ışık ve güneş geçirmeyen perde

Işık ve Güneş Geçirmeyen Perdelerin Faydaları ve Zararları

Işık ve güneş geçirmeyen perdelerin faydaları ve zararları başlıklı bu içerikte,

diğer bir adıyla karartma perdeler olarak anılan, farklı ihtiyaçlar için tercih edilen ışık geçirmez özelliğe sahip perdelerin avantaj ve dezavantajları hakkında bilgiler verdik.

Kullanım amacına göre kimi zaman avantajlı olan bu tip perdeler, kimi nedenlerden dolayı da ciddi dezavantajlar içeriyor.

Işık ve güneş geçirmeyen perdelerin faydaları ile başlamak istiyoruz, yazının ilerleyen kısımlarında bu tarz perdelerin ne gibi zararları olabileceği konusunu da kaleme alacağız.

Işık ve Güneş Geçirmeyen Perdelerin Faydaları

ışık geçirmeyen perde faydaları

Işık geçirmeyen perde faydaları

Mahremiyet

Işık ve güneş geçirmeyen perdelerin faydaları arasında en fazla öne çıkan şeylerden biri, mahremiyeti en üst düzeyde sağlayacak yapıda ürünler olmasıdır. Evin içerisini gizleyecek yapıda farklı perde çeşitleri olsa da ışığın yanması veya gölgelenme halinde içerideki insan hareketliliği, ışığın vuruş şekline göre dışarıdan belli olacaktır.

Işık geçirmeyecek yapıdaki perdeler kullanıldıkları yerlerde içerisinin görünmesini tamamen engellemesinin yanı sıra, içerideki ışıktan kaynaklı olarak insan hareketliliğini de dışarı yansıtmayarak tam bir mahremiyet sağlar.

Uyku Düzeni ve Kalitesi

Işık geçirgenliği olmayan perdeler, gündüz uykularında bile uyku düzeni ve kalitesini artırmaktadır. Bilimsel araştırmalar insan için en faydalı uykunun, gece saatlerindeki uykular olduğunu ortaya koymaktadır. Işık ve güneş geçirmeyen perdelerin faydaları arasında, uyku kalitesine doğrudan etkisinin olması önemli yer tutar.

Özellikle aydınlık ortamlarda uyumakta zorlananlar için önemli bir avantaj sunan ışık geçirmeyen perdeler, kaliteli bir ışık izolasyonuna sahip oldukları için gündüz saatlerinde bile kolaylıkla uyumanızı sağlayacak ortam için katkı sunar.

İlginizi Çekebilir:  Dekorasyonda Sarı ile Uyumlu Renkler Hangileridir?

Ses İzolasyonu Sağlar

Blackout olarak da bilinen bu perdeler az düzeyde de olsa ses izolasyonu sağlar. Özellikle yaz aylarında içeride hem fazla ışık istemeyip hem de pencereyi açarak ortamın havadar kalmasını istediğinizde, dışarıdan gelen sesin şiddetinin azaltılmasını sağlayarak daha rahat bir ortam sunar.

Zararlı Güneş Işınlarından Korur

Güneşin zararlı ışınlarından ortamı koruyucu etkiye sahiptir. Bu sayede kullanıldığı ortama göre aile bireylerini veya güneş ışınları nedeniyle zarar görebilecek malzemeleri korumak için, oldukça faydalı bir seçimdir. Işık geçirmeyen perdeleri kullanarak içeriye güneş ışınlarının yansımasını engellerken, pencerenizi açık tutarak yaşam alanınızın havalandırılmasını da sağlayabilirsiniz.

Isı Yalıtımı Sağlar

Karartma perde olarak da tanımlanan güneş geçirmeyen perdeler sadece yaz aylarında değil, aynı zamanda kış aylarında da kullanıcısına avantaj sağlar. Kış aylarında ise normal perdelere nazaran pencereden kaynaklı ısı yalıtımı sağlaması, karartma perdelerin faydaları arasında yer alır.

Işık ve Güneş Geçirmeyen Perdelerin Zararları

karartma perde

Karartma perde

Güneş ve ışık geçirmeyen perdelerin zararları yerine dezavantajları kelimesini kullanmak daha doğru olacaktır. Yazımızda açıklamaya çalıştığımız üzere günlük yaşama olumlu etki edecek şekilde faydaları bulunan bu perdelerin, bazı durumlarda dezavantajları da olabilmektedir. Işık ve güneş geçirmeyen perdelerin dezavantajları, kısaca aşağıdaki şekildedir:

Gün Işığından Faydalanılmasına Engel Olur

Kullanıldığı alanlarda gün ışığından faydalanılmasına engel olması, ışık ve güneş geçirmeyen perdelerin dezavantajları arasındadır. Özellikle Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olması, elektrik fiyatlarının yüksek olma nedenleri arasındadır. Fiyat yüksekliğinin yanı sıra gün ışığından yeterince faydalanılmaması, elektrik faturanızın daha yüksek gelmesine neden olacaktır.

Karanlık Psikolojinizi Olumsuz Etkileyebilir

Uzun süre perdelerin ışık geçirmeyecek şekilde kapalı tutulması ve bunun alışkanlık haline getirilmesi psikolojinizi olumsuz etkileyecek, ferah olması gereken yaşam alanınızın sıkıcı hale helmesine neden olacaktır. Özellikle çalışma ortamlarında veya evlerde daha fazla zaman geçirilen alanlar için, bu perdelerin uzun süreli kapalı tutulması tavsiye edilmemektedir.

İlginizi Çekebilir:  Abajur Modelleri ile Evlerinize Hoş Bir Hava Katın

Özellikle kaliteli bir uyku amacıyla yatak odanızda karartma perde kullanıyorsanız sabah uyanmakta oldukça zorluk çekebilir ve geç saatlere kadar yatakta kalmak isteyebilirsiniz. Bu da hem hayatınızı hem de kariyerinizi ciddi anlamda olumsuz etkileyecek bir dezavantajdır.

Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, başta cilt sağlığı olmak üzere insan sağlığı için fazlasıyla olumsuz etkilere neden olmaktadır. Ancak günlük ihtiyaç duyulan güneş ışınlarının alınmaması, yine sağlık açısından tavsiye edilmemektedir. Güneş ışınlarının içerdiği D vitamini, cilt ve genel vücut sağlığı için önemlidir.

Işık ve güneş geçirmeyen perdelerin faydaları ve zararları yukarda sıraladığımız gibidir. Karartma perdeler hakkında artık karar sizin. Perdeler üzerine daha fazla bilgi edinmek için “Fon Perde Kumaşı Nasıl Seçilir?” başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Karartma (blackout) perde ile detaylı ve oldukça faydalı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

5/5 - (1 {Oy})

One Response

  1. Nimet Sülün Ağustos 22, 2022 Reply

BİR CEVAP YAZIN