Bazalt küptaş

Baffle Asma Tavan Modelleri, Avantajları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

baffle asma tavan

Baffle Asma Tavan Modelleri

Dekorasyon sadece duvarlar ve mobilyalar ile sınırlı kalmayı yıllar önce bıraktı. Gelişen teknoloji ve dekorasyon anlayışı ile birlikte tavanlar da dekorasyonun önemli bir parçası haline geldi. Estetik ve fonksiyonellik arandığında ise karşımıza asma tavan modelleri çıkıyor. Asma tavan modellerinden en estetik ve fonksiyonel olanı ise hiç şüphesiz “Baffle asma tavan modeli”. İş yerlerinden, alışveriş merkezlerine, hastanelerden, evlere kadar pek çok alanda yıllardır güvenle tercih edilen bir asma tavan modelidir ve her geçen yıl yeni modelleri ile modern tasarımlarına katkı sağlamaktadır. Asma tavan modelleri arasında şıklık ve modernlik arandığında karşımıza çıkan bu tavan sisteminde, pek çok fonksiyonel özelliği de beraberinde getiriyor.

Baffle  tavan modelleri, ışıklandırma seçenekleri ile birleştirildiği zaman harika tasarımlar ortaya çıkmaktadır. Ahşap, metal ya da ahşap görünümlü metal gibi seçenekleri de bulunmaktadır.

Baffle Asma Tavan Avantajları

Bu tür asma tavan modelinin belki de en önemli özelliklerinden birisi, ortamdaki ses yankılanma sorununu çözmesidir. Büyük alanlarda sıklıkla tercih edilen Baffle asma tavan ile tavandan ses yansımaları azaltılmış olur. Baffle sistemleri ile birlikte mekan akustiğinde ciddi geliştirmeler olabilir ve akustik ihtiyaçlar olduğu zaman ilk önce düşünülen tavan modelidir.

Baffle asma tavan sistemlerinde aralıklar kişisel olarak ayarlanabilir ve dekoratif ihtiyaçlar karşılanabilir. Sonradan hasar alan kısım, tüm kısma zarar vermeden onarılabilir. Ayrıca bu tip asma tavan modelinde aralıklar sayesinde arkada kalan tesisata da rahatlıkla ulaşılabilir ve tamiratlar yapılabilir.

baffle asma tavan modelleri 1
Baffle asma tavan modelleri

 

baffle tavan modelleri 2
Baffle tavan modelleri

Bu tip asma tavanlarda tek yönlü ve farklı açılarda, dalgalı ya da girintili çıkıntılı olacak şekilde montajlar yapılabilmektedir. Pek çok farklı imalat ve alçıpan ile birleştirilerek yeni görüntüler oluşturulabilir. Bu sayede pek çok farklı tasarım elde edilebildiği için de iç mimarların gözde asma tavan modeli olma özelliği taşır. Mekanın hacmini daraltmak yerine genişletir ve ferah bir hava verir.

İlginizi Çekebilir:  TAŞYÜNÜ ASMA TAVAN YAPILMASI
Buffle Metal Asma Tavan
Buffle Metal Asma Tavan

Montajı sırasında ölçülere oldukça dikkat edilmelidir, aralıklar dikkatli ölçülmeli ve eşit olmalıdır. Uygulanan tavan yüzeyindeki dalgalanmalar ise tasarım problemleri oluşturacağı için tavan, uygulamaya başlamadan önce dümdüz olmalıdır.

baffle tavan sistemleri
Baffle tavan sistemleri

Nasıl Yapılır?

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir