bims blok nedir çeşitleri
Malzeme

Bims Blok Nedir? Çeşitleri, Üretimi ve Genel Özellikleri

Pomza Esaslı Hafif Beton – Bims Blok

Bims blok, volkanik olarak meydana gelmiş doğal pomza agregası ile elde edilen bims betondan üretilen elemanlardır. Bims beton, agrega olarak pomza agregalarının kullanıldığı ve gerektiğinde kuvars kumunun da ayrıca eklendiği bir hafif beton türüdür.

Bims blokların boyut, şekil, ve geometrik olarak gruplandırılması

 • Boşluklu duvar blokları
 • Boşlukları dolgulu duvar blokları
 • Dolu duvar blokları
 • Özel yarıklı dolu duvar blokları
 • Asmolen bloklar

Boşluklu bims blok çeşitleri

 • Tek sıra boşluklu bims blok
 • İki sıra boşluklu bims blok
 • Üç sıra boşluklu bims blok 
 • Dört sıra boşluklu bims blok

Boşluklu duvar bloklarının performansını arttırabilmek için boşluklarında şaşırtma yapılmaktadır. Böylece blokların ısıl performansları artmaktadır. Bütün bunlardan başka izolasyon bloğu olarak adlandırılan beş, altı ve yedi sıra boşluklu üretilen bloklar vardır. Bu blokların ısıl davranış özelliği (W/mK) ve ses yutuculuğu (db) oldukça iyidir. Ayrıca su buharı geçirgenliği de (kg/m2spa) oldukça yüksektir.

TS EN 771-3 standardında tanımlanan bimsblok duvar elemanlarının geometrik boyutları aşağıda verilmiştir.

Bims blok türüne göre ebatları

Bimsblok Türü Bimsblok Ebatları (mm) ( en x boy x yükseklik )
Bims Tuğla 85 x 190 x 190
135 x 190 x 190
Tek sıra boşluklu bimsblok 100 x 390 x 190
150 x 390 x 190
190 x 390 x 190
İki sıra boşluklu bimsblok 100 x 390 x 185
150 x 390 x 185
190 x 390 x 185
200 x 390 x 185
250 x 390 x 240
300 x 390 x 240
Üç sıra boşluklu bimsblok 200 x 390 x 185
250 x 390 x 240
300 x 390 x 240
Dört sıra boşluklu bimsblok 200 x 390 x 185
250 x 390 x 240
300 x 390 x 240
365 x 490 x 240

Bimsbloğun Üretim Teknolojisi

Pomzadan mamul yapı elemanlarının en önemlisi bimsbloklardır. Bimsbloklar yüksek ısı ve ses yalıtımı, yüksek mukavemet göstermeleri ve depreme dayanıklı mekanları en ucuza mal etme gibi özelliklerinden tercih edilmektedir.

Bims blok üretim tesisleri genellikle pomza madeninin çıkarılma sahalarına yakındır. Pomza ocaktan genellikle bir lastik yükleyici ile kazılarak kamyonlara yüklenir. Açık işletme metoduyla üretilen pomza madeni bu kamyonlarla bimsblok üretim süreci için fabrikalara sevk edilir. Fabrikalarda uygun kırma, eleme sistemlerinde boyutları küçültüldükten sonra sınıflandırılır ve blok yapımı için üretim ambarlarına taşınır.

Bimsblok üretim tesisleri iki ayrı sistemde işletilmektedir. Bunlardan biri tam otomasyonlu diğeri ise yarı otomasyonlu sistemlerdir. Tam otomasyonlu sistemlerde tüm sistem bir bilgisayar aracılığıyla komuta edilirken yarı otomasyonlu sistemlerde ise bilgisayar ünitesi sistemin tümünü komuta etmez.

Bimsblok üretimi genel olarak yedi aşamada gerçekleşir. Bu aşamalar; pomzanın ocaktan çıkarılması, karışım hazırlama, kalıplama, kurutma, paketleme, depolama ve dağıtımdır. Karışım reçetesine göre uygun oranlarda pomza agregası, su ve çimento mikserlerde karıştırılarak yaş ürün hazırlanır. Hazırlanan karışım, yüksek basınç ve vibrasyon altında boşluk kalmayacak şekilde kalıplara preslenir. Daha sonra elevatöre yüklenen yaş ürün taşıyıcı robot vasıtası ile ilk prizini kazanmak üzere priz kamaralarına stoklanır. Bloklar kurutma odasında 72 saat kalır. Yaz aylarında bloklar doğal yollarla kurutulurken kışın kurutma odası ısısı minimum 15°C olacak şekilde ısıtılır. Kuruyan bloklar daha sonra paketleme kısmına taşınır. Paketleme işlemine geçmeden önce kırılan bloklar temizlenir. Ardından bloklar römorklar üzerine istif edilir. Römorklara istif edilen bloklar 28 günlük son mukavemetini kazanmak üzere depolara taşınır. Mukavemetini kazanan bloklar satışa arz edilir ve kullanılmak üzere şantiyelere gönderilir.

Bimsblok Genel Özellikleri

Bimsbloğun genel özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz .

Bimsblok Birim hacim ağırlığı

 • Üretilen malzemenin tiplerine göre birim hacim ağırlıkları farklılık göstermektedir. Tek sıra boşluklu bimsbloklar için birim hacim ağırlık 800 kg/cm3, iki sıra boşluklu bimsbloklar için 900 kg/cm3, üç sıra boşluklu bimsbloklar için ise 1000 kg/cm3’dür.

Basınç mukavemet değeri

 • Bimsblokların basınç mukavemet değerleri minimum 20 kgf/cm2, ortalama 25 kgf/cm2 veya üzerinde bir değerde olması gerekmektedir.

Rötre çatlağına karşı dayanıklı olması

 • Rötre çatlakları zamanla birleşip büyüyerek malzemenin dayanımını azaltır. Bimsblok sınıfındaki yapay olarak üretilen benzer yapı elemanlarına karşı en önemli özelliklerden biri de rötre çatlağı yapmamasıdır. Bimsblok, 24 saat su içerisinde bekletildikten sonra periyodik kurutma işlemi sonucu boyutlarında meydana gelen değişim miktarı oldukça küçüktür.

Sıva için iyi bir tutucu yüzeyi olması

 • Bimsblokların pürüzlü yapısı ve agrega bağlayıcılarının çimento olması gibi özellikleri onun iyi bir sıva tutucu eleman olmasını sağlamaktadır. Elemanların yüzeyine uygulanan sıva prizini aldıktan sonra bimsbloklarla kaynaşarak bir bütünü meydana getirmektedir.

Isı depolama özelliği

 • Yapı bileşenlerinin ısı depolama yeteneği, kış aylarında ısıtmanın durması halinde çabuk soğumayı, yaz aylarında ise güneş etkisi altındaki yapı bileşenlerinin çevrelediği mekanlarda sıcaklıkların aşırı yükselmesini önlemesi açısından gereklidir. Yapı bileşeninin ısı depolama yeteneği, o bileşenin özgül ısısına, kuru birim hacim ağırlığına, kalınlığına ve etkisi altında kaldığı sıcaklık farkına bağlıdır. Bimsblok bu bağlamda oldukça iyi bir ısı depolama özelliğine sahiptir. Böylece ısıtma sistemi kapansa bile mekan sıcaklığını uzun müddet koruyabilmektedir.

 

Kaynak

Mimar Özlem UZUN

BİMSBLOK İLE ÖRÜLEN DIS DUVARLARIN YAPISAL PERFORMANSININ DEGERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE
BİR ALAN ARAŞTIRMASI

Paylaşmak Güzeldir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir