İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
şömine alırken dikkat edilmesi gerekenler

Şömine alırken dikkat edilmesi gerekenler

Hem dekoratif özellikleri hem de sağladığı ısınma gibi farklı faydaları ile özellikle müstakil yapılar için şömine alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Şömineler sadece ısınma veya sadece dekoratif amaçla düşünülmemeli, her iki özelliği de bir arada taşımalıdır.

Sağlıklı bir şömine kullanımı için, dikkat edilecek birçok detay bulunuyor.

Diğer ısınma araçlarına göre biraz daha dikkat ve güven gerektiren şöminelerde olması gereken özellikler ihmal edilmeden kontrol edilmeli, bazı önemli özelliklere sahip olan ürünler tercih edilmelidir.

Şömine Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

şömine seçiminde dikkat edilecekler
Şömine seçiminde dikkat edilecekler

Şömine alırken dikkat edilmesini gerekenler listesini başlıklar halinde derleyerek sizlere tavsiyeler sunmak istedik.

1. Kapalı Yanma Haznesi Olmalıdır

Şöminelerin geneli kapalı yanma haznesine sahip olurken, bazı modelleri yarı kapalı veya açık olmaktadır. Belki ateşin sıcaklığını en derinden hissetmekten hoşlananlar için yarı açık veya açık şömineler iyi bir seçim olabilir. Ancak burada güvenlik, mutlaka dikkate alınması gereken unsurlardan biridir.

Özellikle evcil hayvan beslenen veya çocuk bulunan evlerde, yanma haznesi mutlaka kapalı olmalı ve şömine başında yetişkin biri olmadığında çocuk ya da evcil hayvana zarar vermeyecek özellikler taşımalıdır.

Kapalı sistem şömineler güvenliğin yanı sıra, daha az odun tüketimi sağlayarak tasarruf sunar. Ayrıca dumanın dışarı çıkmasını ve dolayısıyla eşyalara sinmesini önler.

2. Sızdırmaz İzolasyona Sahip Olmalı

Alacağınız ürünün kalitesi sadece ergonomik bir kullanım değil, şöminelerde güvenlik bakımından da önemlidir. Özellikle sızdırmazlık izolasyonunun iyi bir şekilde sağlanmış olması, karbonmonoksit sızmasını engelleyecek ve güvenli bir kullanım sunacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Çim Duvar Uygulayarak Bahçelerinizde Fresh Bir Hava Yakalayın

3. Dekorasyon Dikkate Alınmalıdır

Şömine alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında alacağınız şöminede üzerinde durmanız gereken konulardan biri de dekorasyondur. Şöminenin kullanılacağı alanın genel dekorasyonu dikkate alınmalı, buna göre bir seçim yapılmalıdır.

Sık tercih ettiğiniz duvar renkleri, zemin ve eşyaların özellik ile renkleri, burada dikkate alınması gerekenler arasındadır. Ancak önceliğiniz, mutlaka zemin ve duvara uygun bir seçim yapmak olmalıdır. Bu sayede şömine ve genel dekorasyon arasında, en yakın uyumu yakalamanız mümkün olacaktır.

4. Yakıt Türüne Uygun Bir Seçim Yapın

şömine seçimi
Şömine seçimi

Şömine denildiğinde akla ilk gelen yakıt türü odun olsa da günümüzde farklı yakıt türleri ile çalışan şöminelerde vardır. Şömine ısınmak için değil ayrıca dekoratif bir ürün olduğu için, hangi yakıt türünü kullanmayı düşünüyorsanız tercihinizi buna göre yapabilirsiniz.

Doğalgazlı şömineler kullanım kolaylı ve temizlik açısından avantaj sağlar. Ancak şömine klasik bir dekorasyonun parçası olduğu için, yakıtının da klasik olması daha zevkli bir ortam oluşturmaya yardımcı olur. Tercihinize göre farklı seçenekleri, bu noktada değerlendirmeniz gerekir.

5. Hazne Büyüklüğü

Sadece şöminenin bulunduğu yerin ısınmasını istiyorsanız, normal bir hazne büyüklüğüne sahip olan şömineler seçiminiz olabilir. Ancak şöminenin olduğu odaların dışında farklı odalarında ısınmasını istiyorsanız, o zaman daha büyük hazneli bir seçim yapmanız gerekecektir.

6. Ürün Kalitesi

Şöminenin bir bütün halinde kaliteli malzemeden yapılması ve ergonomik bir kullanım sunması, dikkat etmeniz gerekecek ayrı bir husustur.

Şöminelerde kalitesiz malzemeler kullanılmış olsa da ömrünün çok kısa olacağını söylemek, diğer farklı ürünlere göre fazla mümkün değildir. Ancak kalitesiz şömineler için, güvenlik anlamında pek çok şey söylenebilir. Bu yüzden güvenli ve sorunsuz bir kullanım için, alacağınız ürünün tüm malzemelerinin kaliteli olmasına özen gösterilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  İç Mekân Bitki Çeşitleri Nelerdir?

7. Şömine Fiyatları Dikkate Alınmalıdır

şömine nasıl seçilir
Şömine nasıl seçilir

Şömine alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, ürün kalitesi ile fiyatların doğru orantılı olmasını dikkate almanız gerekir. Aksi halde daha pahalı fiyatlara, çok daha kalitesiz ürünler almak durumunda kalabilirsiniz. Ortalama şömine fiyatları incelenmeli ve genel olarak kalite de dikkate alınarak şömine seçimi yapılmalıdır.

Şömine alırken genel olarak güvenlik ve dekorasyon dikkate alınmalı, sonrasında ise diğer unsurlar alacağınız üründe aranmalıdır.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir