Bazalt küptaş

Genç Odası Dekorasyonu Üzerine 5 Püf Noktası

genç odası dekorasyonu

Genç odası dekorasyonu yapılırken odayı kullanacak kişinin zevklerini de ön planda tutularak bir çalışma yapılmalı, bu alanın hem eğlence, hem dinlenme hem de çalışma amacıyla kullanılacağı unutulmamalıdır. Doğal olarak dekorasyon çalışması da bunlar dikkate alınarak yapılmalıdır. Genç odası dekorasyonu üzerine püf noktaları arasında özellikle dinlenme ve çalışmanın verimli olması, ön plana çıkarılmalıdır.

Genç Odası Dekorasyonu Üzerine 5 Püf Noktası

Dekorasyondaki hedef tek başına görsellik olmamalıdır. Genel kullanımdaki salon ve oturma odasındaki çalışmalarda görsellik ve konfor bir arada olmalıyken, çalışma ve genç odaları bunların dışında tasarlanmalıdır.

genç odası dekorasyon önerileri
Genç odası dekorasyon önerileri

Genç odaları tasarlanırken pratik olabilecek, çok fonksiyonlu kullanımları olan öğelere yer vermek gerekir. Eğitim gören veya çalışan gençler için ayrı çalışmalar yapılabilirken, her şartta iç açıcı, kullanım yönünden fonksiyonel ve rahat bir ortam oluşturmak temel hedef olmalıdır.

Ev Tekstil Ürünlerini Renkli Tutun

Gençlerin önemli bir kısmı, ev tekstil ürünlerinin çok fazla görünür olduğu ortamlardan hoşlanmamaktadır. Bu nedenle öncelikle genç odası dekorasyonu yaparken, masa örtüleri, dolap örtüleri gibi ev tekstil ürünlerinin fazlaca kullanıldığı dekorasyon yerine daha sade olacak şekilde dekorasyon yapmak daha doğru olacaktır. Yatak örtülerinde yine daha gençlere yönelik ürünler ve modeller kullanmak genç odası dekorasyon görünümünü destekleyecektir.

Zorunlu ihtiyaç olarak kullanılan ev tekstil ürünlerinde ise, renk tercihiniz canlı renklerden yana olmalıdır. Özellikle öğrenci gençler için ferah bir ortamda yaşamak, zihin açıcı olacaktır. Bu nedenle zihin açıcı bir ortam oluşturabilmek için, renk tercihinin doğru yapılması gerekir.

Perde seçiminde gün ışığını tam olarak yansıtan ve güneşle birlikte adeta içeriye huzur dolduran ürünleri tercih etmeyi önemseyin. Bunu yapmanız ortamın fiziksel olarak sağlıklı olmasını sağlayacağı gibi, ruhsal olarak da dinginlik sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Monokrom Nedir? Monokrom Dekorasyon ve Renkler

Sade ve Şık Bir Çalışma Ortamı Hazırlayın

Genç odası tasarlarken alanda kullanacağınız çalışma masası ve çevresi, oldukça önem taşıyor. Çalışma alanının mümkün olduğunca karışık yapıda olmasından kaçınmalı, verimli bir çalışmaya odaklanılabilecek detaylar düşünülmelidir.

Bu alanda gereksiz ürünler yerine, çalışma esnasında ihtiyaç duyulabilecek ürünlere dekorasyon ile uyumlu bir şekilde yer verilmesi gerekir. Örneğin küçük ama fonksiyonel bir kitaplık, rahat bir koltuk ve masa, masa aydınlatması ve küçük bir saksıda iç açıcı bir çiçek veya duvarlarda motivasyon artırıcı dekorasyon öğeleri olabilir.

Duvar Renklerine Önem Verin

Genç odalarında çok açık renkli duvarlar yerine, daha dinginlik verici ve odaklanmayı sağlayıcı renklere yer vermeniz çalışma motivasyonunu en iyi şekilde yansıtmanızı sağlayacaktır. Yeşil ve turuncu renkler bölgesel olarak duvarlarda yer alırken, pembe ve sarı tonlarını da tercih edebilirsiniz.

Kendin Yap Ürünlere Yer Verin

Abartıya kaçmamak koşuluyla yer vereceğiniz kendin yap ürünler, ortama daha ferah bir hava katacaktır. Bu ürünlerin doğru seçimi samimi bir ortam yaratmada etkindir. Önemli olan çokça ürünler kullanmak değil, ortamı sadeleştirerek en güzel görüntüyü yakalamaktır.

genç odası öneriler
Genç odası öneriler

Aydınlatma Detayını Atlamayın

Genç odası dekorasyonu yaparken, şık bir ortam oluşturmuş olabilirsiniz. Ancak atlayacağınız aydınlatma detayı, aslında oluşturulan havanın önemli ölçüde bozulmasına neden olacaktır. Aydınlatma ürünleri bazen basite alınsa da bu ürünlerin dekoratif özelliklere sahip olması, dekorasyonu tamamlayıcı bir unsurdur. Bir genç odası tasarlarken klasik aydınlatma öğeleri dışında genellikle bu yaştaki kişilerin eğitim yaşamları devam ettiği düşünülürse çalışma ortamı odaklı bir aydınlatma düzeni kurulması önemlidir.

Genç Odası Dekorasyonu yazımızdan sonra Kız ve Erkek Çocuk Odası Boya Renkleri ile ilgili  içeriğimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir