Bazalt küptaş

İMO Bursa Seçimini Kim Kazanır? 2024

Serdar atilla erdem

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nde seçim heyecanı başladı. 28 yıllık Çalışma Grubu iktidarını devirerek görevi devralan Çağdaş Mühendisler Grubu adayı Ülkü Küçükkayalar, 2024 seçimlerini de kazanarak iktidarını pekiştirmek istiyor. Ancak bu defa karşısında tanıdık bir isim var: Serdar Atilla Erdem.

Serdar Atilla Erdem Kimdir?

Serdar Atilla Erdem, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’ne uzak bir isim değil. Daha önce hem gençlik komisyonlarında hem de 2004-2008 yılları arasında oda yönetiminde görev alan Erdem, odacılığı temelinden bilen bir isim. Erdem, geçtiğimiz dönem Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda da meclis üyeliği yaptı.

Çalışma Grubu 28 Yıl Sonra Neden Kaybetti?

Her şeyden önce 28 yılın, bir iktidar için oldukça uzun bir süre olduğunu belirtmeliyiz. Bu tarz iktidarlarda yıpranmalar, yorgunluklar oluşması normal. Ancak iki sene öncesine gidecek olursak Çalışma Grubu için durum çok daha farklıydı. Adının aksine, Bursa Çalışma Grubu son dönemlerinde pek de çalışmadı.

Öyle ki faaliyet raporlarına bakacak olursak, yaptıkları üye ziyaretlerinin dışında pek bir faaliyet bulunmadığını görüyoruz. Düzenledikleri eğitimler ve seminerler dahi bir gün içerisine art arda sıkıştırılmış ve adeta skor üretmek için düzenlenmiş faaliyetler. Bu anlamda faaliyetlerin üye nezdinde karşılık bulmadığını söyleyebiliriz.

Oysa ki inşaat mühendisliği, hayat boyu eğitimi ve mesleki bilgileri sürekli güncel tutmayı zorunlu kılar. Gezmek, üyenin yararına bir faaliyet olamaz, olsa olsa seçim çalışması olur. Seçimden seçime üyeyi ziyaret edenin de üyeye bir faydası olmaz.

Çalışma Grubu siyasi ideolojiye öylesine gömüldü ki üyelerinin menfaatlerini göz ardı etti. Temsilciliklerden bahsetmiyorum bile. Kütahya, Yalova, Bilecik Temsilcilikleri tamamen unutuldu. Çalışma Grubu, Bursalı üyesine dahi fayda sağlayamaz hale geldi. İnşaat mühendisleri, “İMO siyasetten uzak kalmalı” dedikçe Çalışma Grubu tam tersini yaptı. Üyeler de 2022 seçiminde grubun biletini kesti.

İlginizi Çekebilir:  İskan Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Ülkü Küçükkayalar Şapkasını Göğe Fırlatmıştır 

2018 seçimlerinde 1083 oy alan Çalışma Grubu, 2020 seçimlerinde 1080 oy, 2022 seçimlerinde de 1013 oy aldı. Odaya kayıtlı üye sayısının her geçen yıl artmasına rağmen Çalışma Grubu’nun oy sayısının hiç artmıyor olması, Çalışma Grubu’nun çalışmıyor olmasından kaynaklanıyor. Bu durum, grubun içinde de çatırdamaların başlamasına sebep oldu.

Çağdaş Mühendisler Grubu ise 2018 seçiminde 720, 2020 seçimde 693 oy alırken 2022 seçiminde 1055 oy aldı. Yani oy sayısı neredeyse yüzde elli arttı. Seçime katılım sayısının en yüksek değere ulaştığı 2022 seçiminde özellikle genç seçmenin Çalışma Grubu’na sıcak bakmadığı anlaşılıyor.

Bunun birkaç sebebi var tabii. Çalışma Grubu’nun pasif iktidarı ve yaptığı etkinliklerin üye nezdinde karşılık bulmaması en önemli sebeplerden. Üyeler, düzenlenen eğitimlerin ve seminerlerin sadece “skor” amaçlı düzenlendiğine inanıyor. Zaten Çalışma Grubu yöneticileri de bunu reddetmiyor.

Oysa Çağdaş İnşaat Mühendisleri Grubu bu anlamda önemli bir fark yarattı. Yapılan teknik geziler, sosyal etkinlikler ve eğitimler hem nicelik hem de nitelik açısından önceki dönemlerin birkaç kat üzerine çıktı. Zaten üyelerin odaya ilgisinin artması da bunu ispatlar nitelikte.

E bir de temsilciliklerde yapılan atılımlar var. Bilecik’te Belediye ile imzalanan protokol üyelerden harika geri dönüşler aldı. Kütahya’da ise yapılan eğitim içerikli faaliyet sayısının son on yılın toplamından daha fazla olduğu, hatta birçok şubenin faaliyet sayısından bile daha fazla olduğu kulağımıza geldi. Bunun dışında yine Kütahya’da zemin iyileştirme, şantiye şefliği ve hatta radye temel uygulamalarında bile inanılmaz olumlu adımlar atıldı. Belli ki Ülkü Hanım harika bir takım çalışması kültürü oluşturmuş.

Bu anlamda Çalışma Grubu’na bağlı, eski bir oda yöneticisi olan Erdem’in adaylığı, Ülkü Küçükkayalar iktidarının karşısında oldukça şanssız görünüyor. Ülkü Hanım, Erdem’in adaylığını duyunca eminim şapkasını göğe fırlatmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Arazöz Nedir? Kullanım Alanları ve Kullanmak İçin Gerekli Şartlar

11 Şubat 2024’te yapılacak seçimlerin sonuçlarını merakla bekliyor olacağız.

Bu Yazıyı Paylaş!

One thought on “İMO Bursa Seçimini Kim Kazanır? 2024

  1. Hey yazıyı yazan insan, taraflardan birine ülkü hanım birine erdem diye hitap ediyorsun, yazının başından sonuna siyaset tadında dozaj yüksek, belli ki çağdaş grupçuluk var, işiniz rast gelsin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir