Bazalt küptaş

Dış Cephe Yalıtım Analizi Nasıl Yapılır? Malzeme: Eps, Taşyünü, Xps

Dış cephe yalıtımı birim fiyat analizi

Eps, Xps veya Taşyünü malzemeleri ile Dış Cephe Yalıtımı Birim Fiyat Analizi nasıl yapılır?

Birim Fiyat Analizi yapılmasının birimi m2 olarak verilir.

Genellikle yüklenici ana firma cephe yalıtım malzemesini kendisi almaz. Taşyünü, xps, eps, ısı yalıtım yapıştırıcı, dekoratif sıva, file, dübel, köşe profili, damlalıklı konsol profili v.s. malzemeyi taşeron firma alır.

6 cm kalınlığında Eps + Fileli Sıva + Mineral Sıva birim fiyat analizi yapılacaktır. Örnek analizimizde yalıtım malzemesi olarak Eps alınmıştır. Taşyünü veya xps olmasında sistem olarak çok farkı yoktur. Eps yerine taşyünü veya xps alınır. Taşyünü cephe yalıtımının işçiliği biraz daha zor olduğu için işçilik fiyatı değişebilir.

İhaleye hazırlık sürecinde malzeme fiyatlarının son hali malzeme tedarikçi firmadan alınması gerekir. Yapılacak işin para birimi TL ise, birim fiyat analizine malzeme fiyatlarını bir miktar fazla yazmakta fayda vardır. Malzemeye gelebilecek zamlardan etkilenilmemiş olur.

İşi yapacak  ekibe projenin detayı, verilecek – kesilecek malzemeler, malzemenin yatay-düşey taşımasının kime ait olduğu, yemek fiyatının kesilip kesilmeyeceği vs. çok iyi anlatılmalıdır. Bu bilgiler ışığında işi yapacak ekip bize işçilik fiyatı verecektir.

Birim fiyat analizine ilk olarak kullanılacak malzemelerden başlıyoruz.

Dış Cephe Mantolama Analizi Yapılması İle İlgili Malzemeler:

 • Eps
 • Isı Yalıtım Yapıştırıcısı
 • Isı Yalıtım Sıvası
 • Isı Yalıtım Donatı Filesi
 • Isı Yalıtım Astarı
 • Dekoratif ( Mineral ) Sıva
 • Çelik Çivili  Dübel
 • Pvc Köşe Profili
 • Damlalıklı Fileli Konsol Profili
 • İskele

Dış Cephe yalıtımı birim fiyat analizi nasıl yapılır, kullanılacak malzemeler ve sarfiyatlar nelerdir? 

İlginizi Çekebilir:  Tuğla Fiyatları: en güncel tuğla fiyatları 2024

EPS

Eps; Expanded Polystyren Foam kelimelerinin kısaltılmış halidir. Genleştirilmiş Polistiren Köpük manasına gelir. Stiren monomerin polimerizasyonuyla petrolden elde edilen, köpük haldeki kapalı gözenekli tipik olarak beyaz renkli bir termoplastik malzemedir. Özel üretimlerde taneciklerin uzun dalga ışınımı yansıtacak şekilde işlendiği gri/siyah tonlarında ürünler de mevcuttur.

Eps’nin kalınlığı ve dansitesi önemlidir.

Dansite demek 1 m3 Eps malzemesinin kaç kg geldiği demektir. Şartnamede istenilen malzemenin kalınlığı ve dansitesi ( kg/m3 olarak ) verilir. Şartnamede yazan kalınlık ve dansiteye göre tedarikçi firmadan malzeme fiyatı alınmalıdır.

Hesaplama Şekli: Malzeme fiyatı m3 olarak alınmışsa 1 m2  cephe yalıtımı yapılmasında kaç m3 Eps kullanılır bunun hesaplanması gerekir.

1 m2 imalatta 0,06 m3 Eps kullanılır. Zayiat Oranı ile çarpılırsa;

1,05 x 0,06 = 0,063 m3 yapar. Birimi m3 olur.

Eğer eps fiyatını malzeme tedarikci firma m2 olarak vermişse sadece zayiatla çarpılır. Birimi m2 olur.

ISI YALITIM YAPIŞTIRICISI

Çimento esaslı, nefes alma kabiliyeti yüksek, polimer takviyeleri ile yüksek tutunma gücüne sahip ısı yalıtım plaka yapıştırıcısıdır. Eps, Xps ve Taşyünü gibi  yalıtım malzemelerini yapıştırmak için kullanılır.

Yapıştırma yapılacak alt yüzeyin temiz, kuru olması istenir. Toz ve pislik olmaması gerekir. Yapıştırma yapılacak yüzey sağlam olmalı, gevşek malzeme bulunmaması gerekir. Tamirat gereken kısımlar yapıştırma yapmadan önce düzeltilmelidir.

Genellikle 25 kg torbalar halinde paketlenmiştir. Şantiyeye paletlenmiş olarak gelir.

Hesaplama Şekli: Üretici firma teknik bilgi föylerinde 5 kg/m2 sarfiyatı olduğu yazar. Yalıtımı yapılacak alt zeminde olabilecek bozuk imalatları da düşünürsek bir miktar fazla almakta fayda vardır. 6 kg/m2 olarak alınabilir.

ISI YALITIM SIVASI

Tüm ısı yalıtım  plaka yüzeylerinin (Eps, xps veya taşyünü) sıvanmasında ve 160 gr/m2 donatı filelerinin yerleştirilerek donatı katının oluşturulmasında kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  ÇİMENTO ESASLI MAKİNE SIVASI BİRİM FİYAT ANALİZİ NASIL YAPILIR?

Isı yalıtım sıvasında dübellerin ısı yalıtım plakalarının içine tam olarak gömülmüş olmasına dikkat edilmelidir. Dübel üzerindeki potluklar imalatın işçilik kalitesini düşürür kötü bir görüntü verir.

Hesaplama Şekli: 1 m2 imalat yapılacak xps ve eps yüzeylerde 5 kg/m2 olarak alınabilir. Isı yalıtım plağı taşyünü ise bir miktar daha fazla alınmalıdır.

ISI YALITIM DONATI FİLESİ 

Donatı filesi; 160 gr/m2 ağırlıkta, 3,5×3,5 mm göz aralıklı ve yüksek alkali dayanımlı olmalıdır. Isı yalıtım plağı (eps,xps veya taşyünü) üzerine yapılan sıva ile birlikte kullanılır.

Şartnamede istenilen malzemenin markasına dikkat edilmelidir. Vertex gibi markaların file fiyatı biraz daha pahalıdır.

Uygulamada donatı filelerinin bindirmelerine dikkat edilmesi gerekir.

Hesaplama Şekli: 1 m2 imalat için 1,10 m2 160 gr/m2 file kullanılır.

ISI YALITIM ASTARI

Organik esaslı, su bazlı, polimerlerle takviye edilmiş, uygulandığı yüzeyin emiciliğini homojen hale getiren ve üzerine uygulanan kaplamaların yapışma özelliğini artıran, kullanıma hazır astardır.

Isı yalıtım sıvalarının üzerine son kat kaplama öncesinde emicilik dengeleme ve tutunma artırma amacı ile kullanılır. istenirse, mevcut sıvalı sistemler üzerine de kaplama veya boya öncesinde kullanılabilir.

Hesaplama Şekli: 1 m2 imalatta 0,10 kg/m2 sarfiyat alınır.

DEKORATİF (MİNERAL SIVA)

Beyaz çimento esaslı, polimerlerle takviye edilmiş yüksek su iticiliğe sahip nefes alma kabiliyeti geliştirilmiş dekoratif(mineral) kaplama ürünüdür.

Isı yalıtım sıvasının üzerine mala ile uygulanır. Dekoratif sıvası yapılan cephede ek yapılmamalıdır. Merkezden merkeze tüm alan kaplama yapılmalıdır.

Hesaplama Şekli: 1 m2 ‘de  2,5 – 3,0 kg alınabilir.

ÇELİK ÇİVİLİ CEPHE YALITIM DÜBELİ

Isı yalıtım levhalarının (eps, xps veya taşyünü) beton, bims, tuğla v.b. zemine sabitlenmesinde kullanılır. Isı yalıtım plağı içerisine havşa açma aparatı ile boşluk açılır. Dübellerin yalıtım içerisine tam olarak gömülmesi, ısı yalıtım plağı ile hem yüz olması sağlanır.

İlginizi Çekebilir:  ALÇIPAN ASMA TAVAN YAPILMASI - BİRİM FİYAT ANALİZİ

Hesaplama Şekli: Şartnamede kaç adet istendiği belirtilebilir. Şartnamede belirtilmemişse 8 adet alınabilir.

Dübel tipi, boyutu ve sayısı; yapının yüksekliğine, rüzgar kuvvetine ,  emme( Negatif) ve basma ( pozitif) yüklerine, yüzey özelliklerine, yapının bulunduğu yerleşim bölgesine göre değişir. Tabloda kaç tane kullanılması gerektiği belirtilmiştir.

FİLELİ KÖŞE PROFİLİ

Yapının kenar köşe merkezlerinin düzgün olmasına ve darbelere karşı daha dayanıklı olmasına yarar.

Hesaplama Şekli: 1 m2 cephe yalıtımında 0,25 mt olarak alınabilir.

DAMLALIKLI PVC KONSOL PROFİLİ

Yalıtım uygulamasındaki kapı, pencere çıkıntıları, balkon ve cumba altları gibi riskli bölgelerde suyun yalıtım sistemine zarar vermemesi için tasarlanmış kendinden fileli PVC konsol profilidir.

İSKELE

İskele kurma-sökme ve kirası taşeron firmaya ait ise birim fiyat analizine iskele fiyatı da girilir. İskele firmalarından güncel malzeme fiyat alınır. Kurma – Sökme işçiliği de ayrıca eklenir.

Bunların haricinde boya yapılması birim fiyatı içerisinde istenilebilir. Ana yüklenici firma şartnamede boya yapılmasını da aynı pozda istiyorsa bu analize boya malzeme ve işçilik fiyatı da eklenir.

Boya yapılması ayrı bir pozda isteniyorsa ayrıca birim fiyat analizi oluşturulur.

Ana yüklenici firmanın şartnamede istemiş olduğu özel istekler, maddeler varsa bunlar ayrıca değerlendirilmelidir.

Birim fiyat analiz örneği yeterli ilgi olmadığı için kaldırılmıştır.

Bu Yazıyı Paylaş!

5 thoughts on “Dış Cephe Yalıtım Analizi Nasıl Yapılır? Malzeme: Eps, Taşyünü, Xps

   1. Binamda yeni yönetici olarak göreve başladım.ilk iş olarak mantolama yapmak istiyorum. Montaloma için taş yünü mantolama yapmayı düşünüyorum. Nasıl bir taş yünü almalıyım ve montaj esnasında nelere dikkat etmeliyim. En uygun ve sağlam, sağlıklı mantolamayı yapmak için yardım istiyorum… Kolay gelsin hayırlı işler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir