Bazalt küptaş

Gergi Tavan Sistemleri ve Fiyatları

gergi tavan sistemleri

Gergi tavan sistemleri nedir, nasıl yapılır, fiyatları ve avantajları nelerdir? Sorularının yanıtlarını ve uygulandığı ortamlara bambaşka bir hava katan bu uygulama üzerine detaylı bilgileri yazımızın ilerleyen satırlarında bulabilirsiniz.

Ev ve ofis gibi işyerlerinin tavanlarında farklı yüzlerce model ile harika bir görüntü elde etmek için tercih edeceğiniz gergi tavan sistemleri, ev yenileme ve dekorasyon çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Gökyüzü, gece, doğa, deniz ve aklınıza gelebilecek daha birçok görsel seçeneğinin bulunduğu gergi tavanlar, yaşam alanları ve ofislerinize harika bir hava katacak özellikler taşır.

Gergi Tavan Sistemleri Nasıl Nedir?

Gergi tavan sistemi iç mekân dekorasyonlarında daha çok alçıpan veya ters tavan olarak da tabir edilen kısımların arasına, PVC veya farklı malzemeler ile imal edilen görsel ürünlerin gerdirilmesi sonucuyla yapılan dekoratif bir çalışmadır.

Bu işlem düz tavanlar için de yapılabilmekte olup, hafif yapıya sahip olduğu için herhangi bir şekilde düşme durumu söz konusu olmaz. Ayrıca malzeme yapısı itibariyle esnek olduğu için kırılma gibi durumlar söz konusu değildir.

Gergi Tavan Nasıl Yapılır?

gergi tavan nasıl yapılır
Gergi tavan nasıl yapılır

Gergi tavan sistemi uygulaması oldukça görkemli bir görünüme sahip olsa da uygulanması sanıldığı ve gözde büyütüldüğü kadar zor ve meşakkatli değildir.  Gergi tavan nasıl yapılır? Sorusunun cevabını uygulama aşamaları olarak verecek olursak şunları diyebiliriz.

  • Tavan içerisinde led veya benzeri ışıklandırma çalışmaları görselliği en iyi şekilde ortaya koyacağı için, aydınlatma için gereken çalışmalar önceden yapılır.
  • İlk olarak uygulamanın sabitlenmesi için, gergi tavan çıtaları tavanın dört yanına sabitlenir.
  • Zemin çalışmaları tamamlandıktan sonra flexceiling PVC malzemeden üretilen gergi tavan, saç kurutma makinesine benzer ancak saç kurutma makinelerinden daha büyük bir makine yardımı ile ısıtılarak, gerdirme işlemi yapılır. Bu ısıtma hem gerdirme işleminin rahat olması hem de uygulamanın ileriki zamanlarda sarkmaması için mutlaka yapılmalıdır.
  • Isıtma ile birlikte gergi tavan malzemesi, görsel yüzeyi aşağı gelecek şekilde önceden monte edilmiş çıtalar üzerine sabitlenerek gerdirilir.
İlginizi Çekebilir:  TAŞYÜNÜ ASMA TAVAN YAPILMASI

Bu işlemler yapılmadan önce aydınlatma işlemleri eksiksiz tamamlanmalı, aydınlatma testi yapılarak çalışıp çalışmadığına bakılmalıdır. Gergi tavan uygulamasını söküp takmak kolay olsa da yıpranmaları önlemek için aydınlatma sisteminin daha önceden testinin yapılması, uygulama aşamasında daha mantıklı olanıdır.

Gergi Tavan Sistemleri Fiyatları

Gergi tavan fiyatları için doğrudan bir maliyetten bahsetmek söz konusu değildir. Her ne kadar malzeme özelliği belli olsa da malzeme kalitesi farklı olduğu için, malzemenin kalitesi ve uygulama alanının büyüklüğü fiyatlarda belirleyici rol oynar. Aynı zamanda uygulama yapılacak alanın gergi tavan uygulaması için zor bir yapıda olması da fiyatlarda değişiklik olmasına sebep olacaktır.

Kısacası gergi tavan fiyatları hakkında bir bilgi sahibi olabilmek için uygulamanın yapılacağı alanın özellikleri, boyutu ve seçilecek sistem hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Gergi Tavan Yaptırmanın Avantajları

Gergi tavan sistemleri, görsel bir şölen sunar ve uygulandığı alanın dekorasyonuna bambaşka bir güzellik katar. Ayrıca size özel görseller kullanarak tamamen sizi yansıtan yaşam alanları da oluşturabilirsiniz.

Ancak bu uygulamalar sadece dekorasyon için değil, tavandaki kötü görüntülerin kapatılması için de yapılır. Tavan lekelerinin, çatlak ve diğer hasarların gizlenmesini sağlayan bu uygulama, ev ve ofislerinizde muhteşem bir görüntü sağlar.

Ev ve ofislerin her alanında rahatlıkla uygulanan bu sistem, daha çok misafirlerin gözüne ilk çarpacağı yer olan antre ve holler için tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra çocuk, genç ve yatak odalarının tavanlarında da yaygın olarak kullanılır.

Bu uygulamanın bir diğer avantajı ise yapı eski bile olsa oldukça şık ve modern bir görünüm sağlamasıdır. Cafe, restoran gibi iş yerlerinde de hem ekonomik olması hem de ambiyansı tamamen değiştirmesi nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Bunun yanı sıra bir diğer avantaj ise yapılan gergi tavandaki görselin istenildiği taktirde kolay bir şekilde değiştirilebilir olmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  ALÇIPAN ASMA TAVAN NASIL YAPILIR?

Gergi Tavan Sistemleri ile ilgili yazımızın sonuna geldik.

Alçıpan Asma Tavan Modelleri ile ilgili içeriğimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir