İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
depreme dayanıklı ev nasıl anlaşılır

Depreme Dayanıklı Ev Nasıl Anlaşılır?

Türkiye’nin deprem kuşağında yer alması ve son yıllarda ardı ardına yaşanan yıkıcı depremler, özellikle bu riski taşıyan bölgede yaşayanların depreme dayanıklı ev nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap aramalarına neden olmaktadır.

Son 10 yıllık sürenin haricinde maalesef ki ülkemizin birçok yerinde henüz hafızalardaki tazeliğini koruyan depremler, depreme karşı önlem alma zaruretini bizlere hatırlatmaktadır. Bunun temelinde ise öncelikli olarak konut ve işyerlerinin depreme dayanıklı yapılar olması gerekir. Yani kiralanacak veya satın alınacak evlerin depreme dayanıklı olmaları, bu yapılarda aranması gereken ilk özelliklerden biri olmalıdır.

Bir Evin Depreme Dayanıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

depreme dayanıklı evi anlama
Depreme dayanıklı ev nasıl anlaşılır

Bir evin depreme dayanıklı olduğu nasıl anlaşılır? Sorusuna yanıt verirken birden çok kriteri göz önünde bulundurmamız gerekir.

Evin depreme dayanıklı olduğunu anlamanın yolları arasında basit detayların dikkate alınması, aslında hayat kurtarıcı bir önlem olacaktır. Yapılması gerekenlerin önemli kısmı basit olsa da etkileri son derece önemlidir. Bu yüzden ev alırken veya kiralarken, aşağıdaki hususları dikkate almanız bu konuda ciddi yarar sağlayacaktır.

Bina Rutubet Oranı

Alıp kiralayacağınız evin yapım yılı ne olursa olsun, rutubet oranı yüksek yapıların dayanıklılık oranı ve ömrü rutubetsiz yerlere göre daha azdır. Günümüzde zemin, rutubet ve kat sayısı gibi birçok faktör dikkate alınmaktadır. Ancak rutubet için iyi bir yalıtım yapılması da bunlardan biridir.

Alacağınız evin bulunduğu bina veya müstakil yapıların nem oranlarının değerlendirilmesi ve en azından buna karşı önlem alınması önemlidir.

Bina rutubet oranının değerlendirilmesinden sonra depreme dayanıklı ev nasıl anlaşılır? sorusunun cevabını vermeye devam edelim.

İlginizi Çekebilir:  Agora Nedir? Smyrana Agorası Özellikleri

Onaylanmış Projeye Uygun Olması

Yapının gerekli yerler tarafından onaylanmış projesine uygun olarak yapılmış olması önemlidir. Basit proje değişiklikleri sorun teşkil etmezken özellikle taşıyıcı kolon ve kirişlerde yapılacak önemli değişiklikler, deprem anında binanın hasarına neden olabilir.

Genellikle yapı tamamlanıp meskeni alınana kadar önemli değişiklikler yapılmazken, mesken alındıktan sonra değişiklikler yapılabilmektedir. Şayet alacağınız evde onay sonrası önemli değişiklikler varsa konu hakkında uzman bilgisine başvurmanız sağlıklı olabilir. Veya böyle bir yapıyı almaktan kaçınarak alternatifleri değerlendirmeniz, daha doğru bir seçim olacaktır.

Özellikle altında dükkân bulunan binalarda yıllar sonra da olsa dükkânı işleten kişilerin izinli veya izinsiz değişiklikler yapması kaçınılmazdır. Daha çok büyük mağaza için kullanılan binalarda kolon ve kirişlere bilinçsizce müdahale edildiği düşünülürse, bu kısımların mutlaka incelenmesi gerekir. Özellikle ev alırken bina altındaki dükkanların taşıyıcı unsurlarında değişiklik yapılmadığına emin olmanız önemli bir detaydır.

depreme dayanıklı ev
Depreme dayanıklı ev anlama yolları

Malzeme Kalitesi

Yapıda kullanılan malzemelerin kaliteli olması, gerekli gözlem esnasında size ipuçları verebilir. Mümkünse demir ve beton kalitesini görebilmeniz ve bu konuda araştırma yapmanız, deprem riskine karşı kendinizi korumak için önemlidir.

Yapı Denetimli Binalar

Alacağınız evin yapı denetime uygun olarak yapılmış olması, depreme dayanıklı ev nasıl anlaşılır? Sorusuna verilecek önemli cevaplardan biridir.

2000’li yılların başından itibaren yapılarda ciddi bir değişikliğe gidilmiş olup, yeni binalar yapı denetim yönetmeliğine göre yapılmaya başlanmıştır. Yapı denetim yönetmeliğinden önceki binalarda demir miktarı, beton kalite kontrolü ve benzer hususlar fazla dikkate alınmamaktaydı.

Yapı denetim yönetmeliği ile birlikte binalarda kullanılan betonlar, her kat için ayrı ayrı analizden geçmektedir. Ayrıca kullanılacak demir sayısı ve demirin niteliği gibi pek çok detay, depreme dayanıklı binalar yapmak için belirlenmektedir. Kısacası evin depreme dayanıklılığı konusunda daha fazla emin olmak için, yapı denetim kontrolü altında yapılmış 10 yaşını aşmamış binalardan ev almanız yerinde olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Transmikser Nedir? Kullanıldığı Yerler ve Sınıflandırılması

Zemin Sağlamlığı

Binanın yapıldığı yerin dolgu yapılmış bir yer olmaması ve dere yatağı üzerine inşa edilmemiş olması önemlidir. Zemin açısından bu özellikleri taşıyan binalar, sağlam bir zemine sahip binalara göre ciddi risk altında olabilir. Binanın altından geçen yeraltı suları gibi faktörlerde yine binanın deprem riskini belirleyici faktörlerdir. Böyle bir veri yoksa bile zeminin dolgu olup olmadığı ve akarsu yatağının kenarlarına yapılıp yapılmadığına emin olmak alınacak bir tedbirdir.

Bina Yaşı

Binaların yaşları, depreme dayanıklı ev nasıl anlaşılır? Sorusu için bir başka cevaptır. Çünkü deprem ve yapı yönetmelikleri, yıllara göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin 2008 yılından önceki binalar ile sonraki binalar arasında ciddi yönetmelik farklılıkları bulunabilir.

Bu farklılıklar sürekli yapılan iyileştirmeler ile ortaya çıkmaktadır. Bu sebeplerle ev alırken bina yaşına dikkat edilmesi, deprem anında hasar riski az olabilecek bir ev seçimi yapmak için önemlidir. Yeni yönetmeliklere göre yapılan binalar, önceki yılların yönetmeliklerine göre çok daha sağlıklı ve depreme dayanıklıdır. Yeni yönetmeliğe göre sadece demir ve beton kalitesi değil elektrik ve sıhhi tesisatta kullanılan malzemelerde oldukça nitelikli hale gelmiştir.

Su Yalıtımı

Binanın sorunsuzca yapılmış su yalıtımının olması, uzun ömürlü olmasını sağladığı gibi uzun vadede depreme mukavemetini de artırır. Yeni nesil binalarda su yalıtımı iyi bir şekilde sağlanmakta olsa da ev alırken bu konu hakkında daha detaylı bilgi alınması faydalı olacaktır.

Dayanıklılık Testi

Depreme dayanıklılık testleri halihazırda yeni binalar için de genellikle doğrudan yapılmaz. Ancak belediye gibi kanallarla veya özel şirketler aracılığı ile ücretli dayanıklılık testi yaptırmanız, karar aşamasında kolaylık sağlayacaktır.

Depreme dayanıklı ev nasıl anlaşılır? Konusunu detaylı bir şekilde ele aldığımız bu yazımızın ardından “Depremde yumuşak kat nedir?” başlıklı içeriğimizi okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Arazöz Nedir? Kullanım Alanları ve Kullanmak İçin Gerekli Şartlar
Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir