Bazalt küptaş

Kayrak Taşı Renkleri fiyatları Özelikleri

kayrak taşı bahçe

Günümüzde dış cephe kaplamalarında sıklıkla tercih edilen taşlar arasında yer alan kayrak taşı, doğal bir taş olarak bilinir. Dış cephe kaplamalarının yanı sıra yer kaldırımlarında da oldukça sıklıkla tercih edilen bir taş türüdür.

Erga Granit olarak biz; kayrak taş ürünlerinin bazı çeşitlerini de toptan şekilde satıyor ve tüm projelere uygun olarak doğal kayrak taşlarını da temin ederek müşterilerimizle buluşturuyoruz.

Kayrak Taşı Hakkında

İnşaat sektörü içerisinde taşlar genellikle dış yüzey şekilleri dikkate alınarak kullanılır. Kayrak taşının yüzeyi kendisinden pürüzlü ve yarılmış bir biçimde olduğu için genel olarak dış kaplama alanlarında tercih edilen bir taş türü olmuştur.

Farklı alanlarda kullanıldığı isimler değişse de ana malzeme olarak kayrak taşı bilinir. Jeolojik olarak tanımlaması yapıldığında silt taşı, volkan külleri ve çamur taşı bileşimlerinden elde edilmiş olarak tanımlaması yapılır.

Halk arasında kayrak taşı şu isimlerle bilinir;

 • Kayağan
 • Arduvaz
 • Slate
 • Arasandı

İsimlerinin de kullanıldığı kayrak taşı Er-Ga Madencilik olarak ocaklarımızda tamamen özel işlemler uygulanarak çıkartılır.

Kayrak Taşı Renkleri

Tamamen doğal bir taş ürünü olarak bilinen ve kullanılan kayrak taşı sarı, siyah, kahverengi, gri, kirli beyaz, bordo ve yeşil gibi renklerin karışımı ile de görülen taş türlerindendir.

Kayrak Taşı’nın Özellikleri

Doğal bir malzeme olması sebebi ile kayrak taşı hava şartlarının da etkisi ile belirli bir sertlik derecesine sahiptir. Pek çok özelliğe sahip olmasından dolayı çeşitli alanlarda da çok rahatlıkla kullanılabilir.

Kayrak taşının bilinen bazı özellikleri şöyledir;

 • Uygulaması kolaydır.
 • Kaygan bir özelliği olmadığından ıslak alan dahil olmak üzere her alanda rahatlıkla kullanılır.
 • Isı değişimlerinden etkilenmez her türlü hava şartına uyumludur.
 • Aşınmalara karşı dayanıklı bir yapısı vardır.
 • Uzun yıllar rengini korur, özel bakım istememektedir.
 • Maliyeti düşüktür.
 • Türkiye’nin farklı bölgelerinde çıkarılmaktadır.
 • Yalıtım özelliğinden dolayı dış cephe kaplamalarında daha sık tercih edilir.
İlginizi Çekebilir:  Modern Tuvalet Özellikleri, Örnekleri ve WC Dekorasyon Fikirleri

Bu özelliklerinden dolayı kayrak taşı kullanım olarak sıklıkla tercih edilebilir ve rahatlıkla her sektörde uygulanabilir.

Kayrak Ürünleri

Kayrak taşı Türkiye’de en zengin rezervlere sahip malzemelerden birisidir. Firmamızda kayrak taşı çeşitli bölgelerde bulunan ocaklarımızdan çıkarılır ve kullanılmak üzere müşterilere sunulur.

Kayrak taşları teknoloji yatırımları ve finansal yatırımlar alanında dünya üzerinde en önemli taş ürünleri içerisinde gösterilmektedir. Dekoratif olarakta tercih edilen bu ürünler firmamız tarafından hem yurt içi hem de yurt dışındaki müşterilere özen içerisinde sunulmaktadır.

Kayrak Taşı Kalınlıkları

Er-Ga Maden olarak müşterilerin taleplerine göre istenilen kalınlıkla üretilen kayrak taşının kalınlığı kullanılacak olan alanlara göre uygun olarak belirlenir. Kullanılacak olan yerlerde bu taşın üzerine fazla bir yük binmeyecekse, taş kalınlığı 1 cm ila 3 cm arasında değişiklik gösterir.

Bu kalınlıktaki taşlar daha çok şömine, barbekü ve duvar kaplamaları gibi alanlarda tercih edilebilir. Üzerine yük bineceği zaman etkilenmeyecek alanlar için ise kayrak taşı kalınlığı 4 cm ila 6 cm arasında kesilmesi gerekir.

kayrak taşı peyzaj
Kayrak taşının peyzaj uygulamalarında kullanım örneği.

Bu kalınlıktaki taşların kullanım alanı olabilecek yerler ise; havuz kenarı, bina girişi, bahçe zemini ve park zeminleridir. Daha kalın kesimler ise 6 cm ila 10 cm arasındadır. Bunlar da daha çok merdiven ve dış duvar uygulamalarında tercih edilir.

Kayrak Taşı Fiyatları

İç dekorasyon veyahut dış duvar kaplamaları olarak kullanılan kayrak taşları, filesiz ve fileli olarak üretilmektedir. Doğal özelliğinden dolayı sıklıkla modern bina dekorlarında son dönemlerde sıklıkla tercih edilir bir taş türü olmuştur.

Taşların kullanım fiyatları kullanım alanlarına bağlı olarak metrekare hesabına göre belirlenir. Kayrak taşının rengi, fileli ve filesiz oluşu, toptan ve perakende olarak alınıp alınmamasına bağlı olarak değişiyor.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir