Bazalt küptaş

Briket Fiyatları

briket fiyatları

Briket fiyatları araştırması yapmak istediğinizde genel olarak bu yapı malzemesinin 2024 yılı fiyatlarını dikkate almanızı tavsiye edebiliriz. Briket bilindiği üzere İnşaatlarda kullanılan ve aynı zamanda ses ve ısı yalıtımını iyi sağlayabilen bir inşaat malzemesidir. Dolayısıyla briketlerin bu özelliği inşaatların olmazsa olmaz malzemelerinden birisi olmalarını sağlamaktadır. Hafif yapılı bir malzeme olmasından dolayı da genellikle taşınması kolaydır. Bir diğer yandan briketlerin bu denli tercih edilmesi bu yapı malzemesinin diğer yapı malzemelerine oranla daha ekonomik olmasıdır.

Briket bir diğer ismiyle Bims üretimleri teknolojinin hızla gelişmesiyle artık daha kolay bir hale gelmiştir. Briket makinaları ile hızlı şekilde hazırlanan Briketlerin üretimi sırasında hammadde hazırlığına gereken özeni göstermelisiniz. Akabinde ise bu yapı malzemesinin oluşması için diğer malzemeler özenle karıştırılmalıdır. Homojen bir kıvama gelince briket karışımı uygun kalıplara dökülerek tercih edilen ebatlarda oluşturulur.

Briket karışımları uygun kalıplarda bekletildikten sonra yine sıkıştırılarak dayanıklı olması sağlanır. Isıtılıp soğutulduktan sonra ise oluşan briketler amaçlara uygun şekilde kullanıma hazır olabiliyor.

Briket Nedir?

Özellikle inşaat alanlarında kullanılmak üzere belirli ebatlarda üretimi gerçekleştirilen bu briketlerin basit bir tanımını yapacak olursak, gözenekli yapısı olan aynı zamanda hafif rahat taşınabilir bir inşaat malzemesidir. Dolayısıyla briketler nakliye sırasında da taşınması kolay olması nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Kullanım kolaylığı ve ayrıca ses yalıtımı sağlaması ile bina yapımlarında tercih sebebidir. Yangın gibi afetlere karşı dayanıklı olan Briketler özellikle konut oluşturma sırasında kullanılıyor.

Briketler Nerelerde Kullanılabiliyor?

Briketler ya da bir başla deyişle Bims tuğlalar özellikle yangına dayanıklılık sağlamasından dolayı konut inşaatlarında kullanılmaktadır. Ayrıca,

  • Temel döşemelerinde
  • Zemin döşemelerinde
  • Yangın duvarlarının oluşturulmasında
  • Isı ve ses yalıtımı sırasında
  • Peyzaj düzenlenmesinde
  • Konutların yapımı sırasında
İlginizi Çekebilir:  Güncel Demir Fiyatları 1 Ton Demir Fiyatı

Bu alanlarda Briket Tuğlalarından oldukça fazla yararlanılmaktadır. Briketlerin fiyatları da kullanılan alanlara göre de farklılık gösterebiliyor.

Briket Fiyatlarının Oluşmasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Briket fiyatları belirlenmesinde en önemli etken hiç kuşku götürmeksizin hammadde maliyetini oluşturan kalemlerdir. Briket tuğlanın üretimi sırasında kullanılan çimento, kil ve diğer malzemelerin işlenmesi briket fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Ayrıca sadece malzemelerin işlenmesi değil bu tuğlanın oluşturulmasında kullanılan teknoloji de tuğlanın fiyatlarına yansımaktadır.

Tuğlanın oluşturulması sırasında kullanılan teknolojinin gerek manuel gerekse otomatik şekilde olması fark etmeksizin bu üretimde var olan işgücü maliyetleri Briket fiyatlarını belirler. Bir diğer yandan üretim sırasında oluşan nakliye giderleri de maliyet kalemleri arasında yer alarak tuğla fiyatlarını etkiler.

Briket fiyatları belirleyicisi olarak karşımıza çıkan bir diğer faktör piyasada oluşan arz ve taleptir. Buradan şunu anlayabiliriz ki inşaat alanlarında hammadde gereksinimin fazla olduğu lokasyonlarda briket fiyatları yüksek olabiliyor. Ancak Bims fiyatlarını konutların oluşturulmasında kullanılacak olan işgücü maliyetleri ve var olan ekonomik dengesizlikler de Bims fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.

Bims fiyatları ayrıca dövize bağlı olarak değişim gösterebiliyor. İnşaat sektöründe kullanılan malzemelerin tamamının dövize endeksli şekilde ilerlediğini düşünürsek Bims fiyatları da dolar kuruna göre farklılık gösterebilmektedir. Dolayısıyla Briket fiyatları için asla sabit fiyat sunulmamaktadır.

Briket Fiyat Listesi 2024

İnşaat sektöründe fazla kullanılan Briketlerin fiyatlarını güncel 2024 olmak üzere sizler için derledik.

  • 5 LİK Olan Briket Fiyatı: 14.00 TL
  • 13,5 Lik Olan Briket Fiyatı: 17.00 TL
  • 20 lik olan Briket Fiyatı ise: 20.00 TL
  • 25 lik olan Briket Fiyatları ise: 28.00 TL

Briket fiyatları ortalama olarak 2024 listesinde bu şekildedir. Briket fiyatları dolar bazında olduğu için sürekli farklılık gösterebiliyor.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir