dış cephe boya renkleri

Dış Cephe Boya Renkleri – En Çok Tercih Edilen Renkler Nelerdir?

En çok tercih edilen dış cephe boya renkleri hakkında bilgi edinerek siz de karar verirken en doğru seçimleri yapabilirsiniz.

Evlere güzel bir görünüm sağlamak için sadece evin iç dekorasyonuna değil dış cephesine de önem vermek gerekir. En çok tercih edilen dış cephe boya renkleri ile evinizin makyajını en estetik şekilde tamamlayarak, sokağın gözdesi yapabilir ve evin bulunduğu sokak veya caddeyi de güzelleştirebilirsiniz.

Dış cepheler genellikle ihmal edilse de aslında eve verilen değerin ve titizliğin bir göstergesi olacaktır. Son zamanların en popüler dış cephe boyaları arasından evinize uygun bir seçim yaparak, bunu sağlamanız oldukça mümkün. Dış cepheler için her renk gerçek manada uyum sağlamasa da aslında zannedilenin aksine, dış cephe boyaları arasında tercih edebileceğiniz birçok seçenek bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Dış Cephe Boya Renkleri ve Tonları

en çok tercih edilen dış cephe boya renkleri

en çok tercih edilen dış cephe boya renkleri

Dış cephe boyası yaptırmak istiyor fakat hangi tonu seçeceğinize karar veremiyorsanız aşağıda sıraladığımız öneriler sizin için oldukça faydalı olabilir.

Her Zamanın Trendi: Kırmızı Tonları

kırmızı dış cephe boya renkleri

Kırmızı dış cephe boya renkleri

Kırmızı renk tonları, dış cephe boya renkleri arasında her zaman trendler arasında yer alır. Cephenin tamamında kırmızı renklere yer vermeyecek olsanız bile, küçük dokunuşlarla kırmızıya yer vermeniz daha şık bir görüntü elde etmenizi sağlar. Saf kırmızı renklerin yanı sıra uyum sağlaması için bej ve diğer kırmızı tonları, dış cephe boyamasında mutlaka bir parça da olsa yer almalıdır.

Tüm cephede farklı renkler kullanılsa bile pencere kenarları veya sütunları için kırmızı ağırlıklı renkleri tercih edebilirsiniz. Ancak bunun için, ana rengin kırmızı ile uyumlu olması detayı da unutulmamalıdır.

Modern Bir Hava İçin: Gri Renkler

gri dış cephe renkleri

Gri dış cephe renkleri

Sadeliğin simgesi olan ve uzun yıllar dayanabilen gri tonları en çok tercih edilen dış cephe boya renkleri arasında yer almaktadır. Modern yapılar için gri renkler, her zaman ayrı bir havanın oluşmasına yardımcı olur. Evin modern yapısına eşlik eden gri ve tonları her ev için uyumlu olmasa bile eviniz modern bir görüntüye sahipse, mutlaka gri renkleri denemeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir:  İÇ CEPHE BOYA YAPILMASINDA NELERE DİKKAT EDİLİR?

Kapı ve sütunlarda yine kırmızı veya turuncu renklere odaklanarak kalan kısımlarda griyi tercih etmeniz, muhteşem bir uyum yakalamanızı sağlar. Pencere etrafında ise grinin üzerinde beyaz renklerin hâkim olması, farklı bir güzelliği ortaya koyacaktır.

Görkemin Farklı Bir İfadesi: Beyaz Tonlar

dış cephe beyaz tonları

Dış cephe beyaz tonları

Gösterişli ve oturaklı dış cepheye sahip evlerde en çok tercih edilen dış cephe boya renkleri arasında, beyaz tonlar ayrı bir hava oluşturur. Kapı, pencere ve diğer detayların daha koyu renkte olması, beyaz renk ile daha iyi bir uyum sağlayacağı için daha canlı renkler yerine beyaz ile birlikte koyu renklere yer vermeniz, hoş bir uyum yakalamanızı sağlayacaktır.

Bambaşka Bir Güzellik Arayanlar İçin: Ada çayı Rengi

Adaçayı dış cephe boya rengi

Adaçayı dış cephe boya rengi

Ada çayı rengi birçok renk tonuyla mükemmel bir uyum sağlar. Yüksek uyumluluğu ve temiz görünümü nedeniyle en çok tercih edilen dış cephe boya renkleri arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Kapılar, pencereler ve sütunlarda ayrı detaylara yer vererek cephede bu rengi tercih etmeniz, evinizin dış cephesinde iç açıcı bir güzelliğin ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle şehir hayatından uzak bir yerde eviniz varsa, mutlaka ada çayı rengine alternatifler arasında yer vermeniz gerekir.

Dış Cephe Boyanırken Dikkate Alınması Gerekenler

dış cephe boyası

Dış cephe boya yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

Dış cephe renkleri için evinizin genel görünümü, sütun sayısı, pencere kenarlıkları, çatı ve çatı saçakları gibi unsurlar, bir arada değerlendirilmelidir. Sadece yüzey olarak bir planlama yaptığınızda, bu basit detaylar hayal ettiğiniz görüntüyü elde etmenizi engelleyebilir. Bu alanlar için farklı renkler tercih ederek, dış cepheyi çok daha görkemli hale getirebilirsiniz.

Dış cephede beyazın dışında bir renk tercih etmeniz durumunda pencere kenarları, kolonlar ve çatı saçaklarında beyaz renge ağırlık vermeniz harika bir kombinasyon sağlayacaktır. Beyaz dış cephe renginde ise kırmızı, yeşil ve ada çayı renkler ağırlıklı olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Duvar Renkleri - En Çok Beğenilen Duvar Boya Renkleri

Alacağınız boyanın suya dayanıklı ve kir tutmaz özelliklere sahip olması, her mevsim temiz ve estetik bir görüntü elde etmek için önemlidir.

Dış Cephe Boya Renk Katalogları

Daha fazla renk seçeneği için boya firmalarının kataloglarını inceleyebilirsiniz.

Bu yazımızda renk ve ton konusunda henüz karar veremeyenler için en çok tercih edilen dış cephe boya renkleri konusunu ayrıntılı bir şekilde kaleme aldık. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek ve boya üzerine diğer içeriklerimiz için ilgili konuda diğer makalelerimize de göz atmanızı öneririz.

Boya kategorisinde okunması tavsiye edilen diğer yazılar:

Yazıyı Oylayın

BİR CEVAP YAZIN