Lento Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri ve Yapımı

Lento Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri ve Yapımı

Mayıs 20, 2021 0 Yazar: Gürsoy Yurtalan

Lento; herhangi bir yapının projesine uygun olarak bırakılan kapı, pencere ve rezervasyon boşluklarının üst kısımlarına gelen yükleri taşır ve mesnetli olduğu düşey yapı elemanına aktarır.

Ayrıca boşluk üzerinin mimari olarak tamamlanabilmesi içinde gereklidir.

Lento; Demir donatılı beton, Gazbeton, Blokbims, Ahşap, Çelik, Prefabrike ve Galvaniz Sac gibi farklı malzemelerden imal edilebilir.

Lento imalatında kullanılan malzemeler ve lento montajı yapılmasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verilecektir.

Lento Çeşitleri

Beton

beton lento

İstenilen ölçüde yerde hazırlanan kalıp içerisine donatı konulması ve beton dökülmesi ile elde edilir. Açıklığın çok fazla olması durumunda ağır olmasından dolayı yerine kaldırılamaz. Böyle durumlarda kalıp, demir ve beton imalatları boşluk üzerinde gelmesi gereken yerde yapılır.

Gazbeton 

Gazbeton lento

Duvar bloklarını tamamlayıcı donatılı elemanlardır. Duvarlarda kapı, pencere ve rezervasyon boşluklarının geçilmesinde kullanılırlar. Kalıp, demir vb. imalatları beklemeksizin duvarlara devam edilerek önemli düzeyde zaman tasarrufu sağlanır. Açıklığın mesafesine ve üzerine gelen yüklere göre kesiti, boyutları, bindirme mesafesi değişir. Gazbeton imal eden firmalar gazbeton ebatlarına, boşluk mesafesine ve üzerine gelecek gazbeton adetine göre hesaplama yapmaktadır.

Bims 

Gazbetonda olduğu gibi açıklıkların geçilmesinde ve duvarın devam ettirilmesinde zamandan ve işçilikten tasarruf sağlar. Her türlü duvarla uyum ve montaj kolaylığı sağlar.

Ahşap

Ahşap lento

Galvaniz Büküm

Lento Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır.

  • Üzerine gelen yüklere ve açıklık mesafesine göre hesap yapılmalıdır. Lentonun kesiti, donatısı ve malzeme cinsi taşıyacağı yüke ve boşluğun mesafesine göre  belirlenmelidir.
  • Lento boyu; bindirme payı + boşluk + bindirme payı şeklinde hesaplanarak sipariş verilmelidir. Mesela boşluk 100 cm ise her iki tarafta da 20 cm bindirme mesafesi olursa lento boyu 20 + 100 + 20 = 140 cm olmalıdır.
  • Lento bindirme mesafesine dikkat edilmelidir. Bindirme mesafesi gelen yüke ve boşluk mesafesine bağlı olarak değişiklik gösterir.
  • Kırık ve hasarlı olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Yerine yerleştirilmesinde mutlaka +1 kotundan ve lazer teraziden faydalanılmalıdır. Tavandan veya zeminden ölçü alınmamalıdır.

Türkiye bina deprem yönetmeliğinde istenilen şartlar şunlardır.

  • Duvara oturan bölümlerinin boyu 200 mm’den az olmayacaktır.
  • Yüksekliği 150 mm’den az olmayacaktır.

Yani bindirme boyu en az 20 cm olmalı ve yüksekliği minumum 15 cm olmalıdır.