Mutfak Tezgahı Parlatma İşlemi

Mutfak tezgahı parlatma

Mutfak tezgahı parlatma işlemi, mutfaklarınızı hijyenik ve güzel göstermenin en etkili yollarındandır. Mutfaklar bir evin en önemli odasıdır. Hem beslenme alanımız hem de zamanımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz bir odadır. Mutfak denilince ilk akla gelen olgu da hijyen ve sağlık standartlarıdır. Bu odanın temizliği doğrudan sağlığımıza etki ettiği için bakımı oldukça önemlidir.

Mutfağın hijyeni söz konusu olduğunda ise ilk düşünülen alan mutfak tezgahı olmaktadır. Özellikle kadınlar için mutfağın ve tezgahın genel görünümü hijyen konusunda oldukça belirleyicidir. Ayrıca vaktinin çoğunu mutfakta geçiren kadınlar için bulundukları ortamın ferah, temiz görünmesi ve kendi tarzlarına uygun olması gerekir. Bazı durumlarda mutfağının durumunu kendisi hakkında bir ön yargı aracı olarak görenler bile olabilir. Bu nedenle mutfağın ve özellikle tezgahın ferah, şık ve temiz görünmesi arzu edilir.

Mutfak Tezgahı Neden Parlatılır?

Mutfak tezgahı parlatma işlemi ise temiz ve ferah görüntü noktasında devreye girmektedir. Mutfaktan çıkan yemeklerin sağlığa zararlı olup olmadığı ya da ne kadar temiz ortamlarda hazırlanıp hazırlanmadıklarını anlayabilmek için tezgah, önemli göstergelerden biri olmaktadır. Mutfak tezgahları kirlenmeye, bozulmaya ve iz tutmaya en müsait eşyalardan biridir. Her ne kadar mutfak tezgahlarınızı ne kadar temiz tutmaya gayret etseniz de bazı faktörler sonucunda bu temizlik bütünüyle sağlanamaz. Ve bu da bazı ön yargıların oluşmasına sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra kötü bir görüntü sunarak sizin göz zevkinizi rahatsız edecek durumlar da ortaya çıkabilir.

Akrilik Mutfak Tezgahı Kullanışlı Mıdır?

Özellikle mermer taştan yapılan tezgahların oldukça fazla yağ tuttuğu bilinmektedir. Sürekli yemek pişirme işlemine sahne olan mutfakta tezgahı ve ocak üstü gibi alanların yineleyen bir şekilde yağlandığını görürüz ve bu yağın çıkması ise zor bir işlem olarak kabul edilir ve çoğu temizlik malzemesi bunları tamamen izale edemeyebilir. İşte bu nedenle kötü görüntüyü yok edecek, temizlik malzemelerinin çıkaramadığı bölgesel solmaları giderecek, mutfaklarınızı ilk günkü haline döndürecek tezgah parlatma işlemleri tercih edilmektedir.

Mutfak tezgahı parlatma işlemi, çeşitli deterjanların karıştırılıp inatçı lekeler ile baş edilmeye çalışılmasına nazaran daha güvenli bir metot olmaktadır. Çeşitli kimyasal maddelerin karıştırılması hem sağlığınıza hem de tezgahlarınıza geri dönüşü olmayacak şekilde zarar verebilir. Bu nedenle parlatma işlemi daha güvenli bir yol olurken, aynı zamanda tezgahın eski parlaklığına dönmesi açısından daha kesin sonuç vermektedir.

Mutfak Tezgahı Parlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Mutfak tezgahı parlatma yöntemleri
Mutfak tezgahı parlatma yöntemleri

Mutfak tezgahı parlatma işlemi sadece evlerde değil, iş yerlerinde de tercih edilir. Zaman içerisinde eski parlaklığını kaybeden, çatlayan, iz tutan ve temiz görünmeyen mutfak tezgahları; ev, iş yeri, otel ve restoran, kafe gibi mekanlar açısından olumsuz bir imaja neden olur. Bu nedenle özellikle bu alanların parlatılma işlemleri oldukça önemlidir. Bu işlem için çeşitli kimyasallara başvurmadan önce uzman bir ekipten yardım almak daha iyi olacaktır.

Profesyonel ekipman, malzeme ve teknik araç kullanan ekiplerin işlemi sonrasında mermer ve granit mutfak tezgahı parlatma işlemleriyle, çeşitli malzemelerden yapılan mutfak tezgahları eski haline dönecek ve eskisi gibi ışıl ışıl parlayarak hijyenik bir görünüme kavuşacaktır. Bu nedenle uzman ekipler tarafından bu işlemin yapılması tavsiye edilir. Zira işinin ehli olan profesyoneller tarafından yapılan işlemler daha kesin ve kaliteli sonuçlar elde etmenize olanak sağlar.

Granit Mutfak Tezgahları ve Granitin Oluşumu, Hususiyetleri

Mutfak Tezgahı Parlatma Yöntemleri

Elbette mutfak tezgahı parlatma işlemleri için sizin de deneyebileceğiniz, zararsız birkaç yöntem bulunmaktadır.

Karbonat

Bu uğurda en çok kullanılan yöntem karbonat olmaktadır. Karbonat hem ulaşımı daha kolay hem de maliyet açısından daha uygun olduğundan bu işlemlerde kullanılan ürünlerin başında gelmektedir. Karbonat ile silinip kurumaya bırakılan tezgahlardaki lekelerin çıktığı gözlemlenebilir. Bu işlemi yaparken karbonatın mutlaka su ile karıştırılmasına özen gösterilmelidir.

Mutfak Tezgahı Çeşitleri ve Özellikleri

Oksijenli Su

Bir başka yöntem ise oksijenli su yöntemidir. Bu yöntemi kullanırken bilinmesi gereken nokta, oksijenli suyun zeminin rengini açtığıdır. Bu nedenle bu yöntem daha çok beyaz ve beyaz tonlarına sahip olan mutfak tezgah zeminleri için tavsiye edilmektedir. Koyu renkli zeminlerde renk açılmasına yol açacağı için tezgahın orijinal renk ve deseninde bozulmalara yol açabilir.

Mutfak Adası Modelleri ve Modern Mutfak Adaları

Limon ve Beyaz Sirke

Mutfak tezgahı parlatma yöntemlerinden biri de limon ve beyaz sirke kullanımıdır. Bunlar tezgah temizliğinde kullanılan doğal malzemelerdendir. Bu iki asitli maddenin karıştırılıp kullanılması, tezgah üzerindeki yağların ve inatçı lekelerin zemin üzerinden çıkmasına olanak sağlayacaktır. Tüm bu yöntemler özellikle ev gibi daha az kirlenen yaşam alanlarında kullanılabilir ve fayda sağlayabilir. Buna karşın restoran, kafe ve otel gibi daha büyük işletme alanlarında bu konu ile ilgili profesyonel bir destek alınmasında yarar vardır. Böyle olduğu sürece istenilen sonuca daha kolay ulaşılacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir