GAZBETON DUVAR MALZEMELERİ – GAZBETON DUVAR NASIL YAPILIR

Gazbeton Nedir? Gazbeton Duvar Yapılması

GAZBETON

Gazbeton Blok
Gazbeton Blok

Gazbeton Nedir?

Silisli bir agrega ve inorganik bir bağlayıcı madde (kireç, çimento) ile hazırlanan karışımın gözenek oluşturucu bir madde ilavesi ile hafifletilmesi ve buhar kürü ile sertleştirilmesi ile elde edilen gözenekli bir malzemedir.

Yapısı

İçi hava dolu gözenekli bir yapısı vardır. Hacminin yaklaşık yüzde 80 civarı havadan oluşur.

Kullanım Yerleri

Her türlü yapıda iç ve dış duvarlarda kullanıbilen bir malzemedir.

Yoğunluğu

İçi hava dolu olduğu için hafif bir malzemedir. Yoğunluğu düşüktür. Yoğunluğu 350 kg/m3 den başlar. Bu değerler yatay delikli tuğla ve bimsde 600 kg/m3, kuru betonda 2400 kg/m3′ dür.

Isı ve Ses Yalıtımı

Beton – Tuğla – Bims gibi malzemelere göre ısı ve ses yalıtımı daha iyidir. Tuğla-bims gibi malzemelerde yalıtım için ilave tedbirler gerekirken gazbeton bunu tek başına sağlayabilir.

Yangına Karşı Dayanımı

Hiç yanmaz özelliği olan A1 sınıfındadır. 1200 dereceye 240 dakikadan fazla dayanıklıdır. Yangına karşı emniyetlidir.

Depreme Karşı Emniyetli Olması

Hafif olmasından dolayı depreme karşı daha emniyetlidir.

Gazbetonun Kesimi – Tesisat Kanallarının Açılması

Gazbeton testeresi veya  kesim makinesi gibi aletlerle kolaylıkla kesilebilir. Tesisat kanallarının açılması, tesisat geçişleri için boşluk açılması gibi işlemler kolaylıkla yapılır. 

Çevre

Çevreye zararsız maddelerden oluşur.

GAZBETON DUVAR BİRİMİ

Gazbeton duvar yapılmasının birimi m2’dir. Üretici firma malzeme fiyatını m3 olarak verebilir. Örnek olarak 1 m3 gazbeton fiyatı 150 tl olsun. (Güncel fiyatları malzeme tedarikcinizden alınız.)

1 m2 fiyatı = 1 m3 fiyatı x Gazbeton blok eni x zayiat oranı  olacaktır.

10 cm gazbetonda ve yüzde 5 zayiatta  150 tl x 0,10 x 1,05 = 15,75 tl/m2 olur.

GAZBETON ÖLÇÜLERİ

1 gazbetonun ölçüsü uzunluk 60 cm, yükseklik 25 cm‘ dir.

GAZBETON SARFİYATI

Duvar yapılmasında sarfiyat işin projesine ve detayına göre değişiklik gösterir. Uzun boy duvarlarda sarfiyat azalır, şaft gibi ufak ve merkezi çok olan duvarlarda sarfiyat daha fazladır. Genellikle şantiyelerde yüzde 5 zayiat alınır. Yinede proje üzerinde hesap yapmakta fayda vardır.

GAZBETON DUVAR KALINLIKLARI

7,5 | 8,5 | 10,0 | 12,5 | 13,5 | 15,0 | 17,5 | 20,0 | 25,0 | 30,0 | 32,5 | 35,0 | 37,5 | 40,0  cm gibi çeşitli ölçülerde bulunur.

GAZBETON ÇEŞİTLERİ

Düz Gazbeton Blok
Düz Gazbeton Blok
Geçmeli Gazbeton Blok
Geçmeli Gazbeton Blok

Gazbeton duvar örülmesinde düz , tek geçmeli  veya çift geçmeli bloklar mevcuttur. Geçmeli  bloklarda düşey derz aralıklarında örgü tutkalı kullanılmaz. Örgü tutkal sarfiyatı daha azdır.

GAZBETON YOĞUNLUĞU

Yoğunluğu gazbeton sınıfına göre 350 kg/m3 den başlar. 600 kg/m3 ‘e kadar çıkar.

GAZBETON SINIFI

G2/350 (350 kg/m3)  – G2/400 (400 kg/m3) – G3/500 (500 kg/m3) – G4/600 (600 kg/m3) gibi sınıfları vardır. (Aralarında fiyat farkı vardır. Şartnamede istenilen malzeme esas alınmalıdır.)

GAZBETON LENTO

Gaz beton Lento
Gaz beton Lento

Duvar bloklarını tamamlayıcı donatılı elemanlardır. Duvarlarda kapı, pencerelerde açıklıkların geçilmesinde kullanılırlar. Kalıp, demir vb. imalatları beklemeksizin duvarlara devam edilerek önemli düzeyde zaman tasarrufu sağlanır.

Gazbeton lentoların kapı ve pencere boşluklarının üst kısımlarında gazbeton duvara bindirme boyları vardır. Kapı pencere açıklığının uzunluğuna göre bindirme boylarıda değişkenlik gösterir.

GAZBETON YATAY VE DÜŞEY HATIL

Gazbeton Betonarme Hatıl

Yüksekliği 3 m’den fazla duvarlara betonarme yatay hatıl yapılır. Uzunluğu 4  m’den fazla duvarlara betonarme düşey hatıl yapılır. (Şartnamelerde 4 m’den fazla alındığıda olabiliyor. Şartnamede istenilen esasdır. )

Gazbeton U Blok
Gazbeton U Blok

Betonarme hatıl yapmak için ahşap kalıp yerine U bloklar kullanılabilir.

Murfor
Murfor

Yatay betonarme hatıl yerine murfor donatısı da kullanılmaktadır.

ÖRGÜ TUTKALI

Örgü Tutkalı
Örgü Tutkalı
gazbeton örgü tutkalı uygulaması

1 ölçek suya 3 ölçek toz tutkal konularak düşük devirli karıştırıcı mikserle hava kalmayacak şekilde bir kabın yada harç teknesinin içinde birkaç dakika karıştırılır. Hazırlanan tutkal birkaç saat içerisinde tüketilmelidir. Kurumaya başlayan tutkala tekrar su katılmaz. İhtiyaç miktarı kadar hazırlanır.

ÖRGÜ TUTKALI SARFİYATI

Sarfiyatı gazbeton ve derz kalınlığına göre  değişir. Üretici firma sarfiyat değerlerinden bir miktar fazla almakta fayda vardır.

AKG GAZBETON TUTKAL SARFİYATI
AKG GAZBETON TUTKAL SARFİYATI

Tabloda AKG firmasının sarfiyat tablosu görülmektedir. Bu sarfiyat değerlerine yüzde 10-15 civarında ekleme yapılabilir. Birimi kg‘dır.

Yatay betonarme hatıl yerine murfor donatısı kullanılacaksa donatının kalınlığından dolayı sarfiyatları daha da fazla artırmak gerekir.

ANKRAJ LAMASI

Gazbeton Ankraj Laması
Gazbeton Ankraj Laması

Gazbeton duvar ile betonarme kolon – perde arasında kullanılır. Çivi Tabancası ile betonarme kolona veya perdeye monte edilir. Duvara ekstra mukavet kazandırır, sağlamlığını arttırır. Şartnamede özel bir madde yoksa genelde 2-3 sırada bir kullanılır.

BETON ASTARI

Gazbeton ile betonarme kolon perde birleşim yerlerinde kullanılır. Birleşim yerlerindeki betonarme kısıma uygulanır, yüzeyi pürüzlendirdiği için mukavemeti artırır.

DUVAR İMALATINDAN KULLANILAN EL ALETLERİ

Gaz beton Testeresi (Blokların kesilmesinde kullanılabilir. Gaz beton bloklar kolaylıkla kesilebilir.)

Gaz beton Kesim Makinesi (Sabit ölçüde blokların kesilmesinde zamandan ve işçilikten tasarruf sağlar.)

Gönye (Blokların testere ile gönyeli bir şekilde kesilmesinde yarcımcı olur.)

Gaz beton Küreği (Örgü tutkalının gaz betona tatbikinde kullanılır.)

Gaz beton Rendesi (Hatalı kısımların traşlanmasında kullanılır.)

Lastik Tokmak ( Gaz beton blokların yerine yerleştirilmesinde kullanılır.)

Kanal Açıcı (Mekanik, elektrik, klima tesisatı için kanal açmaya yarar.)

Buat Açıcı

Karıştırıcı mikser (Örgü tutkalının homojen bir şekilde kısa sürede karıştırılarak kullanıma hazır hale getirir.)

Lazer Terazi ( Çırpı iplerinin tavan betonarme döşeme ile ilk sıra duvar arasına şakülünde asılmasında ve lento kotlarında kullanılır.)

Su Terazisi – Mastar – Çırpı İpi ( Duvarı yatay ve düşeyde terazi ve mastara getirmekte kullanılır.)

Hortum, karıştırma teknesi, el arabası, metre, inşaat küreği v.s.

UYGULAMA

Aplikasyon

Aplikasyon Noktalarının İşaretlenmesi ve Çivi Çakılması
Gazbeton duvar taksimat yapılması

Harita ölçme grubu tarafından verilen aplikasyona göre ilk sıra duvar örümü projesine göre yapılır. İlk sıra (taksimat) aplikasyon kat bazında  ölçüler kontrol edilir ve aplikasyon teslimi sonrası üst duvar imalatlarına devam edilir.

Tesviye Harcı

Gazbeton Altı Temizlik ve Su Dökülmesi
İlk sıra gazbeton altı tesviye harcı

Duvar ile duvar zemini (döşeme) arasında mutlak surette 3-4 cm kalınlık oluşturacak şekilde yapı harcı kullanılmalıdır (Kum – çimento) Tesviye harcı öncesinde duvar gelecek yerler ıslatılarak toz ve pislikler uzaklaştırılır. Tesviye harcı ile beton arasındaki aderans artırılmış olur.

Tesviye harcının amacı ilk sıra  duvarı terazisine getirmektir. İlk sıra duvar terazisine getirildiğinde dolayısıyla üst sıralar da yatay teraziye gelmiş olacaktır.

Blok Binme Mesafesi

Blokların binme mesafeleri 15 cm’den az olmamalıdır. (Bazı şartnamelerde 10 cm’den az olmaması istenir. Şartnamede istenilen esas alınmalıdır.)

Uygun bindirme mesafesi blok uzunluğunun yarısı kadar olmalıdır. Derzler kesinlikle üst üste binmeyecek ve şaşırtmalı olacaktır.

Derzler ve Örgü Tutkalı

Duvar örgüsü sırasında yatay ve düşey derzlerde kesinlikle boşluk bırakılmamalıdır.

Tutkalla örülen duvarlarda; yatay ve düşey derzlere sürülen tutkal, yüzeyleri tamamen kapatacak şekilde uygulanmalıdır. Duvarın bir tarafından bakıldığında karşı taraftan ışık gelmemelidir.

Derz Aralıkları 2-3 mm
Derz Aralıkları 2-3 mm

Duvar örgü tutkalından daha iyi verim almak için, blok yüzeyindeki toz ve parçacıkların süpürülmesi gereklidir. Tutkal, blok kalınlığına uygun Gaz beton Malası ile yatay ve düşey yüzeyleri tamamen kapatacak şekilde sürülmelidir. Tutkal kalınlığı 2-3 mm arasında olmalıdır.

Blok Yüzeylerin Nemlendirilmesi

Blok yüzeyleri fırça ile hafif su atılarak nemlendirildikten sonra harç uygulanmalıdır.

Köşe Birleşim Yerlerinde Geçme Örgü Yapılması

Gazbeton - Köşe Birleşimi - Geçmeli Örgü
Gazbeton – Köşe Birleşimi – Geçmeli Örgü

Köşe birleşim yerlerinde en az 2 sırada 1 diş bırakılarak geçmeli örgü yapılacaktır.

Kapı – Pencere Kenarlarında Küçük Parça Kullanılmaması

Pencere-kapı vb. kenarlarda küçük ebatlı parça gelmeyecek şekilde duvar örgüsü dizayn edilmelidir.

Duvarın Teraziye Alınması

Gazbetonun Teraziye Alınması

Duvar yüzeyinin düzgün olması için, yatay ve düşey derzlerin düzgünlüğü lastik çekiç yardımıyla tokmaklanarak sağlanabilir. Özellikle ilk sıranın çok düzgün olması gereklidir.

Gazbetonun Tokmaklanması
Gazbetonun Tokmaklanması

Tüm duvar imalatları terazi, mastar ve gönyesinde yapılmalıdır. Duvar için yatayda ve düşeyde hata payı max.3 mm’dir. (Gazbeton blok düzgün bir malzeme olduğu için 3 mm hata payı içerisinde işçilik yapılabilir.)

Ankraj Laması

Tabanca Çivisi ve L sac Levha ile Ankraj
Tabanca Çivisi ve L sac Levha ile Ankraj

Duvarın deprem etkisinde devrilmesini engellemek için B.A. tavana 2 mm et kalınlıklı ve 1’er metre aralıklarla çift yönde L ankraj yapılmalıdır. (Bazı şartnamelerde istenmeyebilir.)

Kolon veya perde ile bitişik 50 cm’den daha kısa kapı dişlerine her sırada ve 2 mm kalınlığında çift L ankraj kullanılır. Kapı montajlarından sonra kullanım esnasında kapı kanatlarının çarpması sonucu duvar dişinin brütten ayrılmaması için yapılmalıdır.

Hatıl Yapılması

Yüksekliği 3 mt’ den fazla olan katlarda duvarlara yatay hatıl yapılmalıdır.

Uzunluğu 4 mt’ yi geçen  duvarlar için B.A. düşey hatıl yapılmalıdır.  4 mt içinde duvara dik yönde başka duvar ile birleşim var ise düşey hatıl yapılmayacaktır. (Bazı şartnamelerde 4 m’den fazlada olabilir.)

Ucu boşta olan gazbetonlarda, uç kısımlarına betonarme düşey hatıl yapılacaktır.

Sıva Payı Bırakılması

Brüt beton kolon ve perde ile birleşecek olan duvarlarda sıva payı bırakılmasına dikkat edilmelidir. Gaz beton üzerine yapılacak sıva kalınlığı ile birlikte betonarme hem yüz olmuş olur.

Gazbeton Betonarme Arası Boşluk

Betonarme Tavan ile Gazbeton Arası Taş Yünü veya Poliüretan Köpük
Betonarme Tavan ile Gazbeton Arası Taş Yünü veya Poliüretan Köpük

Gaz beton B.A.döşeme ve kiriş arasında 2 cm boşluk bırakılmalı, boşluk, ses ve dumanı geçirmeyecek şekilde taşyünü ile sıkıştırılarak, taşyünü sıkışamayacak kadar dar boşluklar yangına dayanımlı ve zehirli gaz çıkarmayan poliüretan köpük kullanılarak doldurulmalıdır. (Taş yünü, poliüretan köpük veya yangına dayanımlı mastik kullanılabilir. Şartnamelerde istenilen malzeme esas alınmalıdır.)

Tavanda duvara dik yönde geçen kirişler hem alttan hem de kiriş yan alınlarından gazbeton duvara temas etmemeli ve altta 2 cm, yanlarda 2 cm boşluk bırakılmalıdır. Boşluklar yine taşyünü malzeme ile doldurulmalıdır.

Gazbeton duvar B.A.tavana, kirişe ve kolon-perdeye temas etmeyecek olup kesinlikle kamalama yapılmayacaktır. B.A. tavan ve kiriş ile gazbeton duvar arasında taşyünü ve poliüretan köpük haricinde herhangi bir eleman bulunmayacaktır. (Gazbeton ile tavan döşeme arası kama ile sabitlenmemelidir. İleride gazbetonda çatlamalara yol açabilir.)

Donatılı Gaz beton Lento

Pencere-kapı boşlukları üzerine gaz beton hazır donatılı lentolar veya İşverence onaylanmış muadili malzeme kullanılacaktır. Lentoların duvarlara bini mesafesi Tablo 1′ e göre olmalıdır. Dış duvarlar hariç, gazbeton lento tedariğinden kaynaklı durumlarda işin devamı için İŞVEREN onayı ile B.A. lento da kullanılabilir.

Tablo 1: Gaz beton Lento Bindirme Payları
Tablo 1: Gaz beton Lento Bindirme Payları

Gazbeton Lento Kotları

Lentolar şantiyenin gösterdiği ince imalatlar + 1 mt kotlarına göre koyulacaktır, döşemeden alınan ölçülere göre ölçü kabulleri yapılmayacaktır.

(Betonarme döşemede işçilikten kaynaklı kot hataları olabilir. Bu yüzden kapı – pencere lentoları döşemeden ölçü olarak yapılmaz. Mutlak surette + 1 kotuna göre lazer terazi ile işaretlenerek yapılmalıdır.)

ELEKTRİK – MEKANİK TESİSATLARI

Tesisat Buat ve Kanalların Açılması
Tesisat Buat ve Kanalların Açılması

Duvarlarda tüm elektrik-mekanik geçişler için kanal açma makinası ve panç ile düzgün ve kanal, boru çapına uygun genişlikte açılacaktır. Yapılacak sıva öncesinde kırılan ve zarar gören yüzeylerin tamiratının yapılması lazımdır. Yangın zonu olan kısımlarda duvardan geçen boru-kanal vb.etrafı  pasif yangın malzemeleri ile izole edilip geçirimsizlik sağlanmalıdır.

U Blok Kullanımı

Betonarme yatay hatıl, kalıp işçiliğinden ve zamandan kazanmak için İşveren onayı ile hazır gazbeton U elemanıyla yapılabilir. (Şartnamede istenilen esasdır. İstenilen malzemeye göre fiyatı değişir.)

Murfor Donatısı Kullanımı

Yatay betonarme hatıl yerine murfor donatısı da kullanılmaktadır.

  GAZBETON ÖRÜLMESİ 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*