Tüvenan Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

tüvenan nedir

Tüvenan; İnşaat ve madencilik sektöründe kullanılan kısmen aynı anlama gelen bir terimdir.

İnşaat sektöründe kullanımı

İnşaat sektöründe tüvenan; Dere veya ocaklardan çıkarılan ve herhangi bir işleme tabi tutulmadan kullanılan kum çakıl yığınlarına verilen addır. Agregadan farklı olarak çıkarılan malzeme dane çaplarına ayrılmaz, yıkama, kurutma yapılmaz. Agrega daha çok beton imalatında kullanılır ve betondan istenilen özellikleri karşılayacak nitelikte olması gerekmektedir.

Betonda kullanılacak agreganın;

  • Sert olması ve boşluk içermemesi,
  • Yayvan ve uzun taşlar yerine yuvarlak ve doğal taşlar olması,
  • Tane boyutu dağılımına dikkat edilmesi,
  • Çimento ile etkileşime girmemesi,
  • Aşınma ve basınca dayanıklı olması,
  • Deniz kabuğu, kömür gibi betona zararlı maddeler içermemesi istenir.

(Daha detaylı bilgi için bkz. Agrega Nedir? Çeşitleri ve Kullanım Alanları Nerelerdir?)

Tüvenan malzeme ocak ve dere gibi yerlerden olduğu gibi çıkarılıp hiçbir işleme tabi tutulmadığından dolayı beton imalatından daha çok dolgu malzemesi olarak kullanılır.

Dolgu malzemesi olarak kullanılmasının ana nedeni birbirinden farklı boyutlardaki ve niteliklerdeki malzemenin bir araya gelmesi ve iyi sıkıştırabilir kompozit malzeme olmasıdır.

Dolgu malzemesi olarak konutlarda, barajlarda ve karayollarında sıkıştırma yapılmasında sıklıkla kullanılmaktadır. Malzemenin sıkıştırılmasının amacı, danelerin birbirine yakınlaşmasını ve aralarındaki boşlukların azalmasını sağlamaktır. Sıkıştırılan malzemenin birim hacim ağırlığı artmakla birlikte mühendislik özellikleri de daha iyi hale gelmektedir. Tüvenan birbirinden farklı boyutlardaki malzemenin bir araya gelmesinden dolayı oluştuğu için dolgu malzemesi olarak kullanılır.

Madencilikte Tüvenan

Madencilik sektöründe tüvenan
Madencilik sektöründe tüvenan

Madencilik sektöründe; maden ocağından yeni çıkarılan cevherin herhangi bir zenginleştirme işlemi uygulanmamış haline denilir. Her iki sektörde de anlam olarak çıkarılan malzeme herhangi bir işleme tabi tutulmamaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş!
İlginizi Çekebilir:  Tayrot (Tie Rod) Nedir? Kullanım Amacı ve Avantajları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir