eski perdelerden ne yapılır

Eski perdelerden ne yapılır? Nasıl değerlendirilir?

Eski perdelerden ne yapılır?, Eski perdeleri nasıl değerlendirebilirsiniz? Eski perdelerden neler yaparak onları tekrar kullanıma kazandırabilirsiniz? Bu yazımızda kullanmadığımız ya da artık sevmediğimiz ama oldukça değerli olan perdelerimizi nasıl geri dönüştürebileceğimizi anlatacağız.

Hepimiz zaman zaman ev dekorasyonuna yenilikler getiririz. Genelde yeni mobilyalarla beraber halılar veya perdeler de değişir. Öte yandan sadece değişiklik isteyen ev hanımları, evin havasını değiştirmek için doğrudan perdeleri değiştirmeyi tercih etmekte. Peki evimizin içini değiştirmek isterken eski perdeleri atmaya gönlünüz razı mı? Bu yazımızda eski perdelerden ne yapılır sizin için anlatmaya çalıştık.

Perde değiştirmek pahalı olabilir. Ancak bunu eski perdelerinizi yeniden kullanarak tersine çevirebilir ve durumu kendi çıkarlarınıza değiştirebilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz eski perdelerinizi atmak yerine yeniden değerlendirmek harika bir fikir olabilir. Geri dönüşüm günümüzde hiç olmadığı kadar önemli bir hal almış durumda. Hem çevresel hem de ekonomik sebeplere bağlı olarak eski ürünleri değerlendirmek sizin için çifte fayda sağlayacak. Hemen her eski eşya için geçerli olan geri dönüşüm, perdeler için de mümkün. Fakat eski perdeleri yeniden kullanmak için fikir yardımına ihtiyacınız olabilir.

Eski perdelerden ne yapılır

Eski perdelerden ne yapılır

Eski Perdeler Nasıl değerlendirilir?

Yeni bir dekor, yeni bir perde ve eski perdelerinizi değerlendirerek bunlardan çok daha fazlasını elde edebilirsiniz. Eski perdeler nasıl değerlendirilir diyorsanız sizin için heyecan verici birçok fikri derledik. Gelin bu fikirlere beraber bakalım:

Depolama alanı oluşturun:

Eğer evinizde kiler olarak kullanabileceğiniz bir çıkıntı veya odamsı bir alan varsa, buraları değerlendirebilmek için bir bölme yerine kullanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken güçlü bir silikon ile perdeleri asabileceğiniz ihtiyacınız kadar uzunlukta bir korniş. Kornişi alan oluşturmak istediğiniz yerin girişine monte edin ve perdenizi asın. Bu, evinizin belli alanlarındaki mahremiyeti arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Duş perdesi:

Duşakabinli bir banyoya sahip olmanız, ona perde takamayacağınız manasına gelmez. Üstelik sandığınızdan çok daha kolay bir şekilde. Perdelerinizin korniş girişlerini sökün ve bunun yerine duş perdesi halkaları takın. Demonte alacağınız borular yardımıyla duş perdenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Lavabo eteği:

Eğer eski tip bir banyonuz varsa lavabonuzun altındaki alanı kullanamayabilirsiniz. Bunu eski bir perde yardımı ile bir depolama alanına çevirebilirsiniz. Lavabo eteğini ihtiyacınız kadar kesin ve kalan kısımları diğer geri dönüşüm fikirleri için değerlendirin.

Yastık kılıfları:

Eğer ev koltuklarınızın büyük kırlentleri varsa ve koltuklarınızla uyumluysa, bunlar için eski perdelerinizden kılıf dikebilir ve daha sonra değiştirmek üzere kullanmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz en baştan ucuz ve harika görünümlü kırlentler dikebilir ve içini elyafla doldurabilirsiniz.

Masa örtüsü:

Eski perdenizin şık bir masa örtüsü olabileceğini düşünmüş müydünüz? Sehpa, masa veya komodin üzerinde uygun boyutlarda keseceğiniz eski perdeleriniz hem mobilyalarınızın güzel görünmesini sağlar hem de dekoratif bir kullanım sunar. Eski perdelerden ne yapılır sorusu için iyi bir alternatif olabilir.

Yatak kanopisi:

Eğer yatağınızın etrafında bir kanopi olmasını istiyorsanız, eski tül perdeleriniz bunun için bir fırsat sunuyor. Sıfırdan kanopi satın almak pahalı olabilir ancak bunun yerine birkaç mobilyacılık işlemi ile kolaylıkla kendi tülünüzü yapabilirsiniz.

Önlük:

Eğer mutfakta yemek yapmayı seviyor ya da bahçeyle haşır neşir oluyorsanız, bir önlük iyi bir fikir olabilir. Özellikle bulaşık yıkarken veya yemek yaparken ortalığı batıranlardansanız, önlüğe para vermek yerine geri dönüşümden faydalanın.

Market Çantası:

Markete gittiğinizde her defasında poşete vererek hem bütçenize hem de doğaya zarar vermiş olursunuz. Bunun yerine sadece birkaç saatlik bir işlem ile harika bir alışveriş çantası dikebilirsiniz. Buna ek olarak plaj çantası olarak da kullanılabilir. Eski perdelerden ne yapılır sorusu için bir alternatif olabilir.

Çocuk çadırı:

Hepimiz çocukken evimizde çadır kurmuşuzdur. Dilerseniz sadece birkaç adet çita ile çocuğunuzun odasına hoş vakit geçirebileceği küçük bir çadır yapabilirsiniz. Eski bir perde ile basit ve sandığınızdan çok daha güzel bir çadır yapılabilir.

Kilim ipliği:

Eğer eviniz için kendi kiliminizi yapmak istiyorsanız, kalın kilim ipliği almanız pahalıya mal olabilir. Bunun yerine eski perdenizi bir iplik şeklinde kesmek gerçek bir geri dönüşüm olacaktır. En güzel yanı ise, tamamen kendinize ait çabalarınızla yapabilecek olmanız ve bunun için para harcamamanız.

Koltuk kılıfı:

Bir koltuk kılıfı çok işlevsel ancak pahalı bir kumaştır. Bunun yerine eski perdelerinizi tekli koltuklarınızı kaplamak için kullanabilir ya da koltuklarınız için bir kılıf olarak kullanabilirsiniz.

Bu fikirlerle “Eski perdelerden ne yapılır?” sorusunu cevapladığımızı düşünüyoruz. Daha fazla heyecan verici fikir için “dekorasyon” kategorimiz altında yayınlanan diğer içeriklerimizi de incelemeyi unutmayın.

BİR CEVAP YAZIN