklerin oluşturduğu o güzel görüntüyü ve etrafa saldıkları hoş kokuları, bir ağacın gölgesi altında o büyüleyici manzaranın tadını çıkartırken bunların arasından gelen kuş cıvıltılarını ve şakırdayan o su sesini dinlediğinizi… Mest oldunuz değil mi?

Bir anlık hayali bile sizi bu derece etkilemişken bunu bahçenize taşımanız ve her gün bu büyülü bahçenin içerisinde vakit geçirmenizin etkisi nasıl olurdu kim bilir? Bu hayali gerçekleştirmek olanaksız değil. Olanaklı kılabilmek ve büyülü bahçenin etkisini katbekat artırabilmek için bahçe şelalesi oluştururken dikkat edilmesi gerekenleri kaleme aldık.

Bahçe Şelalesinin Faydaları

Serin Bir Ortam

Bahçe şelalesi
Bahçe şelalesi

Görünümü ile etkileyici, natürel görüntüsü ile odak merkezi olacak estetiklikte ve sıcak ortamlarda klima vazifesi görecek, güneşin yakıcı ve kavurucu etkisinden kaçıp serinliğine sığınabileceğiniz bir alanı oluşturmak kim istemez? Bahçe şelaleleri bu ve bunun gibi pek çok hassası ile bahçe peyzajını mükemmelleştiren bir ayrıntıdır. Salt olarak bahçe peyzaj tasarımlarında kullanılması için özel olarak üretilmiş modelleri bulunmaktadır. Genellikle bu ürünler kalıplar marifetiyle ya da doğal taşlar ile oluşturulmaktadır. İstenilen şekillere göre taşlarla şekillendirme işlemleri yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Bahçe Yolu Fikirleri ve Bahçe Yürüyüş Yolu Örnekleri

Aydınlatma Odaklı

Bahçe Şelalesi ile Aydınlatma
Bahçe Şelalesi ile Aydınlatma

Bahçe şelalesi ile sadece bahçe aydınlatması da sağlanabilir, sadece bahçe aydınlatmasında da kullanıldığı görülür. Veya can alıcı bir görüntü elde etmek için çeşitli renklerde ışık veren LED aydınlatma sistemleri de entegre edilmektedir. Bu şekilde aydınlatmalar için ekonomik ve çevre dostu olması bakımından güneş panelleri kullanılabilir. Bahçenize kuracağınız şelalelerinizde suya dayanaklı LED kullanarak, geceleri güzel bir ambiyans oluşturabilirsiniz. Ayrıca aydınlatma sistemi kurmak size güvenlik sağlayacaktır. Gece yürüyüşlerinizde size yardımcı olacaktır. Süs şelalesini daha da belirgin hale getirmek isterseniz çevreye bahçe aydınlatması da kurabilirsiniz.

Tarihi görünüm ihtiva eden bazı ürünlerle ya da çeşitli türdeki taşların oyulup şekillendirilmesiyle süs şelalesi oluşturulabilir. Bu yapıda en çok kullanılan malzeme eski toprak küpleridir. Antik Yunan dönemine işaret eden heykellerin de süs şelaleleri olarak kullanımına rastlanmaktadır.

Bahçe Şelalesi İçin Özgün Tasarımlar

Bahçe şelalesi özgün tasarımlar
Bahçe şelalesi özgün tasarımlar

Taş ocaklarından farklı yapıdaki taşları satın alarak doğal ve özgün tasarımlar oluşturabilirsiniz. Veyahut peyzaj taşları satan dükkanlardan su taşları da temin edebilirsiniz. Bu taşlar genellikle süngerimsi yapıda veyahut volkanik çeşitlilikte olmaktadır. Bu gibi yapılarda sert taşlar pek tercih edilmez. Zira sert taşlar su ile devamlı temas halinde olunca keskinleşir ve kayganlaşır.

Doğal bir görünüm elde edebilmek çok kolay. Bunun için aynı tornadan çıkmış gibi, benzer kalıplara ve simetrik yapılara sahip olan taşları değil, köşeli ve yüzeyi tırtıklı olan taşları tercih ediniz.  Düz bir görüntü elde etmek için ise kayrak taşları kullanılabilir. Beton ve özel kalıpların yordamıyla da istediğiniz şekilde şelale tasarımları oluşturabilirsiniz.

Bahçe Şelalesi Oluşturulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bahçe şelalesinde dikkat edilmesi gerekenler
Bahçe şelalesinde dikkat edilmesi gerekenler

Bahçe dekorasyonları yapılırken evler baz alınmaktadır ve evlerin şekli, rengi vb. gibi kriterler dikkate alınarak dekorasyon işlemi teşekkül etmektedir. İmtisal etmek ve tasarımda mihmandarlık etmek bakımından bahçe şelalesi oluştururken de evlerin yapısı mutlaka gözetilmelidir. Bütünsellik açısından bu çok önemlidir. Burada bir tüyo vermek icap ederse, eğer ki eviniz modern görünümlü bir yapıda ise klasik tarzda, doğal taşlarla yapılmış bahçe şelaleleri bahçenizi kötü gösterecek ve sırıtacaktır. Dolayısıyla böyle yapılarda modern tarzda bahçe şelalelerini inşa etmek icap eder. Modern yapıyı sağlamak için de muhtelif materyaller kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Şömine alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bahçe şelalesi kurulumunda doğal kaya ve taşların kullanımı yaygındır. Bunlar genellikle merdiven şeklinde tasarlanmaktadır. Tabii bu tarz yapılar, yapay göletlere ya da süs havuzlarına dökülecek şekilde tasarlanmaktadır. Böylece evininizin bahçesinde değil de sanki bir göl kenarında oturuyormuşsunuz havası oluşturulmaktadır. Bu tarz yapılarda su bitkileri kullanmak tasarımı daha da güzelleştirecektir.

Ayrıca kuşları, kelebekleri ve kurbağaları kendine çekerek doğal görünümüne daha da doğallık katacaktır. Tabii bunları çeken yapının, sinekleri ve böcekleri de etrafına toplayacağı konusu hemen insanın hatırına gelir. O yüzden profesyonel yapay gölet tasarımcıları sinekleri ve zararlı böcekleri uzaklaştıracak bitkilerin hangileri olduğunu bilir ve botanik bilgileri sayesinde bu istilacıları uzak tutacak önlemleri alır. Aynı zamanda kuşlar ve kurbağalar da size bu noktada yardımcı olacaktır.

Su Perdeleri

Su perdeleri
Su perdeleri

Bahçe şelalesi için illaki büyük bir bahçenizin olması gerekmez. Hatta kulağa garip gelebilir ama bahçenizin olmasına bile gerek yok. Evinizin girişinde, verandanız da veyahut balkonunuzda hatta salonunuzda bile su perdesi ile şelalenin yerini ikame edecek ve yine sizi teskin edecek ve kendisine hayran bırakacak o etkiyi elde edebilirsiniz.

Su perdesi olarak adlandırılan ya da bir başka adıyla su duvarları diye anılan bu yapılar son zamanlarda tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Suyun cam üzerinden süzülmesi ve LED ışıkların su üzerinde yansıması ile oluşturulmaktadır. Kullanıldığı alanlara şık bir görünüm katar ve su gölgelerinin etrafa süzülmesiyle dinlendirici bir etki sağlar. Su perdeleri bugün çeşitli şekillerde tasarlanabilmektedir. Sadece şeffaf camdan ibaret değildir. Bunlara dilediğiniz siluetleri, motifleri ve hatta yazıları eklemeniz pekala mümkündür.  Dikey bir düzlemde uzanması, az yer kaplamasını sağlamaktadır.

Bahçe Şelalesinin Maliyeti

Bu kadar çeşitten bahsettikten sonra ister istemez acaba bu yapılar ortalama ne kadara mal olur sorusu kafamızda uyanmaktadır. Elbette, büyük yapıdaki kayalardan oluşan ve doğal bir görünüm sağlayan kapsamlı bahçe şelalelerinin oluşturulmasının ucuz olacağını söyleyemeyiz. Kullanılan kaya ve taş miktarına, malzemelerin kalitesine ve kullanım alanının genişliğine bağlı olarak fiyat değişiklik gösterse de 2021 şartlarında böyle yapıların oluşturulabilmesi için aşağı yukarı yirmi bin TL gibi bir rakamın gözden çıkarılması gerektiğini söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Osmanlı Avize Modelleri ile Evlerinizde Huzuru Tesis Edin
Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir