İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
monokrom

Monokrom Nedir? Monokrom Dekorasyon ve Renkler

Monokromun anlamı, monokrom dekorasyon renkler ve bu renklerin kullanımıyla elde edilen dekorasyon fikirleri üzerine ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Monokrom Dekorasyon

Monokrom, son dönemlerde revaçta olan ve dekorasyondan kıyafete kadar her alanda kullanılan renk uyumu olarak tanımlanabilir. Günümüzde modern dekorasyonun oldukça önemli bir parçası haline gelen monokrom dekorasyon, sıklıkla monokrom nedir? Monokrom dekorasyon ve renkler sorusunu sorduruyor.

Özellikle mimarların günümüzde tercih ettiği monokrom, modada siyah ve beyazın kullanılması olarak karşımıza çıksa da dekorasyonda çok daha farklı bir anlam taşıyor.

Monokrom Nedir?

monokrom dekorasyon
Monokrom dekorasyon

Monokrom renkler, moda alanında çok daha farklı bir anlam ifade etse de dekorasyon alanında aynı renklerin farklı tonlarının bir arada kullanılması olarak açıklanabilir. Örneğin bir oturma odasında mavi ve mavi renginin açık – koyu olmak üzere birçok tonunun kullanılması monokrom dekorasyona sahip olduğu anlamına gelmektedir.

Mimarlar tarafından monokrom dekorasyon hayat kurtarıcı olarak tanımlanmaktadır. Renk uyumu özellikle dekorasyon gibi bir alanda oldukça önemli olduğundan ve hata kabul etmediğinden, aynı renkleri kullanarak monokrom bir dekorasyon elde etmek hem hoş hem de uyumlu bir görüntü vermektedir.

Bu dekorasyon şeklinde genellikle krem – beyaz veya siyah – gri tonlar tercih edilmelidir. Ancak yine de daha cesur renkler seçerek oldukça dekoratif bir renk elde etmeyi amaçlayabilirsiniz.

Monokrom Renk Ne Demek?

monokrom renkler
Monokrom renkler

Monokrom dekorasyona sahip bir yaşam alanı dekore etmek istiyorsanız monokrom renk ne demek diye sormaktasınızdır.

Öyle ki, monokrom dekorasyon genellikle aynı renkler kullanılarak elde edilse de birbiriyle zıt renkler veya yakın renkler kullanılarak da oluşturulabilir. Bu dekorasyon tarzında dikkat edilmesi gereken ilk şey, sıcak renklerin birlikte, soğuk renklerin de birlikte kullanılmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  TV Ünitesi Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Monokrom dekorasyon söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken etkenlerden biri de dekoratif objelerin seçimidir. Dekoratif objeler, monokrom bir görüntü oluşturmanın yanı sıra görüntüyü bozabilir de.

Örneğin açık yeşil ve koyu yeşil tonlarında bir dekorasyona sahipseniz siyah, bej rengi ve gold renklerde biblolar kullanabilirsiniz. Ancak obje seçimini beyaz, kırmızı ve turuncu renklerden yaparsanız monokrom görüntü bozulmuş demektir.

Monokrom Renkler Nelerdir?

Monokrom dekorasyon oluşturmak için monokrom renkler nelerdir sorusunun cevabı hayati bir önem taşımaktadır. Birçok renk monokrom bir dekorasyonun parçası olabilse de en çok kullanılan kombinleri sizin için aşağıda paylaştık.

Kömür Siyahı ve Beyaz: Oldukça zıt renkler olsa da özellikle beyaz dizayn edilmiş bir ortama kömür siyahı objeler kullanılarak elde edilebilmektedir.

Lacivert ve Açık Gri: Oldukça klasik bir seçim olan lacivert ve açık gri renkleri, aynı oranda kullanıldığında monokrom bir görüntü elde edilebilmektedir.

Açık Gri ve Koyu Gri: Tam bir monokrom görüntü elde etmek istiyorsanız, açık gri ve koyu gri renkleri kullanarak elde edebilirsiniz. Örneğin koyu gri bir koltuk ile açık gri bir halıyı kombin yapabilirsiniz.

Koyu Yeşil ve Pastel Yeşil: Bu dekorasyon tarzında en çok tercih edilen renkler de yeşil tonlarıdır. Özellikle pastel renkler ve hâkî yeşiller ile oldukça hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Koyu Kahverengi ve Açık Kahverengi: Oldukça klasik bir görüntü olan kahverengi tonları, özellikle dekorasyondan pek anlamayan kişiler için hayat kurtarıcı olabilir.

Monokrom Dekorasyon

Monokrom dekorasyonun temeli siyah ve beyaz renklerini kullanarak uyumlu ve iç içe geçmiş bir bütün elde etmek olsa da farklı renklerle de monokrom bir görüntü oluşturulabileceği keşfedildi. Öyle ki günümüzde neredeyse her evde kullanılan monokrom dekorasyon, yaşam alanlarına zarif bir görüntü katmasının yanı sıra aynı zamanda derli toplu bir görüntü oluşmasını sağlıyor.

İlginizi Çekebilir:  Evde Yapılabilecek Geri Dönüşüm Fikirleri

Her tarza uygun görüntüyü oluşturmak mümkün. Örneğin beyaz ve gri tonları, pembe ve fuşya tonlarını birlikte kullanarak romantik bir görüntü oluşturabilirken, siyah ve gri tonlarını kullanarak gotik bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir