AKUSTİK YALITIM NEDİR? KULLANILAN MALZEMELER

Akustik Yalıtım

Akustik, sesin oluşumu, duyulması ve dağılımıyla ilgilenen bir bilim dalıdır. Boş ve kapalı bir mekanda ses duvarlarda yankılanarak hareket etmektedir. Oluşan bu yankılanmadan dolayı ses net bir şekilde duyulmaz. Rahatsız edici gürültü ve yankılanmayı önlemek, herkesin mekandaki  sesten eşit olarak faydalanmasını sağlamak ve içerdeki sesin dışarıdaki kişileri rahatsız etmesini önlemek için yapılan ses yalıtımı (izolasyon) şekline akustik yalıtım (izolasyon) denilir.

Sesin yankılanmaması için yapılan akustik ses yalıtımında farklı malzemeler kullanılmaktadır. Ses yalıtımı olarak akustik formlu melamin piramit, bariyerli sünger, yumurta sünger, labirent sünger, mantar şilte, kauçucuk levha, epdm ses bariyeri, akustik kumaş, duvar ve tavan panelleri kullanılmaktadır.

Akustik Yalıtım Nerelerde Yapılır?

Akustik ses yalıtımı uygulama yapılacak yerin özelliklerine, ses kaynağına ve uygulanabilecek malzeme çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir.

Ses yalıtım süngeri, yalıtım bandı, akustik keçe  kumaş, 3d duvar ve tavan panelleri ile oda akustik yalıtım yapılabilmektedir.

Aşağıdaki maddelerde belirtilen mahallerde yalıtım yapılabilir.

 • Ev, ofis, işyeri, mağaza
 • Stüdyo, ses kayıt stüdyosu
 • Televizyon ve radyo stüdyoları
 • Dış cephe mahalleri
 • Makine odaları
 • Jeneratör Odaları
 • Asansör odaları
 • Hidrofor Dairesi
 • Kazan Dairesi
 • Sunum odaları
 • Sinema
 • Toplantı ve konferans odaları
akustik yalıtım sinema salonu
Akustik Yalıtım Yapılmış Sinema Salonu

 

akustik yalıtım ses kayıt stüdyosu
Yalıtım yapılmış ses kayıt stüdyosu

 

akustik yalıtım sinema salonu
Akustik Yalıtım Yapılmış Sinema Salonu

 

Kullanılan Malzemeler

Kullanım yerlerine göre akustik  malzemeler farklılıklar gösterebilir. Kullanılan bazı malzemeler şunlardır.

Piramit süngerler

Piramit, yumurta, labirent veya değişik formlarda , açık gözenekli, ses yutma özelliği fazla olan, uluslararası standartlara göre yanmaz sınıfında üretilen malzemelerdir. Kendinden yapışkanlı modelleri ile kolay bir şekilde uygulama yapılabilir. Gürültü ve yankının olmamasının istendiği stüdyo, müzik odası, konferans salonu, ses kayıt stüdyolarında kullanılmaktadır.

Akustik Piramit Sünger
Akustik Piramit Sünger

 

Akustik Yumurta Sünger
Akustik Yumurta Sünger
Akustik labirent sünger
Akustik labirent sünger

 

 Akustik Yalıtım Köpükleri

Havadaki sesi yüksek düzeyde emme gücüne sahip, oldukça kaliteli bir poliüretan ester veya eter köpüktür. Makina çevreleri, yolcu gemilerinin motor bölümlerinde, havalandırma kanallarında, tesisat borularında, elektronik cihazlarda vb. kullanımı vardır.

Akustik Tavan Panelleri

Tavanlarda hem yalıtımı sağlayacak hemde görsel olarak dekoratif gözükecek şekilde imal edilmiş panel malzemelerdir.  Ahşap, plastik veya ses yalıtımı için uygun başka bir malzemeden imal edilebilir.

Akustik tavan paneli
Dekoratif akustik tavan panelleri

akustik ahşap tavan panel
Akustik ahşap tavan panel

Akustik tavan paneli
Dekoratif akustik tavan panelleri
Akustik tavan paneli
Dekoratif akustik tavan panelleri

Akustik Duvar Panelleri

Ahşap veya kumaş kaplı duvar panelleri ile ortamdaki yankı, uğultu ve gürültü absorbe edilerek istenilen akustik izolasyon sağlanabilir. Renkli akustik kumaş kaplama sayesinde ortama özel tasarımlar elde edilebilir. Ahşap malzemesinin doğal güzelliği sayesinde hem ortamdaki yalıtım sağlanmış olunur hem de dekoratif bir görüntü elde edilebilir.

Yalıtım kategorisinde okunmanızı gereken diğer yazılar

 

Paylaşmak Güzeldir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir