Loder Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?

loder nedir

Loder nedir, sorusunu yanıtlayacağımız bu yazıda ne işe yaradığı ve nerelerde kullanıldığı ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Başta inşaat olmak üzere farklı kullanım alanlarına sahip olan iş makinelerinden biri olan loder,

ilgili işin daha pratik ve az maliyetle gerçekleşmesinde önemli faydalar sağlamaktadır.

Loder iş makineleri ile yapılan işin süresi daha kısa olduğu gibi, işin insan gücüne göre daha nitelikli olması da mümkündür.

Loder Nedir?

Loder nedir
Loder nedir

İnşaat ve tarım işleri başta olmak üzere kazıcı ve yükleyici amacıyla kullanılan ve kullanıldığı alanlarda insan gücü ihtiyacını en aza indirerek işin hızlı ve nitelikli olmasını sağlayan iş makinelerinden biridir diyerek, loder nedir? sorusunu cevaplandırabiliriz.

Loder Ne İşe Yarar?

loder ne işe yarar
Loder ne işe yarar

İş makinesinin arka ve ön tarafında bulunan çeşitli özelliklere sahip kovalar, kazım ve yükleme işlerinin yapılmasına olanak tanımaktadır. Arka kısmında bulunan kova kazım işinde kullanılırken, ön kısımdaki kova kısmı ise  kazım, düzleme ve özellikle de yükleme amacıyla kullanılmaktadır.

Her iki kovayı da aynı amaçlarla kullanmak mümkün olmaktadır. Loder iş makineleri yükleyici özelliklerinin yanı sıra, taşıyıcı özellikleri ile de öne çıkmaktadır. Etkin hareket kabiliyeti ile işlerde kolaylık sağlayan iş makinesi, hidrolik sisteme sahip olup ön tekerlerin üzerinde dönüş kabiliyeti ile işin etkin şekilde yapılmasına imkân tanır.

Loderler kazıcı ve yükleyici olarak kullanımlarında 180 derecelik harekete sahip oldukları için, çok kısıtlı alanlarda dahi rahat bir şekilde çalışabilmektedirler. İşin insan gücüne oranla kısa sürede tamamlanması, zamandan tasarrufun yanı sıra maliyetten de tasarruf sağlar. İnsan gücüne dayalı yapılamayacak önemli işlerde de bu iş makinelerinden yararlanmak mümkün olacaktır. Kısacası alan kazımı, düzleştirilmesi, hafriyat veya ağır eşyaların kaldırılarak taşınması, kamyonet ve römorklar gibi çeşitli araçlara yüklenmesi gibi işlerde bu iş makinelerinden rahatlıkla faydalanılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Obruk Nedir? Obruk Neden Oluşur? Çeşitleri Nelerdir?

Loder Nerelerde Kullanılır?

loder nerelerde kullanilir
Loder nerelerde kullanılır

Kısaca yer verilecek olursa loderler, aşağıdaki ve bunlara benzer işlerin yapılması gerektiği her türlü alanda çok rahat kullanılabilirler;

  • İnşaat işlerinde temelden iş bitimine kadar farklı amaçlarla kullanılırlar.
  • Küçük veya büyük çaplı şantiyelerde kazım, taşıma ve yükleme amacıyla tercih edilirler.
  • Hafriyatların yüklenmesi ve bir yerde toplanması ihtiyacına cevap verirler.
  • Yol yapım çalışmalarında ihtiyaç çeşidine göre tercih edilirler.
  • Gıda fabrikalarında kısmen ve genellikle taşıma amacıyla kullanılırlar.
  • Peyzaj ve şehir planlamalarında tercih edilirler.
  • Yem fabrikalarında taşıma, toplama ve özellikle yükleme amacıyla loder kullanılabilir.
  • Bunlarla birlikte gücüne göre akla gelebilecek her türlü kazım, düzleştirme, taşıma ve yükleme işlerinde bu alanlarda kullanılan bir iş makinesidir.

Yol açım çalışmalarında, toprak altına yapılacak işlemler için kanal açımında ve hatta küçük çaplı yıkımlarda da loder kullanımı söz konusu olabilir.

Kiralık Loder mi, Satın Alarak Kullanım mı?

Bu sorunun cevabı, işin niteliğine ve buna göre yapılacak maliyet kıyaslamasına göre verilebilir. Kimi firmalar yoğun iş yükü nedeniyle bu iş makinelerine sürekli ihtiyaç duydukları için, loder kiralama yerine satın alma yolunu tercih etmektedirler. Kimi firmalar ise yine az iş yükü sebebiyle kiralamanın avantajlarını tercih edebilirler.

Loder Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Zaman tasarrufu:

İnsan gücü veya daha basit iş makinelerine kıyasla, Loder iş makineleri zaman açısından ciddi tasarruf sağlamaktadır. Yapılacak işin amacına uygun olarak çok kısa sürede tamamlanması, zaman tasarrufu konusunda büyük avantaj sunar.

Maliyet:

Kiralama veya alım maliyetleri yüksek gibi gözükse de aslında yapılan iş sonucunda elde edilecek zaman tasarrufu, iş maliyetinin düşmesine neden olmaktadır.

İş kalitesi:

Sadece insan gücüne dayalı bir işe göre, işin kalitesi daha yüksek olmaktadır. İstenilen nitelikte çalışmalar, daha hızlı bir şekilde yapılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Kaynak Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

“Loder nedir?” içeriğimizin ardından “Ekskavatör nedir?” yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir