Alçıpan Tv Ünitesi Modelleri (Resimli)

Alçıpan Tv Ünitesi Modelleri (Resimli)

Nisan 22, 2020 0 Yazar: Gürsoy Yurtalan

Alçıpan tv ünitesi, yaşam alanının en çok vakit geçirilen yeri olan televizyonların niş üniteler ile daha gösterişli, estetik, dekoratif ve kullanışlı hale getirilmesine denilir. Mobilya olarak televizyon ünitesi yaptırmak daha pahalı olacağı için, onun yerine alçıpan niş televizyon ünitesi yaptırmak daha ekonomik bir çözüm olacaktır. Ayrıca istenilen zevke, kullanım amacına ve dizayna göre farklı şekillerde dekorasyon yapmak mümkündür.

Ünite modelleri yapılmasında alçıpan ve karkas sistemini oluşturacak profiller kullanılır. Eğer herhangi bir yüke maruz kalmayacaksa U – C galvaniz profilleri ile karkas sistemi oluşturulabilir. Alçıpan televizyon ünitesinde yük taşıyacak kısımların karkas sisteminin kutu profil ile yapılması daha doğru olacaktır. Alçıpan televizyon ünitesi yapılmasında kullanılan ana malzemeler alçıpan ve profil karkas sistemidir.

Bunun haricinde en çok beğenilen alçıpan tv ünitelerinde duvar kağıdı, taş kaplama, dekoratif köşe çıtaları, çeşitli aksesusarlar, ahşap malzemeler kullanılmaktadır.

En çok beğenilen televizyon ünitelerinde gizli ışık bandı ve spot ışıklarda kullanılmaktadır.

Alçıpan Tv Ünitesi Nasıl Yapılır?

Alçıpan televizyon ünitesinin yapılmasında U-C galvaniz veya kutu profillerle istenilen dizaynın karkası oluşturulur. Oluşturulan karkasın sağlamlığına, istenilen ölçülere uyulmasına, terazi ve gönyesinin tam olmasına dikkat edilir. İsteğe göre gizli ışık bandı yapılabilir. Karkas sistemi oluşturulduktan sonra elektrik sistemi için gerekli tesisat yapılır. Karkas imalatı bittikten sonra üzerine alçıpan vidalanır. Alçıpan köşelerine köşebent takılır, ek yerlerine derz bandı çekilir. Alçıpan üzerine saten alçı çekildikten sonra zımpara ve boyası yapılarak imalat sonlanır. Spot yapılacak yerler sonradan açılır. Işıklandırma ile ilgili spot ve led aydınlatmaların montajı tamamlanır.

İsteğe bağlı olarak yapılan imalatta taş kaplama, duvar kağıdı, dekoratif ahşap malzemeler, raf sistemleri yapılır. Çeşitli aksesuarlar ve eşyalarla birlikte görsel olarak daha estetik, gösterişli bir hale getirilebilir.Alçıpan Tv Ünite Modelleri

1. Düz Alçıpan Tv Ünite Modelleri

Düz alçıpan tv ünite modelleri daha sade ve ekonomik olarak tasarlanmıştır.

Alçıpan televizyon ünitesi

Alçıpan televizyon ünitesi

Resimdeki modeldeki tv ünitesinde televizyonun konulacağı kısım ve etrafında kullanışlı bölmeler bulunmaktadır. Bu bölmelere tv ses sistemi, dvd player, kitap, süs eşyaları konulabilir.

Spot Işıklı Düz alçıpan tv ünitesi

Spot Işıklı Düz alçıpan tv ünitesi

Spot ışıklar kullanılarak daha estetik bir tv ünitesi yapılabilir. Spot ışıklar konulacak aksesuarlarla birlikte daha güzel bir görüntü verecektir.

gizli ışık bandı ve spot ile yapılan ünite

gizli ışık bandı ve spot ile yapılan ünite

Tv ünitesinde led aydınlatma kullanılabilir.

Dekoratif alçıpan tv üniteleri

Dekoratif alçıpan tv üniteleri

2. Alçıpan Tv Ünitesi Yapılmasında Taş Kaplama

Alçıpan tv ünitesinde taş kaplama kulllanılması

Alçıpan tv ünitesinde taş kaplama kulllanılması

En çok beğenilen tv ünitesi modellerinde dekoratif taş kaplama kullanılabilir. Dekoratif taş kaplama ve gizli led aydınlatma ile birlikte televizyon etrafında oldukça güzel bir görüntü oluşturacaktır. Tv ünitesinde raf sistemi  kullanılabilir. Raflarla ayrılan bölmelere dekoratif eşyalar ve aksesuarlar konulabilir.

3. Geometrik Şekilli Alçıpan Tv Ünitesi Yapılması

Alçıpan televizyon ünitelerinde geometrik şekiller sıklıkla kullanılmaktadır.

Geometrik alçıpan tv ünitesi

4. Duvar Kağıdı Kullanılması

Alçıpan tv ünitesi duvar kağıdı kullanılması

Televizyon ünitesinde duvar kağıdı da kullanılabilir. Duvar kağıdı tv ünitesine estetik ve güzel bir görüntü verecektir.

5. Led Aydınlatma ve Spot Işık 

Led aydınlatma ve gizli ışık ile tv ünitesi yapılması

Led aydınlatma ve gizli ışık ile tv ünitesi yapılması

Led aydınlatma ve gizli ışık kullanılması ile birlikte ünitenin ve ünite raflarına konulacak biblo, eşya, çerçeve ve aksesuarların ön plana çıkmasını sağlar.

led ışık ve spot aydınlatma

led ışık ve spot aydınlatma

6. Simetrik Olmayan Alçıpan Televizyon Ünitesi

led ışık ve spot aydınlatma

 Simetrik olmayan Alçıpan tv ünitesi dekoratif aksesuarlarla birlikte estetik bir görüntü oluşturabilir.7. Tavan Alçıpan ile Uyumlu Televizyon Ünitesi

tavan duvar asma tavan uyumu

Alçıpan tavan ile birlikte uyumlu bir şekilde yapılmıştır. Led gizli aydınlatma, spot ışık ve arka planda duvar kağıdı kaplama kullanılmıştır. Yuvarlak detay ve hatlar oldukça dikkat çekicidir.

8. Yuvarlak Tv Ünitesi

yuvarlak tv üniteleri

yuvarlak tv üniteleri

9. Dekoratif Alçıpan Tv Üniteleri

yuvarlak tv üniteleri

yuvarlak tv üniteleri

10. Modern Alçıpan Tv Üniteleri

Okunması Tavsiye Edilen Diğer Yazılar

Asma Tavan Modelleri

Duvar Renkleri