Strafor Köpük (EPS) Nedir? Kullanım Alanları ve Fiyatları

Strafor Köpük (EPS)

STRAFOR KÖPÜK (EPS) NEDİR?

Strafor Köpük (Eps); Expanded Polystyren Foam kelimelerinin kısaltılmış halidir. Genleştirilmiş Polistiren Köpük manasına gelir. Stiren monomerin polimerizasyonuyla petrolden elde edilen, köpük haldeki kapalı gözenekli tipik olarak beyaz renkli bir termoplastik malzemedir. Özel üretimlerde taneciklerin uzun dalga ışınımı yansıtacak şekilde işlendiği gri/siyah tonlarında ürünler de mevcuttur.

EPS strafor köpük tanımından sonra sizlere strafor köpüğün kullanım alanları, özellikleri ve strafor köpük fiyatları hakkında bilgi vereceğiz.

Eps malzeme
Strafor Köpük (EPS)

STRAFOR KÖPÜK (EPS) KULLANIM ALANI

İnşaat sektöründe binalarda duvarların ısı yalıtımında, teras bahçe ve çatıların ısı yalıtımında, döşemelerin ısı yalıtımında, bina çıkmalarının bulunduğu döşemelerin yalıtımında, binalarda yüzer döşemelerde ses yalıtımında, binalarda hava sesi yalıtımında, dilatasyon derzlerinde, boru, tank, depoların yalıtımında, hafif yapı bloklarının üretiminde, asmolen yapılmasında, hafif beton ve yalıtım sıvası üretiminde, kapı üretiminde dolgu malzemesinde, kompozit levha üretiminde kullanılır. 

DANSİTE

Dansite demek 1 m3 Eps malzemesinin kaç kg geldiği demektir. Genellikle mantolamada 15-20 kg/m3 yoğunlukta kullanılır.

BİNALARDA DUVARDA STRAFOR KÖPÜK (EPS) YALITIMI 

Bir binanın dış cephe duvarlarında 3 türlü yalıtım yapılır. Bunlar dış taraftan, iç taraftan ve iki duvar arası yalıtım şeklindedir. Bu 3 sistem içerisinde en verimlisi ve en doğru çözümü dıştan yalıtım yapmaktır. En çok tercih edilen yalıtım sistemi bu şekildedir. Dansitenin yani kullanılacak malzemenin yoğunluğunun 15-20 kg/m3′ ün altına düşülmemesi gerekir. Dış taraftan yapılan yalıtımda binanın etrafını manto gibi sarar. Bu sayede ısı köprüsü oluşmaz, yazın aşırı ısınma önlenmiş olur.

İlginizi Çekebilir:  Agrega Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Kullanım Alanları, Özellikleri ve Avantajları

Su buharının yoğuşma riski en azdır. Yani duvarlarda terlemenin önüne geçilebilir. Yeni binalarda  mantolama yapılabileceği gibi eski binaların restorasyonunda da sıklıkla kullanılır. Eski binaların dışarıdan yalıtımında hem yalıtım yapılmış hem de binanın dış cephe görüntüsünün daha güzel ve estetik olması sağlanır. Dış taraftan yapılan mantolamada binanın çevresine iskele kurulması gerekir.

İç taraftan yapılan mantolama tavsiye edilmez. Döşeme, kiriş alınlarında, duvar birleşimlerinde ısı köprüsü oluşur. Bu tür bölgelerde küflenme, terleme görülebilir.

KARBON KATKILI EPS STRAFOR KÖPÜK

Karbon katkılı eps strafor köpük
Karbon katkılı eps strafor köpük

İçerdiği grafit katkısı sebebiyle kızıl ötesi emicilik ve yansıtıcılık özelliği kazanarak , ısı iletkenliğinin büyük oranda azalması imkanını sağlar, rengini de bu maddeden alır. EPS nin , üstün teknik , su buharı geçirgenlik , boyut stabilitesi , çevre dostu olması gibi diğer tüm özellikleri grafit katkılı EPS strafor köpükte de aynen mevcuttur.  15 kg/m3 yoğunluğa sahip bir grafit reflektörlü köpük malzeme, 30 kg/m3 yoğunluğundaki bir EPS’nin Isıl İletkenlik değerine sahiptir. Bu sayede yaklaşık %20 daha iyi bir ısı yalıtımı sağlanarak daha ince yalıtım levhalarıyla eşdeğer yalıtım performansına yazın ve kışın ulaşmak mümkün olmaktadır.

DUVARLARDA KÜFLENME, TERLEME

Mantolama yapılmayan binalarda, odadaki sıcak hava duvara yakın bölgelerde soğuk hava ile karşılaşır. 2 farklı sıcaklığın karşılaştığı bu yerlerde yoğuşma meydana gelir. Bu soğuk havalarda camlarda oluşan buğu gibidir.  Terleme, rutubet gibi istenmeyen durumlara yol açabilir. Dıştan  mantolama yapıldığında soğuk ve sıcak havanın karşılaşması eps yüzeyinde olur. Dolayısıyla küflenmenin, duvar yüzeyinde buğu, terleme gibi sorunların önüne geçilmiş olur.

ISI YALITIMI SADECE DIŞ DUVARLARA MI YAPILIR?

Isı yalıtımı dış duvarlara, tabana ve çatıya da yapılmalıdır. Çünkü ısı kayıpları sadece dış cephede olmaz. Binanın zemini donatılı beton olduğu için kolon ve perdelerden çektiği ısıyı toprağa iletir. İçeride ki sıcak hava çatı katına yükseldiğinden çatıda da ısı kayıpları oluşur.

İlginizi Çekebilir:  Denizlik Nedir? Pencere Denizlik Çeşitleri ve Montajı

BİNALARDA YALITIMDA KULLANILAN MALZEMELER

 • Eps Strafor Köpük
 • Isı yalıtım yapıştırıcısı
 • Isı yalıtım sıvası
 • Isı yalıtım donatı filesi,
 • Astar
 • Çelik dübel
 • Pllastik dübel
 • Köşe profili
 • Damlalıklı konsol profili
 • Dilatasyon profili
 • İsteğe bağlı olarak dekoratif kaplama ve boya kullanılabilir.
Bu Yazıyı Paylaş!

2 thoughts on “Strafor Köpük (EPS) Nedir? Kullanım Alanları ve Fiyatları

 1. Merhaba, Eskişehir’de Tokinin 11 yıl önce inşa ettiği dışı paksiding kaplı altında mantolama olmayan bir evde oturuyorum. Evin arka tarafında kuzey cephesinde 2 odada köşelerde ve tavan kısmında küflenme oluşmaya başladı. Bir kaç ustaya sprdum sıcak soğuk ısı farkındam kaynaklı olduğu söylendi. Binanın dışındam mantolama olmayacağı in daire içinden dış cepheye bakan duvara köpğkle mantolama yaptırmayı düşünüyorum. Bunun için önsrebileceğiniz köpükmmarlası ve kaç dn plması gerektiği hakkında bilgi verebilir misiniz? Köpük için markada önerirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 2. Halil bey merhaba. Toki konutlarında oturduğunuza göre oturduğunuz evde mantolama yapılmıştır. Önceki toki uygulamalarında iki tuğla arası mantolama yapılıyordu. Böyle bir uygulamanın yapıldığı şantiyede de çalışmıştım. Toki daha sonradan bu uygulamadan vazgeçip dış cephe mantolama sistemine geçti. Doğru olan uygulamada dış cephe mantolama yapılmasıdır. Sizin evde sorun oluşmasının nedeni ise ısı köprüsü adını verdiğimiz sorundan kaynaklanıyor. İki duvar arasına yalıtım yapılmasının haricinde bahsettiğiniz gibi duvar ve tavanlarda da ekstra önlem alınması gerekiyordu.

  Siz içerden ısı yalıtım yapacağınızı belirtmişsiniz. Benim bulunduğum şantiyelerde içerden yaptığımız uygulamalar sadece iki komşu dairenin ortak duvarlarında oluyordu. Bunu da ısı yalıtımı + alçıpan giydirme duvar şeklinde yapmıştık. Bunun haricinde kalibel denilen bir yüzü alçıpan bir yüzü camyünü kaplı malzemeyi de kullandık.

  Ama siz dış cepheye gelen duvarlarda uygulama yapacağınız için alçıpan + ısı yalıtım malzemesi fazla kalınlık oluşturucaktır.

  Siz XPS yalıtım malzemesini duvara yapıştırıp dübelleyip üzerine fileli sıva çekerek uygulamayı bitirebilirsiniz. Bununla ilgili aşağıdaki uygulamayı izleyebilirsiniz.

  youtube.com/watch?v=qYJXAq-ddp8

  Satın alacağınız ısı yalıtım malzemesi XPS olmalı. Yoğunluğu 22-24 dansite oluyor. İzocam markasını kullanabilirsiniz. Daire içi kullanacağınız için eps almayın. Xps pembe, mavi ve yeşil renklerde olabiliyor. (izocam.com.tr/tr/urun-grubu/ekstrude-polistiren-(xps) )

  Videoda verdiğim uygulamadaki tüm malzemeleri yapı marketlerden satın alabilirsiniz.

  Videoda kullanılan malzemeler:

  + xps
  + xps yapıştırma harcı.
  + mantolama filesi
  + mantolama dübeli
  + fileli köşe profili
  + ısı yalıtım sıvası
  + saten alçı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir