zen tarzı dekorasyon
zen tarzı dekorasyon

Zen Tarzı Dekorasyon

Zen tarzı dekorasyon ile yaşam alanlarınızı sade olduğu kadar enerji dolu alanlara dönüştürebilirsiniz. Temelinde denge, uyum, ruhsal ve bedensel rahatlama taşıyan Zen, yaşam alanlarının dekorasyonunda da bu öğeler ile yansıtılmaktadır.

Sade ve Doğal Mobilyalar Seçin

Dekorasyon tarzları arasında son yılların en popüler seçeneklerinden biri olan zen tarzında sadelik ve doğallık esas alınmaktadır. Süslü ve karışık renklere sahip mobilyalar yerine sade, rahat, göz yormayacak doğal malzemelerden yapılmış mobilyalar bu dekorasyon stilinde öne çıkarılmalıdır. Oymalı, oryantal öğeler taşıyan mobilyalar yerine düz çizgilere sahip, yumuşak hatlar ile dolu mobilyalar evinizde zen tarzı dekorasyon oluşturmak için ideal olacaktır.

Oturma odanızda geniş yapıda olan, sade renklere sahip ve yüksekliği fazla olmayan yere mümkün olduğunca yakın koltuk grupları kullanabilirsiniz. Yatak odalarınızda ise geniş ve yere yakın olacak şekilde tasarlanmış mobilyalar Zen tarzını yansıtmanızı kolaylaştıracaktır.

Ev Tekstil Ürünlerinizi Natürel Parçalardan Seçin

Ev dekorasyonunda önemli rol oynayan ev tekstil ürünleri bu dekorasyon tarzı için de önem taşır. Pamuklu, keten veya yün kumaşlardan yapılmış düz renklere sahip sade ürünler Zen dekorasyonunda kullanılabilir. Tüm tekstil ürünleriniz mutlaka konfor özelliğini taşımalı ve yansıtmalıdır.

Zen Tarzı Dekorasyon Oluşturmak İçin Gün Işığına Daha Çok Yer Ayırın

zen dekorasyon tarzı
Zen dekorasyon tarzı

Yeterli doğal ışık ve ferahlık sağlanmadan zen tarzı dekorasyondan bahsedebilmesi mümkün değildir. Bu tarz dekorasyonda gün ışığı büyük öneme sahiptir. Gün ışığını perdelerin arkasına saklamaktansa evinizi tüm sıcaklığı ve doğallığı ile aydınlatmasına izin vermelisiniz. Büyük, sade ve kalın pervazlara sahip olmayan pencereler kadar doğal kumaşlardan yapılmış, beyaz veya açık renklerden seçilmiş ve güneş ışığını rahatlıkla eve davet edebileceğiniz perde seçimleri Zen dekorasyonu  ipuçları arasında yer alır. Perde seçimleriniz için bambu veya ketenden üretilmiş perdeler ideal seçimler olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  LED Işık Dekorasyon Fikirleri

Zen Tarzı Dekorasyon İçin Mobilyalarınız Pratik ve İşlevsel Olsun

Yaşam alanınızda minimalist ögeler kullanmanız gereken bu dekorasyon tarzında mümkünse mobilyalarınızı çok işlevsel özellikte seçmeniz gerekmektedir. Basit işlevleri tek mobilyanın yerine getirebileceği tarzda mobilyalara örnek olarak hem kütüphane hem de yatak olabilecek katlanır ve saklanabilir tarzdaki yeni nesil mobilyaları örnek verebiliriz.

Zen Dekorasyonunda Kullanılabilecek Renkler

zen tarzı yatak odası
Zen tarzı yatak odası

Evinizde bu tarz bir dekorasyon oluşturmanın temeli renkleri doğru kullanmaktan geçmektedir. Doğal renkleri evinizde yansıtabileceğiniz Zen dekorasyonda yer vermeniz gereken renkler bej, açık ve solgun pembeler, krem, gri, beyaz ve açık kahve tonlarıdır.

Aksesuar Kullanımını Azaltmalısınız

Minimalist, sade ve işlevsel olması gereken bu dekorasyon tarzında aksesuar olarak tanımlanacak ögelere yok denecek kadar az yer vermelisiniz. Parlak, oymalı veya karışık renklere sahip objeler yaratmak istediğiniz tarzın uyumunu bozacaktır.

Zen Tarzı Dekorasyon İçin Büyük ve Yeşil Yapraklı Bitkiler

zen tarzı ev
Zen tarzı ev

Doğallığın getirdiği enerjiyi öne çıkaran bu dekorasyonda yaşam alanınızda büyük ve yeşil yapraklı bitkiler kullanabilirsiniz. Salon palmiyeleri, Yuka bitkisi, Deve tabanı gibi bitkiler geniş ortama sahip yaşam alanlarında Zen dekorasyonu tarzını oluşturmak için kullanılabilir. Eğer eviniz geniş alanlara sahip değil ise yeşil yapraklı küçük saksı bitkilerinin dekorasyonu tamamlayıcı uyumundan faydalanabilirsiniz. Bu bitkilere örnek olarak lavanta, yasemin, orman sarmaşığı, kurdele çiçeği, aloe vera bitkisi ve gardenya verilebilir. Saksı seçimlerinizi dekorasyonun tarzına göre gri, açık pembe, toprak rengi, beyaz veya krem renklerinden yapabilir ve dekorasyonunuza tam olarak uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Özet olarak; Zen tarzı dekorasyon oluşturabilmek için evinizde gereksiz dekorasyon ögesi kullanımından kaçınmalı, daha rahat, sade ve ferah öğelerin kullanmalısınız. Yaşam alanlarınızda yapacağınız renklendirmeleri antrasit, açık pembe ve grilerden, açık kahve tonlarından, beyaz ve krem renklerinden yaparsanız zen fikrini evinizde daha rahat yansıtabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Alçıpan Tv Ünitesi Modelleri (Resimli)
Bu Yazıyı Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir