Akordiyon Kapı Modelleri, Katlanır Kapı Modelleri

Akordeon kapı

Akordiyon kapı çeşitleri hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Bu kapıların yıllar öncesine dayanan bir geçmişi vardır. Yıllar öncesinde dükkanlarda kepenk olarak kullanılan akordiyon kapılar şimdi ev ve iş yerlerinin her alanında kullanılmaktadır. Akordiyon kapılar diğer kapılardan farklı olarak iç içe katlanarak kapanma özelliğine sahiptir. Müzik enstrümanlarına az çok hakim olan kişiler akordiyonun çalma tarzını bilirler. Akordiyon kapılarda bu mantıkla açılıp kapanırlar.

Akordiyon kapı şık görünümü dışında alan sorunu yaşayan odalar ve mekanlar için sıklıkla tercih edilen bir kapı modelidir. İnce materyallerle tasarlanan bu kapılar perde şeklinde iki bölme olarak açılır ve kapanır. Klasik kapı tipleri gibi içe ya da dışa yönelik hareket kabiliyetine sahip değildir.

Akordiyon kapılar duvara monte edilen bir bölmenin içine doğru açılacağı için yerden bir hayli tasarruf sağlar. Akordiyon kapı tasarımında genellikle plastik ya da hafif ahşap malzemeler kullanılır. Bu kapıların farklı türleri ve modelleri bulunur.

İç içe geçerek kapanma özelliği sayesinde dar alanlarda kullanışlı olmasının yanı sıra ev ve iş yerlerine de estetiksel bir görünüm ve hava katmaktadırlar. Akordiyon kapılar kapı boşluklarına uygulandıkları için paravan görevi görerek fazla yer kaplamazlar.

Akordiyon Kapılarda Kullanılan Malzemeler

Akordiyon kapı modelleri
Akordiyon kapı modelleri

Akordiyon kapı nedir? diye sorduğumuzda genel tanımlarla karşılaşırız, daha kısa ve öz olarak bahsetmek gerekir ise kullanımı pratik olan Akordeon kapılar, PVC, ahşap ya da polikarbon gibi materyaller ile paravan şeklinde yapılan, alandan tasarrufu sağlayan kapı türleridir. Paravan şeklinde deyince aklınıza sadece kapı boşluğunu dolduracak ya da odayı bölmelere ayıracak, ince bir şey gelmesin. Akordiyon kapılarda, bir kapıda arayacağınız kapı kolu ve menteşe gibi teknik parçalar kullanılabilir, aynı zamanda alan ile uyumuna göre yapacağınız seçimlerle klasik kapılardan bir farkı kalmayacaktır.

Bazı evlerdeki odaların küçük olmasından dolayı akordeon kapı ilk tercih edileceklerin başında gelmektedir. Bazı eski yapılarda salon ve misafir odalarının birleştiği kısımda sadece kemer uygulaması bulunmaktaydı. Bu kemer geçmişte dekorasyon amaçlı uygulanmaktaydı. Kişiler ısıtma problemleriyle karşı karşıya kaldıklarından ya da odaları bir bütün olmaktan çıkarıp tek bir odaya dönüştürmek istediklerinden katlanır kapı kullanımını tercih ettiler.

İlginizi Çekebilir:  Kumtaşı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Özellikle dar alanlarda kullanım kolaylığı oluşturan akordeon kapılar hakkında öğrenilmesi gerekenler bununla da sınırlı değildir. Bu yüzden, sizin için akordeon kapılarla ilgili detaylı bilgileri ve zevkinize uyum sağlayacak modelleri hem görsel hem de yazı olarak hazırladık. Bu yazımızda akordeon kapıların avantaj ve dezavantajlarını, bu kapıların nerelerde kullanılabileceğini ve ortalama olarak akordeon kapı fiyatlarını ve zevkinizi yansıtacak modellere dair bilgiler bulabileceksiniz.

Akordiyon kapılar hem kullanışlı hem pratik hem de çok az yer kaplayarak alandan tasarruf sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Akordiyon kapı modelleri çeşitli malzemeler kullanılarak üretilmektedirler. Günümüzde en çok üretimi gerçekleştirilen akordeon kapılarda; plastik ve ahşap hammaddeleri kullanılmaktadır.

Akordiyon Kapıların Avantajları ve Dezavantajları

Ahşap Akordiyon Kapı
Ahşap Akordiyon Kapı

Avantajları, kullanım alanı ve kişiden kişiye göre değişse de avantajları kısaca şöyledir; ucuzdur, ahşap ve cam bölmeli klasik kapılara göre daha ucuza mal edilebilir. Kullanışlıdır, kurulumu kolaydır, eğer biraz el yatkınlığınız ve gerekli malzemeleriniz mevcutsa siz de kurulumu kolaylıkla yapabilirsiniz. Son olarak ise farklı tasarım seçenekleri ile akordeon kapılar arasından evinizin dokusuna uygun en doğru seçimi kolayca yapabilirsiniz.

Bununla beraber bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Klasik kapılara nazaran akordiyon kapılardan ısı ve ses yalıtımı konusunda çok şey beklememek gerekir. Yapı ve kullanılan malzemesi nedeni ile istediğiniz verimi alamama durumunuz söz konusudur. Son olarak ise dikkatli kullanılmaması halinde kısa ömürlüdür. Sürgülü sistemi, sürekli sert açılıp kapanmalar hasebiyle ya da paravan katlamalarına sıkışacak oyuncak vb. cisimlerle kırılıp, bozulabilir. Çocuklu evler için kullanıma uygun olup olmadığını ise sizin takdirinize kalmıştır.

Katlanır kapılar ev veya ofis tarzı yerlerde yeni bir bölme ya da oda açmak için uygulanan pratik bir çözümdür. PVC akordiyon kapı modelleri teras, balkon ve banyolarda tercih edilmektedirler. Sudan, nemden ve rutubetten etkilenmezler. Temizliği kolay ve dekorasyon açısından da şık bir görüntüye sahiptirler.

Akordeon kapıların nerelerde kullanılacağı ve nasıl kullanılacağına gelir isek bizi şöyle bir açılım bekliyor. Küçük bir mutfağa sahipseniz akordeon kapı, hayatınızı kurtarabilir keza mutfaklarda akordiyon kapı kullanımı sandığınızdan da yaygındır. Günümüz ev tasarımlarında belki de her birimizin şikayetçi olduğu şey biçimsiz, küçük ve kullanışsız hazırlanan mutfaklarken sizi bu dertten kurtarma ihtimali olan seçenek ise işte budur. Genel olarak 60-210 cm ve 80-205 cm şeklinde üretilen akordeon kapılardan kendi kapınızın yüksekliğine ya da genişliğine göre sipariş verebilir ya da hazır modellerden uyumlu olan bir tanesini tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Heraklit Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

Mutfak kapınızın alanı kısa ise akordeon kapınızın altından kesip kullanmanız da olası. Mutfağınızın ihtiyacı daha enli bir kapıysa da iki akordeon kapıyı bir araya getirerek alana uyumlu hale getirebilirsiniz. Akordeon kapıyı, isterseniz banyonuzda banyonun dış kapısı olarak isterseniz de duş kabini şeklinde ayarlayarak kullanabilirsiniz. Yaşam alanlarını bölmek için, açık kat planlarında ya da geniş salonlarda ayrı bölümler de oluşturabilirsiniz.

Dışa doğru açılıp alanı daraltan kapaklar varsa ve uygun maliyetli akordeon kapıları dolap kapağı olarak da kullanmak mümkündür. Bir diğer alternatifimiz ise kiler! Evinizde kiler olarak kullandığınız bölüm mutfağın dışındaysa ya da erzaklarınızı açıkta sergilemek istemiyorsanız, bu alanlarda akordiyon kapı tercih edebilirsiniz. Bahçeli bir evde yaşıyorsanız garajınız ya da deponuz varsa bu alan için de uygun maliyetli bir çözüm olarak akordeon kapıları kullanabilirsiniz.

Akordiyon Katlanır Kapı Modelleri

Akordiyon Cam Kapı Modelleri

akordiyon cam kapı
Akordiyon cam kapı

Standart tasarımlı akordeon kapılarda ceviz, meşe ve ahşap desenleri ağırlıklı olarak kullanılırken, polikarbon, PVC ve plastik alışımlı hammaddeler de tercih ediliyor. Bu kapılar fayans, beton, ahşap ya da metal yüzeylere kolaylıkla monte ediliyor ve pek çok dekorasyon tarzı ile kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Standart akordiyon kapı tasarımlarında sürdürülebilirlik ve sağlamlık bakımından daha çok sert plastik tercih edilmektedir. Bunları göz önüne alarak ilk modelimiz olan camlı akordeon kapılara geçebiliriz. Dekoratif kabartma modellerine sahip bu kapılarla mekanlarda alandan tasarruf edebilir ve evlerinize lüks bir hava da katabilirsiniz. Özellikle de estetiğe önem verilen yaşam alanları için şık bir seçenektir.

Deri Akordiyon Kapı Tasarımları

deri akerdeon kapı
Deri akerdeon kapı

Deri akordiyon kapı tasarımlarında bu kapılara özel olarak imal edilen suni deriler ile kaplama yapılır. Buna ek olarak çeşitli kumaş seçenekleri de mevcuttur. Ahşap, demir ve beton gibi yüzeylere rahatlıkla kaplanabilir. Bu kapılarda tarzınıza uygun kumaş ya da suni deri seçebildiğiniz için kişiselleştirme açısından da avantajınız bulunmakta.

En çok tercih edilen tasarımlar arasında MDF malzemesi bulunmaktadır. Bu tasarımlar hafif ve dayanıklı olmalarının yanı sıra kullanışlı. Neme çok dayanıklı olmadıkları için balkon ve banyolarda bu modelleri tercih etmemeniz lehinize olur. Aksi takdirde kabarma, soyulma ve çatlama sorunları peşinizi bırakmayabilir.

İlginizi Çekebilir:  HARPUŞTA NEDİR?

PVC içerikli kapı tasarımları hemen hemen her alana uyum sağlar. Öyle ki nemli ve sıcak ortamlar için en kullanışlı kapılar bu kapılardır. PVC kapıların ölçülendirmesi de çok daha kolay. Çünkü bu modeller alttan ve yandan kolayca kesilip istenilen boyuta getirilir. Tekdüze tasarımlarla oluşturulurlar ve tüm kapı kasalarına çok kolay uymaktadırlar. PVC kapıların beyaz, krem ve açık renkli seçeneklerine muadil farklı tasarımlara da ulaşabilirsiniz.

Camlı Akordiyon Kapılar

Yatak odalarında giyinmek için bir alana ihtiyacınız varsa camlı akordeon kapılar tam burada devreye girmektedir. İster elbise dolabı isterseniz de giyinme kabini olarak kullanabilirsiniz. Camlı akordeon kapıları ile hem görsellik bakımından hem de dekoratif bakımdan hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Ofis Akordiyon Kapı

Ofis katlanır kapı
Ofis katlanır kapı

Ofislerde bir oda oluşturmak isterseniz veya var olan büyük odayı iki oda haline getirmeyi düşünürseniz, akordiyon kapı kullanabilirsiniz. Zira bu noktada en ideal olan kapı çeşidi olmaktadır. Hem alanı daraltmayacak hem de şık bir görüntü elde edeceksiniz.

Restaurant Akordeon Kapı Modeli

Cafe Restaurant Katlanır Kapı Modeli
Cafe Restaurant Katlanır Kapı Modeli

Cafe ve restaurantlarda müşterilerin görmesini istemediğiniz mutfak kısımlarının gerektiği zaman açılıp gerektiği zaman kapatılabilmesi adına akordiyon kapı burada rahatlıkla kullanılabilir. İşlevsel olarak da pek faydalı olacağı aşikardır.

Hastane Akordeon Kapı

Hastane Akordeon Kapı
Hastane Akordiyon Kapı

Klinik, hastane acil servis gibi odaların açık alanlarında bölmeye ihtiyaç duyulduğunda kolaylıkla akordeon kapılardan yararlanabiliriz. Kullanışlı, pratik ve de estetik bir görüntü sağlayan katlanır kapılar hijyenik açıdan da sağlıklı bir ortam oluştururlar.

Garaj Depo Kapısı Olarak Akordiyon Kapı

garaj kapısı akerdeon
Garaj kapısı akordiyon

Bahçeli bir eviniz varsa, garajınız ve de deponuz kapı olarak burada akordiyon kapı kullanılabilir. Akordeon kapılar istenilen her ölçüye göre yapılabilmektedir.

Ahşap katlanır kapılar kaliteli ürünlerdir. Bu açıdan diğer tasarımlara göre daha pahalıdır. Ahşap kapı tasarımları cam levhalarda desteklenerek şık tasarımlarla dönüştürülebilir. Bu tasarımlar oldukça uzun ömürlü olmaları nedeniyle de her daim ön plandadır. Aynı zamanda da her dekorasyon tarzı ile bir olup üzerine fazla düşünülmeden alanınızın kullanımına uyar.

Son olarak birkaç bilgi daha; akordeon kapıların diğer alternatiflere göre uygun fiyatlı olduğunu söylemiştik. Akordiyon kapıların fiyatı tasarım ve malzemeye göre değişiklik gösterse de genel bir aralık şöyledir; 1500 ile 3000 tl arasında işlev ve görünüş bakımından ideal bir akordeon kapı satın alabilirsiniz. Akordeon kapıları bulmak ve temin etmek de kolay çünkü, Koçtaş, Bauhaus gibi birçok firma bu alanda hizmet vermektedir. Tüm bu bilgiler sonrasında ise sıra alanlarınıza en uygun akordeon kapıyı bulmaya geliyor.

Akordiyon Kapı Modelleri Görselleri

Akordiyon kapı modelleri
Akordiyon kapı modelleri
Ahşap Akordiyon Kapı Modeli
Ahşap Akordiyon Kapı
Şık Katlanır Kapı Modelleri
Şık Katlanır Kapı Modelleri
Oda Akordiyon Kapı
Oda Akordiyon Kapı
Bu Yazıyı Paylaş!

2 thoughts on “Akordiyon Kapı Modelleri, Katlanır Kapı Modelleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir