METAL ASMA TAVAN YAPILMASI – CLİP İN TAŞIYICILI

Metal asma tavan yapılması - clip-in taşıyıcılı

METAL ASMA TAVAN – CLİP İN TAŞIYICILI

Metal Asma Tavan Nedir? 

Clip in taşıyıcılı metal asma tavan; Clip-in alüminyum asma tavan plakları ile düz ve kesintisiz bir görünüm elde edilen, montajı hızlı, sonradan müdahele edilmesi kolay olan, tavanda elektrik ve mekanik tesisatların montajına imkan tanıyan ve estetik olarak tavana güzellik katan bir tavan döşeme sistemidir. Omega taşıyıcı sistemi sayesinde plaklar yan yana gelerek birleşim yerleri derz çizgisi gibi olacak şekilde karolaj oluşturur. En çok 60×60 cm ve 30×30 cm tavan plaklarla yapılmış metal asma tavan tercih edilir.

Clip-in Metal Asma Tavan Yapılmasında Kullanılan Malzemeler

"Clip-in

  Clip-in Taşıyıcı Profil

  Clip-in C Köşebent Profil

  Clip-in Ekleme Parçası

  Clip-in Birleşim Klipsi

  Çiftli Yay

  Baskı Takozu

  Askı Çubuğu

  Clip-in Metal Plaka

  Çelik Dübel

  Plastik Dübel – Vida

Clip-in Asma Tavan Uygulaması

Alçıpan Asma Tavan Kotunun Belirlenmesi

Projede verilen, yada yapılması planlanan asma tavan kotu lazer yardımı ile işaretlenir. Şantiyelerde +1 kotundan taşınarak projede istenilen kota göre işaretleme yapılır. Mesela tavan kotu 2.40 m ise bitmiş +1 kotu asma tavan yapılacak mahale taşınarak +1 kotuna 1,40 m daha eklenerek clip-in taşıyıcılı metal asma tavanın bitmiş alt kotu bulunur.

C köşebentinin Duvara Dübel-Vida ile Sabitlenmesi

Clip-in C Köşebent Profil
Clip-in C Köşebent Profil

Lazer terazi ile işaretlenen duvarda C köşebentleri 35-40 cm’de bir olmak üzere duvara plastik dübel – vida – somun ile sabitlenir. C köşebent profillerin alt zeminin düzgün olmasına dikkat edilmelidir. Alt zemin duvar mastarında ve gönyesinde olmalıdır.

Taşıyıcı Omega Profillerin Asılması 

Clip-in Omega Taşıyıcı Profil
Clip-in Omega Taşıyıcı Profil

Clip-in asma tavan sisteminde taşıyıcı omega profilleri, çiftli yay ve askı teli kullanılarak çelik dübelle üst döşemeye asılır. Omega taşıyıcıların biri üstte diğeri de altta olacak şekilde birbirine dik olarak birleşim klipsi ile sıkıca bağlanır. İlk taşıyıcı duvardan max. 60cm’de asılmalı, diğer omega taşıyıcı ise tavanda istenen karolaj ve panel ölçüsüne bağlı olarak  asılmalıdır. (Karolaj 30×30 cm ise 30 cm aralıklarla, karolaj 60×60 cm  ise 60 cm aralıklarla alt omega taşıyıcı birleşim klipsi vasıtası ile üst omega taşıyıcıya sabitlenir.)

Clip-in profillerini boyuna devam ettirilmek istenen yerlerde clip-in ekleme parçası kullanılmalıdır.

Alttaki omega taşıyıcı C köşebentin içerisine girer.

Baskı Takozunun Kullanımı

"<yoastmark

Metal asma tavan panellerinin C köşebent profilin içinde hareket etmemeleri için baskı takozu kullanılarak sabitlenir.

Metal Panellerin Montajı

Omega taşıyıcı profillerin aralıkları montajı yapılacak  asma tavan panellerin ölçüsüne göre yapılmış olması gerekir. Taşıyıcı sistemin ölçü ve yüzey kontrolü yapıldıktan sonra asma tavan plakaların montajı kolaylıkla yapılır. Sonrasında spot, menfez türü boşluklar varsa metal panç açma testeresi ile istenilen ölçüye göre açılır.

Tavanda kenarda kalan asma tavan panellerin, panel boyutunun 1/2 sinden fazla olmasına dikkat edilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*