prefabrik ev
prefabrik ev

Prefabrik ev nedir? Avantaj, Dezavantaj ve Fiyatları

Prefabrik Ev Nedir?

Prefabrik ev; ön üretimli (fabrikasyon) manasına gelen, yapıyı oluşturan bileşenlerin, parçaların daha önceden fabrika ortamında hazırlanıp montajının şantiyede yapıldığı yapı sistemlerine verilen isimdir.

Prefabrik evlerin avantajları – dezavantajları nelerdir?

Günümüzde özellikle apartman hayatından kaçış isteği ile ortaya çıkan tek katlı ya da iki katlı evlere yöneliş beraberinde prefabrik ev fikrini de getiriyor. Arsa aldıktan sonra hobi bahçesi olarak ya da kalıcı oturum için düşünülen bu evler, betonarme yerine son yıllarda oldukça tercih edilir oldu. Bahçe alındıktan sonra akla ilk gelen prefabrik ev fiyatları, avantajları gibi konular oluyor. Yazımızda prefabrik evlerin avantajlarına, fiyat aralıklarına yer vereceğiz.

Prefabrik Evlerin Avantajları Nelerdir?

Prefabrik ev avantajları
Prefabrik ev avantajları

Prefabrik ev seçenekleri arttıkça herkes tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Pek çok farklı model arasından bir seçim yapmadan önce ise önemli olan kısım kendi ihtiyaçlarımıza uyup uymadığına karar vermekten geçiyor.

Avantajları;

 • Prefabrik ev yapımı her mevsime uygun olarak gerçekleştirilebilir. Uygun ses ve ısı yalıtımı ile en soğuk kış günlerinde sıcak, en sıcak günlerde ise serin evinizin rahatını sürebilirsiniz. Malzeme seçiminde özgürlük sizdedir.
 • Eğer aldığınız arsaya kısa sürede yerleşmek ve olabildiğince kısa sürece şehir hayatından uzaklaşmak istiyorsanız da prefabrik ev seçenekleri sizin için biçilmiş kaftan. Kısa sürede montajı tamamlanıp oturuma hazır hale gelen bu yapılar ile kısa süre içinde yeni evinize taşınabilir, sadece size özel hayatınıza başlayabilirsiniz.
 • Deprem korkusunu sonsuza kadar unutabilirsiniz. Belki de önemli avantaj depreme olan dayanıklılıktır. Oldukça hafif malzemelerden üretildikleri için deprem anında sorun teşkil etmezler, sizin ve sevdiklerinizin canı güvende olur. Özellikle deprem bölgesinde apartmanlarda yaşanan deprem korkusunu arkanızda bırakmak için prefabrik ev modelleri birebir olacaktır.
 • Aklınıza gelmesi gereken bir diğer avantaj ise kendi zevkinize göre evinize sahip olacak olmanızdır. Oldukça çeşitli model arasından, evinizin büyüklüğüne, kat sayısına, balkon ve terasınıza sadece siz karar verirsiniz. Yaşam alanınız tamamen sizin kontrolünüzdedir. Bu sayede kendi zevkinize ve ihtiyaçlarınıza göre ayarladığınız evinize taşınırken aklınızda olumsuz hiçbir şey olmayacak.
 • Avantajlı yönlerinden bir diğeri ise çevreye duyarlı ve zararsız olmalarıdır. Prefabrik yapı için kullanılan parçalar yanmaz ve suya dayanıklıdır.
 • Evinizde değişiklikler yapmak çok daha kolaydır. Betonarme evde yaşadığınız yenileme problemlerini prefabrik evde yaşamazsınız.
 • Prefabrik evlerle ilgili bir diğer güzellik ise taşınabilir olması, çok büyük değişiklikler için olmasa bile bazı değişiklikler için evinizi belirli ölçülerde taşıtabilir, kaydırabilirsiniz.
 • Son ve en önemli avantajı ise ekonomik olmasıdır. Betonarme evlere göre çok daha uyguna gelmektedir, bu sayede de pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Kira Sözleşmesi Nedir? Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dezavantajları Nelerdir?

Dezavantajları kullanıcı yorumları
Dezavantajları kullanıcı yorumları
 • Bu yapıların akla gelen ilk dezavantajı, ne yazık ki kullanım ömrüdür. Kullanım ömrü kullanılan malzeme kalitesiyle değişkenlik gösterse de ortalama olarak 40 – 50 yıldır. Bu süre çok kısa bir süre olmasa da bazı kişiler için dezavantaj olabilir ama bu evlerin fiyatları düşünüldüğü zaman güzel bir kullanım ömrü olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.
 • Ses yalıtımına bütçe ayırmalısınız. İyi bir ses yalıtımı olmayan evlerde yan odalardaki sesi sanki o odadaymış gibi duyabilirsiniz, duvarların inceliği bu durumda ana etkendir. Bu sorunu iyi bir ses yalıtımı ile rahatlıkla çözebilirsiniz.
 • Bir diğer dezavantaj da yine ses ve gürültü ile ilgili. Kullanılan malzeme kalitesi ile ilgili olarak yağmur ve fırtına durumlarındaki gürültü sorun olabilir. Malzeme seçimine dikkat ederek bu konudaki dezavantajı da ortadan kaldırabilirsiniz.

Prefabrik Ev Fiyatları

Prefabrik ev modelleri oldukça çeşitlidir. Bu kadar çeşit ve kalite arasında fiyat da oldukça değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple kesin bir fiyat aralığı belirtmek doğru olmayacaktır ama klasik ev modelleri için fiyatlar 40m2’lik küçük evler için 60.000 TL, 120 – 120 m2’lik evler içinse 200.000 TL civarındadır. Prefabrik ev seçenekleri daha özelleşip, mimari olarak güzelleştikçe fiyatlar da bu oranda artabilmektedir. Özellikle son dönemde oldukça popüler olmuştur, bunda da en büyük etken hobi bahçelerinin artması ve virüs sebebiyle şehirden kaçma isteğidir.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı yorumlarında bazı kişilerin firmalardan kaynaklı sıkıntı yaşadığı görülmektedir. Firma seçiminde hassas davranmanızı, peşin para vermemenizi, anlaşmanızı sağlam yapmanızı tavsiye ederiz. Sözleşme maddelerini tek tek okuduktan sonra imzalayınız.

Diğer şikayet konuları,

İşin sözleşmede belirtilen süre içerisinde yapılmaması,

Yalıtımın düzgün yapılmamasından dolayı çatı, pencere ve kapı kenarlarından içeriye su alması,

İlginizi Çekebilir:  Parsel Sorgulama - Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Banyoda yalıtımın iyi yapılmamasından dolayı aşağı kata su akması,

Duvar panellerinin çok fazla esneme yapması,

Kullanılan malzemelerin kalitesiz olması

Pencere kenarlarındaki boşluklardan rüzgar girmesi

Isı yalıtımının yetersiz yapılmasından dolayı evin çok sıcak veya soğuk olması

Ses yalıtımının yetersiz yapılmasından dolayı çok fazla ses alması.

Bu tür olumsuzlukların önüne geçilmesi için mutlaka gerçek kullanıcı yorumlarını okumanız, iş yaptıracağınız firmaları iyi araştırmanız gerekir. Sözleşme maddelerine yukarıda belirtilen şikayet konularını ekletirseniz mağdur olmazsınız.

Ayrıca betonarme nedir? Avantajları başlıklı konumuzu da okuyabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir