İnşaat mühendislerinin bilmesi gereken programlar

İnşaat Mühendislerinin Bilmesi Gereken Programlar Nelerdir?

Bu yazımızda inşaat mühendislerinin bilmesi gereken programlar hakkında bilgi vereceğiz.

Mühendislik genel olarak gelişimin hiç bitmediği ve sürekli olarak gelişim sürecinde bulunulan bir meslektir. Öğrencilik yıllarının başından başlayıp meslek hayatı boyunca araştırmayı ve gelişmeyi bırakmayanlar başarılı birer mühendis olabilirler.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte mühendislik de el hesaplarından bilgisayar hesaplarına doğru bir geçiş yaşadı. Hayatın pek çok alanında olduğu gibi mühendisliği de etkileyen bu gelişmelerden tabii ki inşaat mühendisliği de iyi yönde etkilendi ve pek çok inşaat mühendisliği yazılımı ortaya çıktı.

İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Tüm bu bilgisayar programları arasında bazı programları tüm inşaat mühendislerinin bilmesi oldukça önemlidir. Bilgisayar çağında, bilgisayar olmadan başarılı olunabileceğini düşünmek pek de mümkün değildir. Şu an etrafımızda gördüğümüz binaları el hesabı ile yapmak imkansızdır. Tam da bu noktada programlardan tüm iş kalemleri için yardım alıyoruz.

Yazımızda bu programları belirtip, bu programlar ile yapılabilecek olan işlere değineceğiz.

MS Office Programları

Bilgisayar programları arasında belki de en temel olanları MS Office programlarıdır ve çalışma hayatında sadece inşaat mühendisleri tarafından değil herkes tarafından bilinmesi gereken programlardır. Pek çok iş kalemi MS Office programları üzerinden yürütülebilmektedir, bu sebeple ileri seviyede öğrenilmesi gereken ilk programlar MS Office programları olmalıdır.

MS Office programları içinden İnşaat Mühendisleri için en önemli olanlar Word, Excel, PowerPoint ve Outlook programlarıdır. Özellikle Excel’de inşaat maliyet hesapları yapılmakta olup, ileri derecede bilinmesi oldukça önemlidir. Excel ile sayısız verinin analiz ve hesapları yapılabilir, bu verilere denk tablolar oluşturulabilir.

İnşaat Mühendislerinin bilmesi gereken programlar – AutoCAD – 2 Boyutlu Çizim

İnşaat mühendislerinin öğrenmesi gereken programlar arasından belki de en önemli olan program AutoCAD programıdır. 1980 yılında geliştirilen AutoCAD, günümüze kadar defalarca kez yenilenmiştir ve bünyesinde işimizi kolaylaştıran pek çok özellik barındırmaktadır. AutoCAD günümüz mühendislik eğitiminin de bir parçasıdır. AutoCAD olmadan inşaat mühendisliği düşünülemez olmuştur. İnşaat mühendislerinin bilmesi gereken programlar içinde ilk sırada olan AutoCAD, iki boyutlu bir çizim programıdır ve çizim istenildiği kadar büyütüp, küçültülüp, detaylandırılabilir. Çözünürlük kaybı yaşanmaz. AutoCAD ismindeki CAD, İngilizce “Computer aided design” anlamına gelmektedir ve bu bilgisayar destekli çizim demektir.

İnşaat Mühendislerinin bilmesi gereken programlar – Revit Structure – 3 Boyutlu Çizim

İnşaat mühendislerinin bilmesi, öğrenmesi gereken programlar içinden birisi de Revit programıdır. Özellikle mimari çizimler yapılırken sıklıkla kullanılan Revit programını bilmek bir inşaat mühendisine de avantaj sağlayacaktır. Revit, üç boyutlu olması ile mimari ve yapıyı bir araya getirir. İki disiplinin birlikte çalışmasına yardımcı olurken, inşaat çizimlerine de yeni bir soluk getirmiştir.İnşaat mühendislerinin bilmesi gereken yapısal analiz programları nelerdir?

Çizim programlarının yanında bir inşaat mühendisinin bilmesi gereken bazı yapısal analiz programları da vardır. Bunlardan en bilineni SAP2000 programıdır. Yapısal analiz konusunda oldukça bilinir ve ulaşılır bir programdır. Yalnızca hesapların yapılabileceği SAP2000 programı yerine STA4CAD, IDECAD ya da PROTA gibi programlar da tercih edilebilir. Bu programlar ile hem yapısal çizim hem de analiz yapılabilir.

İnşaat Mühendisinin Proje Yönetimi İçin Bilmesi Gereken Programlar Nelerdir?

Bir inşaat mühendisinin bilmesi gereken programlar arasından birisi de proje yönetimi alanı için Oracle Primavera programıdır. Bu program sayesinde karmaşık proje yönetim problemleri çözülebilir ve zaman planlaması yapılabilir. Primavera kadar ünlü olan bir diğer proje yönetimi programı ise Microsoft Project uygulamasıdır. Bu iki programdan birinin bilinmesi iş hayatında oldukça yardımcı olabilmektedir. Özellikle Türkiye’de proje yönetimi uzmanlarının yeterli sayıda olmaması sebebiyle bu programlara hakim olunması iş hayatında kişiyi bir adım öne çıkarabilecektir.

BİR CEVAP YAZIN