İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Mutfak perdesi seçimi

Mutfak Perdesi Seçimlerinde Dikkat Edilecekler

Mutfak perdesi genel itibari ile evinizin diğer tüm alanlarında tamamlayıcı rolü gören ve dekorasyon yönüyle son derece önemli bir parçadır. Bu seçimi olabildiğince bilgi sahibi olarak yapmanız size uzun zamanda kullanışlı, modern ve alanınızın tarzına uygun seçimler yapmanız konusunda fayda sağlayacaktır. Perdeler binlerce renk seçeneğine ve pek çok çeşitte kumaş türüne sahiptir. Bu sebeple perde seçimleri biraz kafa karıştırıcı bir süreç olmaktadır. Doğru desen ve doğru renk seçimiyle harika birer dekoratif ürün olma özelliğine sahiptirler. Perdeler, zarif kumaşlarının verdiği albeni ve göz alıcı berraklığı ile evlerin en önemli aksesuarlarıdırlar.

Mutfak Cam Perdesi
Mutfak Cam Perdesi

Mutfakların özelliklerine göre farklı desen ve renklerde seçilmeleri daha çarpıcı sonuçlar doğurur. Örneğin küçük mutfaklarda hafif ve dolgun olmayan renkler iyi bir seçimdir. Büyük mutfaklarda ise koyu renk tonlarına biraz daha fazla ağırlık verilebilir. Mutfak perdesi seçimlerinde geometrik veya asimetrik desenleri tercih etmek perdenizde, dolayısıyla mutfaklarınızda hoş bir hava oluşturacaktır. Adım adım perde seçerken dikkat etmeniz gereken tüm süreçleri anlattığımız bu yazı sizlere kılavuzluk ederken kısa sürede perde seçimi konusunda en mükemmeli yakalayabileceksiniz.

Mutfak Perdesi Seçimlerinde Renk Tercihleri

Mutfak perdesi renk seçimi
Mutfak perdesi renk seçimi

Renkler hayatın her anında bize eşlik eden gerek enerji verici gerek ise sakinleştirici etkileri ile günlük akışımızı etkileyen faktörlerden biridir. Mutfak dekorasyonunuzu yaparken belirlemiş olduğunuz ağırlıklı renkler illaki olacaktır. Bu bize perde seçiminde iyi bir yol çizecektir. Örneğin, iyi ışık alan bir mutfak penceresine sahipseniz, iç dizaynı koyu renklerden oluşan bir kartelaya sahip olmanız önem taşımaz. Perdelerinizi de yine iç alana uyumlu tonlarda seçebilirsiniz; lakin aydınlatma konusunda size sıkıntı çıkarıyor ve odanızı kasvetli bir hale getiriyorsa, o vakit zıt renkleri tercih etmek yerinde olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Ev Aksesuarları Nasıl Seçilmeli? Nelere Dikkat Edilmelidir?
Modern mutfak perdeleri
Modern mutfak perdeleri

Mutfak perdesi tercihlerinde açık renkli perdeler mutfağınızın daha ferah görünmesinde büyük rol oynayacaktır. Duvar, mobilya ve halı renklerinize göre belirleyebileceğiniz perdeniz ile daha iyi bir ahenk yakalayabilirsiniz. Renk konusuna karar verdikten sonra bir sonraki aşamada ise perde çeşitlerini incelemelisiniz. Kruvaze, fon, tül ve dikey perde çeşitlerinde pencere kenarında az miktarda bile olsa boşluğa ihtiyacınız olur. Bunun yanında; stor, briz, zebra, jaluzi, screen ve plise perde modelleri alandan tasarruf sağlar. Stor perdeler evye önü pencereler için çok kullanışlıdır.

Mutfak stor perde
Mutfak stor perde

Fon perde pencerenin sağ ve sol köşesine gelecek şekilde kullanılır. Güneşin oda içerisine dolmasını engelleme özelliği olduğu gibi dekoratif olarak tül üstünde şık bir görünüme sahiptir. Fon perde için seçeceğiniz kumaş çeşidi ise ek olarak tül kullanıp kullanmayacağınızı belirler. Tam opak, yarı opak ve saydam olmak üzere kademelendirilen fon perde çeşitlerinden sizin için en uygun olanını seçmelisiniz. Kruvaze ve tül perde seçimlerinizi de bu metotla belirlemeniz mümkündür.

Mutfak Perdesi Tercihlerinde Dikkat Edilecekler

Stor ve zebra perde ölçüsü
Stor ve zebra perde

Mutfak perdesi seçimlerinde; stor, zebra, briz, jaluzi, screen ve plise olarak ayırdığımız diğer grup için ise dikkat edilmesi gereken başka detaylar mevcuttur. Stor ve zebra perdelerde pencerenizin tavan ile arasında duvar boşluğu olması gerekir. Klasik perde çeşitlerinden ziyade bu modeller kendi aparatları ile duvara monte edilmektedir. Duvar boşluğunu ayarladıktan sonra yaptıracağınız perdenin pencere ölçülerine göre olmasına dikkat etmelisiniz. Sağa ve sola doğru pencere ölçüsünden fazla uzun kesimler duvarınızı kapatacaktır. Tam tersi durumlarda ise kısa gelecek ve istediğiniz randımanı alamamanız söz konusu olacaktır. Örnek vermiş olduğumuz bu çeşitlerde dikey perde modellerine kıyasla istediğiniz yöne hareket ettirme kabiliyetiniz bulunmayacaktır. Yalnızca aşağıya ve yukarıya doğru yönlendirebileceğiniz bu modelleri seçerken ölçüyü doğru ayarlamak büyük önem taşır.

İlginizi Çekebilir:  Banyo Nişi Nasıl Yapılır? Kullanılması Gereken Malzemeler Nelerdir?
Mutfak Balkon Kapısı Perdesi
Mutfak Balkon Kapısı Perdesi

Mutfak perdesi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise kumaştır. Bildiğiniz üzere mutfak kullanım alanı gereği kirlenmeye müsaittir. Gerek pişen yemeklerin kokuları ve gerek sıçramalar perdelerinize nüfuz eder. Bu durumu olabildiğince kolaylaştırmak için polyester alaşımlı, leke tutmaz ve silinebilir kumaşlar seçebilirsiniz. Stor ve zebra modelleri aparatlarından sökülüp perde yıkama hizmeti verilen firmalara teslim edilebilirken, yıkama önerilerine uygun olarak çamaşır makinesi de kullanılabilir.

Jaluzi ve plise perde temizliği
Jaluzi ve plise perde temizliği

Jaluzi ve plise perde modellerinde ise temizlik için uygun bezler ve kumaşlar ile tozları alınıp, lekeler giderilir. Perde tercihiniz için ise son tavsiyemiz uzun vadede kullanabileceğiniz kaliteli malzemeye sahip ürünleri seçmeniz olacaktır. Mutfağınız için tamamlayıcı olacak bu parça size layığı ile hizmet edebilmeli. Güneş ışığı altında sararan, solan ve incelme yapan materyallerden uzak durun. Perde sabitleme için seçeceğiniz aparatlar güvenliğiniz ve sürdürülebilirlik açısından sağlam olmalı.

Zebra Mutfak Perdesi
Zebra Mutfak Perdesi

Gerek korniş gerek ray gerek ise boru sistemi ile sabitleyeceğiniz perdenizin beklemediğiniz bir anda düşerek size ekstra iş çıkarmasını istemezsiniz. Evimiz içindeki her detayla bir bütündür. Tüm detaylar birleştiğinde size ve çevrenize, tarzınıza dair büyük sinyaller verir. Kullanışlı, uzun ömürlü ve uyumlu parçalar tasarımsal ve pratiklik bağlamında hayat kurtarır. Perdeler de bunun yegane örneğidir.

Mutfak perdesi stor
Mutfak perdesi stor

Mutfak Perdesi Modelleri Görselleri

Mutfak Perdesi
Mutfak Perdesi
Mutfak Kapısı Perdesi
Mutfak Kapısı Perdesi
Rustik Mutfak Perdesi
Rustik Mutfak Perdesi
Kısa Mutfak Perdesi
Kısa Mutfak Perdesi
Mutfak Camı Perdesi
Mutfak Camı Perdesi
Stor Mutfak Perdesi
Stor Mutfak Perdesi

Mutfak perdesi için tasarım yaptırmak cihetiyle görüşeceğiniz terzi, marka ya da yetkili personeli ile fikir alışverişinde bulunun ve detaylı bir şekilde nasıl bir tasarım istediğiniz konusunda bilgi verin. Sizin görüşleriniz doğrultusunda hareket edeceklerini bilmek sizi rahatlatacaktır. Böylece diğer dekorasyon aşamalarına gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz. Evler birer beden olsaydı kalbi mutfak, gözleri ise pencereleri olurdu. Dünyaya açılan bu gözleri sizin için en uygun olan perdeler ile süslemeniz dileğiyle.

İlginizi Çekebilir:  Doğal Taş Duvar Nasıl Yapılır? Taş Duvar Çeşitleri Nelerdir?
Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir