Kandıra taşı Süleymaniye camii
Malzeme

Kandıra Taşı Nedir? Nerelerde Kullanılır?


Kandıra taşı, Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde çıkarılan  fazla sert olmayan kolay işlenen, hafif  doğal bir taştır. Basamak, mekanik uygulama, harçlı duvar kaplamaları, yer döşemeleri,yığma taş duvarları, duvar üstü küpeşte, heykel, barbekü gibi uygulama alanları bulunur. 

Osmanlı’dan bu yana birçok ünlü yerin imarında kullanılmıştır. Süleymaniye Camii ile Fatih Camii”nin bahçe duvarları, Vehbi Koç”un Ankara”daki ilk dükkanı olan Çengel Han”ın pencere ve şömine kenarları Kandıra taşından yapılmıştır.

Kandıra Taşı Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

 Sedimanter (Tortul) bir taş türüdür. Çoğunlukla açık sarı ya da kirli beyaz renkte bir kireçtaşıdır.  Bileşiminde % 90’ dan fazla CaCO3 bulunan kayaçlara kimyasal veya biyokimyasal sedimanter (tortul) kayaçlar başlığı altında incelenen kireçtaşı (kalker) adı verilmektedir. Mikrit, 4 pm’ den küçük boyutlu CaCO3 kristallerine verilen isimdir. Mermer ile kalker arasındaki fark mermerin metamorfizma geçirmiş olmasıdır. İri kristaller ışığı çeşitli yönlerde yansıttıklarından mermerler gösterişlidir, küçük kristalli kalkerler ise parlamazlar. Mikritik olmayan kalkerler de bulunmaktadır. Kireçtaşları genellikle organizmaların, biyolojik işlevleriyle oluşmakta, denizel orijinli olmakta ve yapısında denizlerde yaşayan organizmaların (mikrofosiller) fosillerini bulundurmaktadırlar. Kireçtaşları, fazla sert olmamaları, kolayca işlenebilmeleri, bol bulunmaları nedenleriyle hemen her türlü yapıda inşaat malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Mermer gibi parlak yüzeyli levhalar haline getirilemeyen bu taşların da önemli özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler; yumuşak ve homojen yapıları vardır, sertlik ve özellik değiştirmelerine neden olacak çatlak dolgular ve mineralli karmaşıklıklar içermezler, el aletleri ve bazı küçük cihazlarla, her yönde kolayca işlenebilir, şekile verilebilir veya kesilebilirler, genellikle hafiftirler, başka yerlere nakledilmeleri, işlenmeleri ve işlenmişlerin montajı kolaydır.

Kandıra Taşı Ülkemizdeki üretim yerleri

Kocaeli ilinin Kandıra ilçesindeki ocaklardan çıkarılmaktadır.

Peyzaj uygulamalarındaki kullanım şekilleri

Kandıra taşı çok farklı boyutlarda ve biçimlerde üretilmektedir. Genellikle duvar kaplaması ve döşeme kaplaması olarak ta kullanılan dayanıklı bir taştır. Kandıra taşı; tarihi ve günümüz yapılarında Dış mekânlarda kullanım alanları giderek artan bir hızla yaygınlaşmaktadır. Bu doğal taş malzeme duvar kaplaması dışında, yığma taş duvar, heykel, barbekü ve parke taşı vb. olarak da kullanılmaktadır. Şu anda piyasanın en ucuz taşı olarak “ Kandıra Taşı” bilinmektedir. Dış ülkelerden İngiltere de gökdelenlerin dış cephe kaplaması bu taş ile yapılmaktadır.

kandıra taşı peyzaj
Kandıra taşının peyzaj uygulamalarında kullanım örneği.
Paylaşmak Güzeldir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir