İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Kapı üstü sundurma modelleri

Kapı Üstü Sundurma Modelleri ile Dış Kapılarınızı Göz Alıcı Hale Getirin

Kapı Üstü Sundurma

Dış kapı gibi alanlarda çatı vazifesi gören ve yapıları koruyan çıkıntı şeklinde pek çok kapı üstü sundurma modelleri bulunmaktadır. Dış kapıların tasarımına uygun olacak şekilde çeşitli kapı üstü sundurmalar da mevcuttur. Verandalarda ve balkon kapılarının üzerinde de tercih edilmektedir. Eski zamanlardan günümüze kadar intikal eden ve varlığını biçimsel olarak değişime uğramasına rağmen sürdüren sundurmalar, şimdilerde göz alıcı dizaynlarıyla ve büyük yapılarıyla dikkat çekmektedir. Koruma amacıyla genellikle bina girişlerinde kullanılan kapı sundurmaları çok fazla çeşide sahiptir.

Büyük kapı üstü sundurma
Büyük kapı üstü sundurma

İlk zamanlar tek katlı yapılarda kullanılsa da zamanla iş yerleri ve apartman girişleri ve otopark alanlarında da kullanılır hale gelmiştir. Sundurma çatısı olmayan balkonlarda rüzgarla birlikte yağmur suları içeri girebilir. Kapı üstü yağmurluk olarak da adlandırılan bu sundurmalar farklı malzemelerden de üretilmektedir. En çok tercih edilenler, ahşap veya ferforje sundurmalardır. Sundurmaların mutlaka suya dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir. Bu sebeple ferforje sundurma tercihlerinizde mutlaka suya karşı dayanıklılığı artırmak için boyama işlemlerini zamanında yapmalısınız. Aksi takdirde küflenmeler meydana gelecektir.

Çatı Nedir? Çatı Çeşitleri Nelerdir? Eğimlerine ve Biçimlerine Göre Çatılar

Ahşap sundurma
Ahşap kapı üstü sundurma

Kapı üstü sundurma modelleri kendi içinde farklı etkiler gözetilerek çeşitlenmektedir. Bu çeşitliliğin korumaları da farklı şekilde yapılmaktadır. Örneğin, ahşap yapıdaki sundurmalarda korumayı sağlamak maksadıyla, suya karşı direnci artırmak için vernikleme ve birtakım fırınlama işlemlerinden geçirmek gerekir. Bu işlemlerin yapılmaması halinde zamanla deformeler meydana gelecektir. Yerinden oynayarak birine zarar vermemesi ve gerekli korumayı sağlaması, hoş görünümü devam ettirmesi için bakımlarına dikkat etmelidir. Sundurmalar, sert plastik malzemeden de imal edilmektedir. Polikarbonat levhaya haiz sundurma modelleri de bulunmaktadır. Bu tarz ürünler metal ve ahşaba göre daha hafiftir. Fakat uzun süreli güneşe maruz kalması halinde ise çabuk bozulmalar meydana gelmektedir. Binaenaleyh, UV ışınlarına karşı dayanıklı malzemelerden üretilmiş olanları tercih etmeniz yerinde olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Öğrenci Evi Dekorasyon Fikirleri

Kapı üstü sundurma modelleri yapıların dış cephe kısımlarında kullanılarak, aynı zamanda merdivenlere de koruma sağlar. Olumsuz hava koşulları yapıların iç ve dış cephelerine zarar vermektedir. Güneşin taşıdığı zararlı ışınlar kapıların yapısının bozulmasına yol açmaktadır. Direkt güneş ışını alan kapılardaki boyalar bir süre sonra atmaktadır. Kışın sertliği hasebiyle, kar ve yağmur zeminin hasar görmesine yol açar. Bu da zeminde çökmeler yaşanması demektir. Bu gibi ekstra maliyetlerin önüne geçmek adına kapı üstü sundurma kullanmak gerekir.

Cam Kapı Üstü Sundurma

Cam kapı üstü sundurma
Cam kapı üstü sundurma

Kapı üstü sundurma modelleri farklı ihtiyaçlara göre kullanılmaktadır. Cam kapı üstü sundurmalar, genellikle ofis ve iş hanları gibi iş yerlerinde, AVM’lerde, hastanelerde, prestijli bir görünüm için binaların ana girişlerinde şık bir dekorasyon gözetilerek kullanılmaktadır. Koruma özelliğinden daha çok dekoratif yönüyle ön plana çıkar. Son yıllarda lüks apartman girişlerinde de kullanımı yaygınlaşmıştır.

Pratik Sundurma

Pratik Kapı Pencere Sundurma
Pratik Kapı Pencere Sundurma

En çok tercih edilen kapı üstü sundurma modelleri arasında pratik kapı üstü sundurmalar yer almaktadır. Paslanmaz boyalı metaller ile taşıyıcı ayaklar kaplanmıştır. Kapı ve pencereleri korumak amacıyla oluşturulan kapı üstü sundurmalar yağmur ve kar gibi kötü hava koşullarına karşı pencerelerinizi temiz tutar. Çevre dostu olan ve pratik ve kurulumu basit olan bu sundurma tipi çokça tercih edilmektedir. Her şekilde ve pek çok bölgeye elverişli şekilde üretilebilir.

Kapı Üzeri Sundurma Modelleri

Dış Kapı Üstü Sundurma
Dış Kapı Üstü Sundurma
Kapı üstü sundurma çeşitleri
Kapı üstü sundurma çeşitleri
Cam kapı üzeri sundurma
Modern Kapı Üstü Sundurma Modelleri
Dekoratif Sundurmalar
Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir