İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
glulam nedir

Glulam Nedir? Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Glulam nedir, özellikleri ve avantajları nelerdir? Kullanım alanları ve görünüm dereceleri nerelerdir? Sorularının yanıtlarınızı yazımızda bulabilirsiniz.

Ahşap yapıların vazgeçilmez parçalarından biri olan glulam özellikleri ve avantajları ile sağlam olduğu kadar, kullanım alanına estetiklik de katan parçalardan biridir.

Özellikle ahşap yapılarda kullanılmakla birlikte, yarı ahşap olan yapılarda da tercih edilmektedir.

Glulam ürünler lamine kereste malzemelerin ihtiyaca uygun boyut ve derinlikte özel ahşap yapıştırıcılar ve teknikler kullanılarak paralel şekilde yapıştırılmasıyla elde edilir.

Glulam Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Glulam Avantajları
Glulam Avantajları

Glulam ürünleri kullanmanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu ürünün kullanımıyla elde edilebilecek bazı avantajlar şunlardır;

Güvenilirlik

Ahşap yapılarda uzun yıllardır sorunsuz olarak kullanılan bu malzeme, yapı güvenliğini artırıcı özellikleri ile öne çıkmaktadır. Avrupa ülkeleri ve Amerika’da 100 yılı aşkın bir şekilde yoğun olarak kullanılan bu ürün, standartlara uygun şekilde yapılmış olması durumunda oldukça güvenilirdir.

Maliyet

İşlem görmüş bir ahşap olması nedeniyle yüksek maliyetli olduğu zannedilse de aslında maliyeti düşük bir üründür. Bir yapı için asma tavan kısımları yüksek maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olurken, glulam ile inşa edilen maliyetler azalmakta veya ortadan kalkmaktadır. Çünkü bu malzeme kullanılan alanlarda yapısal bileşenlerden biri olarak asma tavan kullanma zorunluluğu yoktur.

Çok yönlülük

Tasarımsal anlamda farklı şekillerde kullanılabilen bir ürün olması nedeniyle, çok yönlü şekilde kullanıma müsaittir. Kavisli kemerler, daha büyük tesislerin şekillendirilmesi ve amacına uygun şekilde ihtiyaç duyulacak boyutlarda üretiminin yapılması, glulam özellikleri ve avantajları arasındadır.

İlginizi Çekebilir:  İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Dayanıklılık

Başta yangın olmak üzere dış etkenlere karşı yüksek mukavemet gösteren malzemelerdir. Ahşap malzemelerin yangına karşı dayanıklılığı düşünüldüğünde elbette ki diğer malzemelere göre zayıf olabilir.

Ancak bu ürünlerin özel teknikler kullanılarak üretilmiş olması, yangına karşı dayanıklılığı bir hayli artırmaktadır. Yine bazı ahşap unsurlar ile kıyaslandığında su ve rutubete karşı ciddi anlamda dayanıklı malzemeler olduğu da söylenebilir. Bu özellikleri ile nemli veya açık alanlarda bile uzun süre kullanılabilir özelliklere sahiptir.

Estetik görünüm sunar

Alternatif seçeneklere göre glulam avantajları arasında öne çıkan ayrı bir detay ise, ürünün estetik özellikleridir. Her şeyden önce ahşabın hayatımıza sunduğu doğallık vardır. Ancak bununla birlikte bu ahşabın işlenerek daha estetik hale getirilmesi, farklı işlem ve uygulamalara müsait olması gibi birçok özellik değerlendirildiğinde, glulam özellikleri arasında estetiksel yanı rahatlıkla söylenebilir.

Boyutsal sorunlar

İşlem yapılmadan önce kurutulmuş ufak çaplı keresteden üretilen bir ürün olması nedeniyle, bu ürünlerde boyutsal sorunlar kolaylıkla yaşanmaz. Özellikle eğilerek oluklaşma, burulma veya genleşme gibi sorunlar yok denecek kadar azdır.

Özelleştirilebilir

Genel özellikleri itibarıyla baktığımızda, oldukça özelleştirilebilir ürünlerdir. Ahşap doğasında var olan özelleştirilebilirlik durumu, bu üründe de hissedilir derecede görülmektedir. Bu yüzden farklı alanlarda gönül rahatlığı ile kullanılabilir bir ürün olarak öne çıkmaktadır.

Standartlara Göre Glulam Görünüm Dereceleri

glulam özellikleri
Glulam özellikleri

2002 yılı itibariyle ANSI A190 standartlarına göre dereceleri şu şekildedir;

Çerçeve

Daha çok gizli alanlarda kullanım için tavsiye edilen bu sınıf, boyut keresteler ile birlikte ihtiyaç duyulan farklı alanlarda tercih edilebilirdir.

Endüstri

Mükemmel derecede estetiklik gerekmeyen yerlerde endüstriyel görünüm sağlamak için kullanılan bir sınıftır. Doğrudan estetik bir çalışma olmamakla birlikte çerçeve sınıfına göre daha estetik bir görünüme sahip olunduğu söylenebilir. Bu sınıfta yer alan ürünler doğrudan insanların görebileceği alanlar yerine, boşluk ve yapı düğümleri gibi farklı alanlarda kullanılırlar.

İlginizi Çekebilir:  İnşaat Mühendislerinin Bilmesi Gereken Programlar Nelerdir?

Mimari Olarak Derecelendirilmesi

Glulam görünüm derecelerinden biri ise mimaridir. Özellikle cephe malzemeleri arasında tercih edilen ve yapının mimari özelliklerini artıran bir sınıftır. Yapılarda yüzey estetiği kazanılması ve daha farklı bir mimarinin elde edilmesinde bu sınıftaki ürünlerden istifade edilir. Özellikle kusurların ve ahşap boşlukların doldurulmasında kullanılmaktadır.

Premium Ürünlere Göre Derecelendirme

Bu sınıfta yer alan ürünler ise ancak özel sipariş ile imal edilmektedir. İnsanların özel günler için toplandıkları, davetler ve özel toplantı alanları için kullanılan yerlerdir. Yüzey kalitesi son derece iyi olmakla birlikte daha pürüzsüzdür. Bu yüzden özel alanlarda özel siparişlerle bu ürünler imal edilmekte ve özenle yerlerinde kullanılmaktadır.

Özellikleri arasında genel olarak bakıldığında genel kullanıma uygun estetik bir yapı ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bir ahşap sağlığını sunması, yaygın kullanım alanına sahip olmasına sebep olmaktadır.

Glulam nedir sorusunu yanıtladığımız bu içeriğimizin ardından “Poliüretan nedir?” başlıklı içeriğimizin de ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir