Ekskavatör Nedir
Ekskavatör Nedir

Ekskavatör Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?

“Ekskavatör nedir, ne işe yarar ve nerelerde kullanılır?” sorusu şantiyeler hakkında bilgilenmek isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır.

Bu yazımızda ekskavatör üzerine tüm bilinmesi gerekenleri bulabilirsiniz.

Daha çok inşaat sektöründe kullanılan ekskavatör, hafriyat işleri ağırlıklı olmak üzere sektörün çeşitli alanlarında kullanılabilen iş makinelerinden biridir.

İşin özelliğine göre farklı özelliklere sahip ekskavatör kullanımı mümkündür.

Ekskavatör Nedir?

Ekskavatör Nedir
Ekskavatör Nedir

Toprağın kazılması, hafriyatın yüklenmesi, herhangi ağır bir yükün taşınması veya kaldırılması gibi işlerde kullanılan ve yapılan işin niteliğine göre adlandırılan iş makinelerine ekskavatör denir.

İşin niteliğine göre kullanılacak iş makinesinin özellikleri de değişiklik göstermektedir. Örneğin bina yıkımlarında kullanılan ekskavatörler ile kazı çalışması yapan ekskavatörler arasında, teknik açıdan küçük farklılıklar bulunmaktadır. Bu yüzden işin özelliğine göre, kullanılacak iş makinesi de uygun özellikler taşımalıdır.

Genel olarak bakıldığında ekskavatörler, daha çok kazım işleri için tercih edilirler. Ancak aynı iş makinesinin kova kısmının değişmesi ile, farklı amaçlar için de kullanılır. Genel itibarıyla küçük farklılıkları gözeterek çok amaçlı kullanılabilen iş makineleri olması nedeniyle, maliyetine göre işin yükünü karşılayabilecek nitelik taşırlar.

Ekskavatör Ne İşe Yarar?

Ekskavatör Ne İşe Yarar
Ekskavatör Nedir? Ne İşe Yarar

Ekskavatörler genel olarak çalışma esnasında yapılabilecek kaldırma ve kazı işlerinde, işin daha hızlı ve iyi bir şekilde yapılmasını sağlayan makinelerdir.

Çalışma sistemi hidrolik yağ basıncı ile gerçekleşen bu makineler, inşaat sektöründe geçmişe nazaran işlerin tartışılmaz oranda hızlı ve daha iyi bir şekilde yapılmasına yardımcı olmaktadır. İş verimliliğinin artırılması noktasında önemli faydaları bulunan ekskavatörler, işin yüküne göre farklı özelliklere sahip olduğu gibi boyut ve ağırlıkları da değişmektedir.

Birçok valf sistemi, elektronik sensor, bobin ve hidrolik pompa düzenekleri ile yer kazımı, binanın yıkılması, ağır inşaat unsurlarının bir yerden başka bir yere taşınması veya hafriyatın kamyon gibi taşıma araçlarına yüklenmesi gibi işlerde, bu iş makineleri sıklıkla kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Taşeron Nedir? Taşeron İşçi Kime Denir?

Ekskavatörler Nerelerde Kullanılır?

Ekskavatör Kullanım Alanları
Ekskavatör Kullanım Alanları

Kazma, taşıma, yıkım, yükleme ve boşaltma gibi işlerin yoğun olduğu her alanda bu tip iş makinelerinin kullanımı mümkündür. Diğer araçlara göre konumunu değiştirmeye gerek kalmadan bulunduğu yerde dönme kabiliyetine sahip olmaları, bu iş makinelerinin çalışma esnasında sağladığı en önemli avantajlar olarak öne çıkmaktadır.

Ekskavatörlerin kullanım alanları, aynı zamanda iş makinesinin çeşidini de belirlemektedir. Çünkü bu iş makineleri özelliklerine göre kullanım alanlarına sahiptirler. Kendi aralarında ayrı gruplara ayrılsalar da ekskavatörleri paletli ve lastikli olmak üzere iki temel gruba ayırmak mümkündür. Ekskavatörler nerelerde kullanılır? Sorusuna cevap verirken, bu sınıfları dikkate alacak olursak şunları söyleyebiliriz;

Paletli Ekskavatörler

Paletli ekskavatör
Paletli ekskavatör

11 tona kadar çalışma ağırlığına sahip olan paletli ekskavatörler daha çok düzenleme ve kazı çalışmalarında kullanılmaktadır. Karayolu çalışmaları, peyzaj ve orman işleri gibi çeşitli alanlarda mini paletli ekskavatörler kullanılır. Diğer yandan belediyeler tarafından fen işlerinde ve küçük çaplı yüklemelerde kullanılan bu tip iş makineleri, fazla derinlik gerektirmeyen kazı çalışmalarında da tercih edilirler.

Paletli ekskavatörlerin orta boyda olanları ise karayolu projelerinde birçok aşamada kullanılmaktadırlar. Büyük karayolu ve hafriyat çalışmalarında orta boy ekskavatörler ideal olurken, 36 ile 90 ton arasındaki sınıflandırmada yer alan büyük ekskavatörler ise daha fazla verimlilik gerektiren kazı işleri, yıkım çalışmaları ve kaya parçalarının sökülmesi gibi çeşitli işlerde kullanılırlar.

Lastik Tekerlekli Ekskavatörler

Lastikli ekskavatör
Lastikli ekskavatör

Paletli ekskavatörler uzak mesafelere başka bir aracın nakliyesi ile ulaşırken, lastikli ekskavatörler ise çalışma alanına başka aracın nakliyesine gerek duymadan operatör kullanımı ile götürülebilmektedir. Lastikli ekskavatörler, bu sebeple uygun çalışma koşulları olması halinde daha çok tercih edilirler. Lastikli tipler kazım, yükleme ve taşıma gibi farklı amaçlarla kullanılabilirler.

Ekskavatörler kısaca inşaatın yapım ve yıkım aşamalarında, hafriyat taşımacılığında, alt yapı ve çevre düzenleme çalışmalarında etkin şekilde kullanılan başlıca iş makineleri arasındadırlar. İşlerin daha pratik ve sorunsuz yapılmasında ciddi kolaylıklar sağlamaları, bu makinelerin kullanımını artırmıştır. Paletli tipleri daha çok lastiklerin zarar görme ihtimali olan yerlerde kullanılırken, lastiklere zarar vermeyecek zemin şartlarında ise pratiklik açısından lastikli tipler tercih edilir.

İlginizi Çekebilir:  İskan Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Ekskavatör nedir sorusuna kapsamlı bir yanıt sunduğumuz bu içeriğimizin ardından “Skreyper nedir?” yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir