Villa ile Müstakil Evler Arasındaki Farklar

Villa ile Müstakil Evler Arasındaki Farklar

Villa ile müstakil evler arasındaki farklar üzerine kaleme aldığımız bu yazıda hangi yapıların müstakil ev hangi yapıların ise villa olarak değerlendirebileceğini belirttik.

Villa ve müstakil evler yapı itibariyle birbirine yakın özelliklere sahip olsa da villalar bazı özellikleri ile müstakil evlerden ayrılır. Müstakil ev denilince akla apartman dairesinden bağımsız, tek veya birkaç katlı olan ancak genellikle tek ailenin yaşadığı bir yapı gelir. Villa ile müstakil evler arasındaki farklar arasında sayılabilecek bazı detaylar, iki yapının birbirinden ayrılmasını sağlar.

Villalar ise genellikle havuz ile tanımlanıyor olsa da havuzsuz villalar da bulunmaktadır. Klasik müstakil yapıdaki bir evden daha zengin donanımlara sahip olan villaları da müstakil ev olarak sınıflandırmak mümkündür.

Villa ile Müstakil Evler Arasındaki Farklar

Villa ile Müstakil Evler Arasındaki Farklar

Villa ile Müstakil Evler Arasındaki Farklar

Villa ile müstakil ev arasında ayrım yaparken bazı kriterler mevcuttur. Bu farklara göre yapının hangi şekilde anılması gerektiği de ortaya çıkmaktadır.

Bahçe

Müstakil bir yapının bahçesi olması oranın villa olarak adlandırılacağı anlamına gelmez. İki evin de bahçeye sahip olması mümkündür. Ancak villalar normal müstakil evlere bakarak daha çok bahçeyle özdeşleşmiş olup, bahçesiz bir villa düşünmek pek mümkün değildir. Ayrıca bu iki ev arasındaki bahçe farklarına baktığımızda, villaların çok daha büyük ve gösterişli bahçelerinin olduğunu söyleyebiliriz.

Dekoratif Villa Bahçesi

Havuz

Yine her iki ev tipinde de olabilecek bir özellik olmasına rağmen, havuz villalar ile bütünleşmiş en temel özellikler arasındadır. Buna karşın havuzsuz villalar da bulunmaktadır. Ancak villalarda bulunan havuzlar daha geniş kapasiteli ve lüks bir tarzı yansıtır.

Yapı görünümü

Villalar, çok daha görkemli yapılardır. Ayrıca müstakil evlerle kıyaslandıklarında, dış yapı şekil ve süslemeleri çok farklıdır. Daha gösterişli olmaları da bu yapıların önemli özellikleri arasında yer alır.

Metrekare

Villa ile müstakil evler arasındaki farklar üzerine konuşurken en belirgin ayrım metrekare üzerinden gerçekleşebilir. Küçük tip villaları istisna olarak tutarsak, villalar genellikle çok büyük yapılardır. Özellikle lüks kabul edilen villalar, klasik müstakil evlere oranla en az 2-3 kat daha büyük olmaktadır. Bununla birlikte metrekaresi büyük olsa da yapı itibariyle gerekli konfora sahip olmayan binaların da villa olarak adlandırılması doğru olmayacaktır.

Bölüm sayısı

Villa denilince akla ilk olarak elbette ki çok sayıda oda gelmektedir. Villalar ile müstakil evler arasındaki farklar denildiğinde ilk sayılabileceklerden biri, evlerin bölüm sayısıdır. Oda, tuvalet, banyo ve mutfak sayıları, villalarda çok daha fazladır. Lüks villalarda 4-5 banyo ve tuvalet bulunmaktadır. Oda sayıları da en az 6-7’den aşağı olmamaktadır. Ancak bazı odaların bölüm sayıları da yine müstakil evlerdeki gibidir.

Malzeme kalitesi

Villalarda kullanılan malzemeler, kalite ve tasarım bakımından oldukça yüksektir. Kimi insanlar yazlık evlerini de villa olarak nitelendirseler de her yazlık evin villa olduğunu söylemek, gerekli vasıfları taşımayacağı için pek mümkün değildir. İstisna olarak müstakil evlerin malzeme kalitelerinin de yüksek olabileceğini söyleyebiliriz.

Konum

Müstakil evlerin bulunduğu yerler kırsal kesim ve mahalle aralarıdır. Villalar ise daha çok deniz kenarında, ormanlık alanlarda, bağlarda ve şehir merkezinin dışında kalan, ancak genellikle şehre ya da bulunduğu çevreye hâkim bir konumda bulunur.

Bunlar gibi daha çok lüks ve gösterişe dayalı birçok fark, iki ev arasındaki farkı oluşturur. Sonuç itibariyle villaların da birer müstakil ev statüsünde olduğu unutulmamalıdır. Villa tanımı yapılırken, “gösterişli müstakil ev” vurgusu bulunmaktadır. Villanın sahip olduğu bazı özellikleri, klasik müstakil evlerde de bulabilmek mümkün olmaktadır.

BİR CEVAP YAZIN