İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
akdeniz tipi ev dekorasyonu

Akdeniz Tipi Ev Dekorasyonu

Akdeniz tipi ev dekorasyonu yaşam alanlarına özellikle Akdeniz’in sıcaklığını, deniz, toprak ve deniz öğelerini yansıtmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu dekorasyon stilini oluşturan ögeleri yazımızın devamında inceleyeceğiz.

Ahşap Detaylar ve Ferahlığın Simgesi Beyaz Duvarların Buluşması

Akdeniz tipi dekorasyonda her ne kadar toprak öğeleri önemli olsa da beyaz renkli duvarlar ve ahşap detayların uyumu da önemlidir. İç mekân duvarlarında kullanabileceğiniz beyaz rengi yaşam alanınızın dış duvarlarında da kullanabilirsiniz. Akdeniz ülkelerine baktığınızda sıklıkla görebileceğiniz bu tip Akdeniz dekorasyonu stilinde kireç badanası ile saf beyaz rengi oluşturulmakta ve kahverengi renk skalasında yer alan kahve tonları ve ahşap detaylar ile dekorasyon kombinlenmektedir.

Akdeniz Tipi Ev Dekorasyonu İçin Pencere Demirleri ve Korkulukları

akdeniz tipi korkuluklar
akdeniz tipi korkuluklar

Evinizi Akdeniz dekorasyonu ile dekore etmek istiyorsanız ve bahçeli bir eviniz var ise bu dekorasyonu uygulayabilmek için daha fazla seçim şansınız var demektir. Bahçenizin avlu kısmını demir veya demir görünümlü masa ve sandalyeler yerleştirip, bahçeye açılan kısımlarda da demir korkuluk detaylarını kullanabilirsiniz. Tam anlamıyla Akdeniz stilini yansıtmak istiyorsanız bahçe zemininde kullanacağınız taş zemin öğelerini, bahçenize yerleştireceğiniz üzüm ve zeytin fidanları ile tamamlayabilirsiniz. Eğer bu fidanları kullanmak istemiyorsanız ve çiçek kullanmayı tercih ediyorsanız çançiçekleri, siklamen, çiğdem, lavanta, mersin, biberiye gibi bitkiler ile bu şık dekorasyonu zenginleştirebilirsiniz.

Akdeniz Tipi Dekorasyonda Mavi ve Beyaz Renge Mutlaka Yer Ayırın

akdeniz tipi ev
Akdeniz tipi ev

Akdeniz ve Ege tipi dekorasyonlarını en tipik olarak yansıtan renk kombinasyonu mavi ve beyaz renklerin birlikte uygulandığı alanlardır. Öyle ki bu iki rengin yanyana kullanıldığı her alan insanlara Akdeniz ve Ege havasını çağrıştırır. Klasik olarak görülen bu dekorasyon şeklinde eğer sizi yansıtacak bir detay bulunsun istiyorsanız tavsiyemiz yer karolarında desenli öğelere yer vermenizdir. Rüstik detay olarak da adlandırılan el yapımı desenler ile oluşturulan karolar veya taş detaylar evinizde yapmak istediğiniz Akdeniz havasını size özel kılacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Şömine alırken dikkat edilmesi gerekenler

Toprak, Sarı, Kahve, Kızıl ve Yeşil Tonları İle Evinizde Akdeniz’in Sıcaklığını Yansıtın

akdeniz tipi dekorasyon
Akdeniz tipi dekorasyon

Akdeniz tipi ev dekorasyonu dendiğinde sadece akıllara mavi ve beyaz uyumu ile oluşturulan yaşam alanları gelmemelidir. İspanya, Yunanistan, Bosna- Hersek, İtalya, Karadağ gibi ülkeler nasıl Akdeniz ülkesi ise Mısır, Fas, Cezayir gibi ülkeler de Akdeniz coğrafyasında yer alan ülkelerdir ve bu ülkelerin geleneksel motiflerinde, kültürlerinde ve mimari yapılarında toprak, sarı, kahve, kızıl ve yeşil tonlarına daha ağrılık verilmektedir.

Siz de evinizi Akdeniz dekorasyonu ile dekore etmek istiyorsanız Mısır, Fas gibi ülkelerde yer alan geleneksel motifleri ve renkleri kullanabilirsiniz. Örneğin Fas çinilerine benzeyen karolar veya bu desenleri yansıtan fayansları dekorasyon öğesi olarak kullanabilir veya ev tekstil ürünlerinizi bu motiflerle bezeli ürünlerden seçebilirsiniz.

Koltuk takımlarınızda, yemek odalarınızda ve yatak odalarınızda toprak, kızıl ve yeşil tonları ile Akdeniz havasının sıcaklığını ve kültürünü yansıtarak evinizde dikkat çekici bir stil oluşturabilirsiniz. Bu dekorasyon stilini tamamlamak için sizlere bir diğer tavsiyemiz de kilimlerinizi ve perdelerinizi Akdeniz sitiline uygun olarak seçmenizdir. Perdelerinizde rüstik öğelere yer verebilirsiniz. Bu noktada hemen belirtmemiz gereken en önemli detay, eğer halı kullanmayı seviyorsanız ve evinizde mutlaka halı kullanmak istiyorsanız kilim desenli halılara yer vermeniz gerektiğidir. Aksi taktirde oluşturmak istediğiniz Akdeniz havasının etkisi oldukça azalacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir