Dekorasyon

Mutfak Tipi – Mutfak Plan Tipleri

Mutfak plan tipleri 6 şekilde tek duvar tipi, koridor tipi, L tipi, U tipi, yarım ada ve ada tipi mutfak olarak adlandırılmaktadır .

Mutfak Tipleri
Mutfak Tipleri

Tek duvar tipi mutfak

Dar ve uzun mekanlarda uygulanan mutfak türüdür. Pişirme, depolama, yıkama/hazırlama aktiviteleri arasında birinden diğerine doğrusal bir hareket söz konusudur. Bu tip mutfakta iki kişi çalışırken zorlukları engellemek için tekerlekli, katlanabilir ya da çekmece içlerine gizlenmiş çekilebilir tezgahlar tercih edilmektedir. Bu tip mutfaklar genelde çok küçük alanlarda uygulanır, kayar kapı ile erişilebilir. Ancak günümüzde, bir ada ile de birleştirilerek geniş mekanlarda yer alan geniş bir duvarda da kullanılabilmektedir.

Koridor tipi mutfak

Tüm aktivite alanlarının karşılıklı olarak iki duvarda çözüldüğü mutfak tipidir. Tek duvar tipi mutfağa göre daha fazla depolama alanına sahiptir. İki kişinin çalışması tek duvar tipi mutfağa göre daha kolaydır. İki tarafı açık olan mutfak, U mutfağa göre daha çok ışık almaktadır.

L mutfak tipi

Tüm aktivite alanlarının birbirini kesen iki duvarda çözümlendiği mutfak tipidir. Yemek yeme aktivitesi de ayrı bir bölüm olarak mekan içerisinde kurgulanabilmektedir. Diğer mutfak tiplerinde olduğu gibi, buzdolabının girişe yakın, pişirme ünitesinin de mutfağın ortasında yer alması, pişirme anında oluşabilecek tehlikelere karşı güvenlik sağlamaktadır.

L tipi mutfaklarda köşe dolaplarının çok iyi düzenlenmesi gerekmektedir. Alt dolaplar için farklı ve pratik kiler sistemleri çözülmelidir, çünkü köşe dolaplarda iç kısma ulaşmak zordur. Yeterince çalışma yüzeyinin olması, tezgah üstü küçük ev aletleri için alan yaratmaktadır.

U tipi mutfak

Tüm aktivite alanlarının üç duvarda çözüldüğü mutfak tipidir. Büyük konutlar için daha uygundur. Bu tip mutfakta en fazla karanlık köşeler problem yaratabilmektedir. Genellikle bu tip mutfaklarda depolama ve tezgah alanı yeterlidir ve aktivite üçgeni kendiliğinden oluşmaktadır.

Büyük U tipi mutfaklarda ortaya masa konulabilir, sabit masa için yer yok ise katlanır masa kullanılabilir. Bir tezgahın ucu genişletilerek hem çalışma hem yemek yeme masasına dönüştürülebilir.

Yarım ada mutfak

Tezgahın bir bölümünün duvardan bağımsız yarımada şeklinde biçimlendiği mutfak tipidir. Tezgahtaki yemek yeme ya da çalışma alanını arttırmak için uygulanmaktadır.

Ada mutfak

Tüm aktivitelerden bir ya da birkaçının mutfağın ortasında çözüldüğü mutfak tipidir. Ada, mutfağın kalbini oluşturur; farklı işlevler içerebilmektedir. Ancak, yerleştirilen cihazlarla birlikte ekstra tesisat ya da havalandırma sistemi gerekebilmektedir. Ada tipi mutfağın en önemli özelliği, dinlenen ve yemek yapan kişi arasında iletişimin en ideal sağlandığı tip olmasıdır. Çünkü kullanıcı, mutfağında çalışırken arkada kalan oturma alanındaki kişiye sırtını dönmek zorunda kalmamaktadır. Ayrıca iki kişi için uygun çalışma alanı oluşturur. Belirli bir gelir düzeyinin üzerindeki alıcıların %80‟inin ada mutfak istediği görülmektedir. Sonuç olarak, plan tiplerine göre farklılık gösteren mutfaklar, kullanıcının mutfakta çalışma performansını direkt olarak etkilemektedirler. Mutfak tipolojisi, kullanıcının yaşam tarzı, mutfak alanı ihtiyacı, depolama ihtiyacı, mutfakta kaç kişinin çalışacağı gibi öğelere bağlı olarak seçilmelidir. Aydınlatma, emniyet, havalandırma unsurları mutfak tipolojisine göre düzenlenmesi gereken yardımcı unsurlardır.

Mutfak tasarımları ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

 

Kaynak:

Pelin UÇAR

TOPLU KONUTLARDA MUTFAK MEKANININ 1950’LERDEN GÜNÜMÜZE
GELİŞİMİ

Paylaşmak Güzeldir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir