Bazalt küptaş

Kil Taşı

Kil taşı veya bilinen diğer adıyla şist taşı hem günümüzde hem de geçmiş dönemlerde farklı alanlarda kullanılan bir üründür. Bu kayaç türünün ismi sahip olduğu özellikten gelir. Kil taşı bölünebilir, parçalanabilir demektir.

İsminden de anlaşılacağı üzere kil taşı bulunduğu yerden kolay bir şekilde çıkarılabilir. Orta büyük aralıklarda taneleri olan kıl taşlarının büyük bir bölümü uzun minerallere sahiptir. Bununla beraber kıl taşı pek çok sektörde de kullanılan bir kayaç türüdür.

İnşaat Sektöründe Kıl Taşı Kullanımı

Bu taşlar inşaat sektöründe de oldukça fazla kullanılır. Pek çok sayıda malzemeye uyumlu olarak kullanılabildiği için inşaat sektöründe kıl taşına sıkça rastlamak mümkündür. Çimento sanayisinde oldukça fazla kullanılan kıl taşı ev ve iş yerlerinde de izolasyon için kullanılır. Bir kıl taşı izolasyon da büyük bir fayda sağlarken ısı ve suya dayanıklı olması sebebiyle de işleri kolaylaştırır.

Bununla birlikte yüzeylere koruma sağlayan maskeleri üretmek içinde kil taşı kullanılır. Dayanıklı yapısı sayesinde insanı koruma alanında büyük bir öneme sahiptir. Kil taşı kullanılacak sektöre göre şekillendirilir.

Boya Ve Elektrik Sanayisinde Kil Taşı Kullanımı?

Boya sanayisi, plastik boya ve kauçuk bölümünde kıl taşı üzerine yoğunlaşmıştır. Boyanın yapılacağı yerlerde boyanın iyi bir şekilde tutunmasını ve daha kalıcı olmasını sağlamak için kil taşı kullanılır.

Bir boyanın sıcağa dayanıklı olması da son derece önemlidir. Bu yüzden ısıya dayanıklı boyalar kil taşlarından üretilir. Sıcak yerlerde kullanılan boyaların erimemesi ve yanmaması için kil taşı kullanılır. Kil taşı pek çok yerde kullanılır ve insanların hayatlarını büyük bir ölçüde kolaylaştırır. Bu taşlar kullanıma uygun olarak şekillendirilir ve öğütülür.

Laboratuvarlarda Kil Taşı Kullanımı

Araştırma ve geliştirme merkezleri olan laboratuvarlar farklı ürünlere ihtiyaç duyarlar. Laboratuvarların ihtiyaç duydukları en önemli şeylerden birisi de deney tüpleridir. Deney tüplerinin yapımında da kıl taşı kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Mermer Taşı (Kayacı) Nedir? Özellikleri, Üretim Yeri, Kullanım Alanları

Deney tüpü haricinde laboratuvarlarda sıklıkla kullanılan cam ürünlerinin ve malzemelerini üretim aşamasında kıl taşı kullanılır. Kimyasal ürünler güvenilir bir şekilde deney tüplerinde saklanır. Bu deney tüplerinin yapımında kullanılan kil taşlarının önemi oldukça büyüktür.

Enerji Sektöründe Kıl Taşı Kullanımı

Kil taşı enerji sektöründe büyük bir yer kaplar. Pahalı petrollerinin çıkarılmasında ve elde edilmesinde ve çıkartılan bu petrolün işlenmesinde kil taşı kullanımı büyük bir öneme sahiptir. Petrolün damıtılmasında ve kullanılabilir olmasında kıl taşı sektöre oldukça yardımcı olur.

Mutfakta Kil Taşı Kullanımı

Fırın içindeki şeffaf camların büyük bir bölümü kıl taşından üretilmiştir. Kil taşı ısıya dayanıklı olduğu için üretiminde kullanılmıştır. Isıya dayanıklı olan ne kadar mutfak malzemesi varsa kil taşı kullanılmıştır.

Şişt taşı
Kil Taşı nedir

Kil Taşlarının İsimlendirilmesi

Kil taşının çok sayıda alt kolu vardır. Kil taşının içinde bulunan mineraller ve malzemeler şekillenerek çoğalmasında oldukça etkilidir. Çok sayıda alanda kullanılan kıl taşları sahip olduğu renklere göre belirli isimlere sahiptir. Mika şistler, yeşil şistler, mavi şistler sahip oldukları renge göre ve sahip olduğu minerallere göre isimlendirilirler.

Şistler kil taşının başkalaşım yaşaması sonucunda ortaya çıkmıştır. Bunlar çok sayıda sektörde kullanılır ve insanların hayatını büyük bir ölçüde kolaylaştırır. Hem evlerde hem iş yerlerinde yer alan kullandığınız ürünlerin büyük bir çoğunluğunda kil taşı kullanılır.

Bizler de sizlere en uygun fiyatlara sahip kil taşını ulaştırıyoruz. Sadece kıl taşı da değil, bazalt oluk, bazalt bordür, mermer küp taşı, kayrak taşı , kireç taşı gibi çok sayıda ürünü en uygun fiyatlar ile siz müşterilerimize ulaştırıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir