Segregasyon nedir
Beton

Segregasyon Nedir? Nasıl Oluşur?

Segregasyon Nedir?

Kelime anlamı olarak bakıldığında segregasyon ayrışma ve ayrılma anlamlarına gelmektedir ve inşaat işlerinde sıklıkla duyulan bir kavramdır. İnşaat terimi olarak segregasyon en basit açıklaması ile beton içindeki malzemelerin birbirinden ayrışması ve beton içindeki bütünlük özelliğinin kaybedilmesi olarak açıklanabilir.

Segregasyon, yani taze beton içindeki iri agrega tanelerinin harçtan ayrılması ve bir alanda kümelenmesi sonucunda bazı bölgelerde beton farklı davranışlar ve dayanımlar gösterir. Beton içinde homojen yapının bozulması istenen bir durum değildir. Bu durum sonucunda beton karışımı içerisinde farklı mukavemet değerleri oluşabilir ve istenenden düşük mukavemet gösteren bazı bölgeler sorun teşkil edebilirler.

İnşaatta Neden Oluşur?

Segregasyon sebeplerine bakıldığı zaman akla ilk gelmesi gereken durum beton karışımının agrega, çimento gibi yoğunluk ve büyüklüğüne dikkat edilmesi gereken içeriklerinin dikkatli hazırlanmaması, oranlara dikkat edilmemesidir.

Betonda ayrışmaya neden olan bir diğer etmen ise betonun gereğinden daha yüksek bir noktadan dökülmesidir. Bu duruma neden olan ise büyük agregaların karışımın geri kalanına nazaran daha hızlı düşmesi ile oluşan bir ayrışma sorunudur.

Bir diğer neden de beton dökümünde vibratör uygulamasına dikkat edilmemesidir. Gereğinden az veya çok yapılan vibratör ve şişleme de segregasyona neden olarak betonun farklı mukavemet bölgelerine ayrışmasına sebep olur. Deprem yönetmeliğinde de açıkça belirtilen bu husus, vibratör kullanımının önemine dikkat çeker.

İnşaatta segregasyon konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da beton karışımının slump değeridir. Dökülecek olan betonun slump değeri fazla olmamalıdır. Slump değeri artan beton karışımının akışkanlığı arttığı için tutucu özelliği de azalacaktır, bu nedenle de karışım içinde ayrılmalar meydana gelebilir.

Segregasyon konusunda bir diğer neden de donatı hesabında yapılmış olan yanlışlıklardır. Olması gerekenden daha sık biçimde olan donatılar nedeniyle vibrasyon işlemi yapılamaz ise bu durum da segregasyona sebep olabilir.

Bir diğer önemli etken de pas payıdır. Pas payının olması gerekenden az olması ya da hiç bırakılmamış olması da segregasyona sebep olabilecek bir etkendir.

Segregasyon sorununa neden olabilecek bir diğer etken de beton karışımına sonradan hesapsız bir şekilde su ilavesi yapılmasıdır. İşçilerin şantiyede beton karışımı yaparken göz kararı eklediği su da segregasyona sebep olabilir, bu nedenle kontroller sağlanmalıdır.

Segregasyon tehlikeli midir?

Segregasyonun sebeplerinden bahsettik, şimdi ise bu durumun nelere yol açabileceğine bakalım.

Segregasyon isminden de anladığımız bir şekilde beton karışımı içerisinde bütünlüğü bozar ve ayrışmalara sebep olur. Bu ayrışma sonucunda betonda bazı alanlarda düşük mukavemetler gözlenir, bazı alanlarda da olması gerekenden fazla mukavemet gözlenir, bu heterojenlik betonda istenmeyen bir durumdur. İri çakılların yığıldığı bölgelerde honeycombing adı verilen delikli görünümde bölgeler oluşur, bu bölgeler de betonu zayıflatır ve yabancı madde girişine açık hale getirir. Bu durumlarda yeniden yapma gibi bir şey söz konusu olmadığı için ancak tamir harçları ile kapatılabilir.

Eğer betonda ayrışma kabul edilebilir ölçülerde değilse beton elemanın tamamen kırılıp yeniden dökülmesi gerekecektir. Tüm bu nedenler ve sonuçlar düşünüldüğü zaman segregasyon için önceden önlem almak onu tamir etmekten çok daha kolaydır. Beton karışımı hazırlanırken eklenebilecek katkılar ile de segregasyon olasılığı azaltılabilir.

Beton ile İlgili Diğer Makaleler:

Paylaşmak Güzeldir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir