Yeni Evlenecekler İçin Dekorasyon Önerileri

Yeni Evlenecekler İçin Dekorasyon Önerileri

Şubat 25, 2021 0 Yazar: Gürsoy Yurtalan

Yeni evlenecekler için yapılması gereken masraflar listesinde yer alan ev dekorasyonu, doğru şekilde planlanmadığı taktirde çiftlerin bütçelerini aşmalarına neden olabiliyor.

Hatta bütçe aşılmasına rağmen istenilen sonuçlar alınamadığı için hüsran meydana getirebiliyor. Yeni evlenecekler için dekorasyon önerileri arasında ilk sırada “doğru dekorasyon planlaması” yer alıyor.

Yeni evlenecekler için dekorasyon önerileri sıfırdan bir ev kurulacağı için son derece önemlidir. Gereksiz harcamalardan kaçınmak ve hayalinizdeki gibi bir ev kurabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Yeni Evlenecekler Dekorasyonda Nelere Dikkat Etmelidir?

yeni evliler için dekorasyon

Yeni evliler için dekorasyon nasıl olmalı

Dekorasyon Yaparken Bütçe Planlamanızı Göz Ardı Etmemelisiniz

Yeni evlenecek çiftlerin yaşam alanlarını dekore etmeden önce mutlaka bütçe planlaması yapmaları en önemli tavsiyemiz olacaktır. Düğün masraflarını da kapsayan birçok harcama yapılacağı için ve plan dışı da harcamalar olabileceğinden ev dekorasyonu bütçesi hazırlarken mutlaka esneklik payı bırakılmalıdır.

Temel ihtiyaçlarınızı giderebilecek, evinizde ferah ve sıcak bir ortam oluşturacak, pratik kullanıma sahip eşyalar yerine, sadece evinizi dolu gösterecek ve kullanım açısından pratik olmayan eşyaları almak yeni evlenecek çiftlerin yaptıkları hatalar arasında yer alıyor.

Yaşam Alanının Boyutları Dekorasyon Yaparken Önemlidir

Seçilen yaşam alanının boyutlarına göre düzenleme yapılacağı için bu konu önem taşıyor. Eğer yaşam alanınız küçük ise mobilya seçimlerinden başlayarak duvarlarda kullanılacak renklere kadar evinizi ferah ve büyük gösterebilecek önerileri değerlendirerek dekorasyon konusunda kararlar vermek gerekiyor.

Mobilya Seçimleri Yapılmasında Yeni Evlenecekler için Dekorasyon Önerileri

İhtiyaçlarınıza, yaşam düzeninize ve yaşam alanınıza uygun mobilyalar seçmek ev dekore ederken önem taşıyor. Eğer hem siz hem de eşiniz çalışıyorsa ihtiyaçlarınızı karşılayacak pratik ve kullanışlı mobilyalar seçmeniz fayda sağlayacaktır.

Eğer yaşam alanı kiralık bir ev olacaksa, kolay taşınma sağlayacak veya ev değiştirirken eşya fazlalığı ile uğraşılmayacak şekilde mobilya seçmek gerekiyor. Bu noktada mobilya seçimlerinde çok fonksiyonlu ve her ev şekline uyum sağlayabilecek mobilyalardan yana tercih kullanmak pratiklik sağlıyor.

Katlanabilen yemek masası ve sandalyeler, gizli bölmelere ve raflara sahip sehpalar, bazalı koltuklar ve yatak gibi fonksiyonel mobilyalar yeni evlenecekler için dekorasyon önerileri arasında yer alıyor.  Koltuk seçimlerinde kolay temizlenebilen kumaşa sahip koltuklar temizlik açısından pratiklik sağlarken şık görünümleri ile de göz dolduruyorlar.

Koltuk seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da daha sonra değişiklik yapabileceğiniz koltuk çeşitlerinden yana tercih kullanmanızdır. Değişiklik yapılabilecek koltuk takımlarından kastettiğimiz, örneğin L koltuk takımı alacaksanız veya köşe takımı almayı planlıyorsanız evinizi ilk yerleştirdiğiniz şekilden başka bir şekle geçirirken sizi kısıtlamayacak koltuk takımlarıdır. Veya kiralık bir evde yaşayıp daha sonra başka bir eve geçme durumunuz oluşacaksa yeni evin şekline göre tekrar koltuk takımı almanızı gerektirmeyecek şekilde değişiklik yapabileceğiniz, yan modüller ekleyebileceğiniz koltuk takımları değişiklik yapılabilecek koltuk takımlarıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz öneri aslında evinize alacağınız tüm mobilyalar için geçerlidir. Salon ve yemek odası takımları, yatak odası takımları hem bütçede en fazla harcama yapılan önemli kalemlerdir. Dolayısı ile bu takımları her oda tipine uyum sağlayabilecek mobilyalardan seçmek daha sonra tekrar masraf yapmanızı engelleyecektir.

Perde Seçimleri Yapılmasında Yeni Evlenecekler için Dekorasyon Önerileri

Yeni evlenecek çiftlerin odaklanması gereken pratiklik konusu ev dekorasyonunun önemli bir unsuru olan perde dekorasyonunda da önem kazanıyor. Sade desenlerde ve açık tonlarda seçilmiş perdeler özellikle küçük evlere daha ferah bir görünüm kazandırmaktadır. Evinizin duvarlarında eğer koyu renklerden yana tercih kullanacaksanız açık tonlardaki perdeler ortamı daha geniş gösterecektir.

Duvarlarınızda açık renkler kullanacaksanız ve evinizin de canlı görünmesini istiyorsanız mor, lila, yeşil, mint gibi renklere sahip perdeler tercih ederek istediğiniz canlı görünümü yakalayabilirsiniz.

Yeni evlenecekler için dekorasyon önerileri arasındaki bu tavsiyemiz, çalışan çiftlere kolaylık sağlayacaktır. Çalışma hayatında aktif bir çiftseniz o zaman tavsiyemiz evinizde jaluzi, stor perde gibi perde çeşitlerini yeni evinizi dekore ederken kullanmanızdan yana olacaktır. Desen ve renk çeşitliliği olukça fazla olan bu ürünler hem evinizde sık bir görüntü oluşturmak hem de temizlik pratikliği sağlayacağı için yeni evli çiftlere faydalı olacaktır.

Yeni evlenecekler için dekorasyon önerileri sunduğumuz bu içeriğimizin ardından “Az maliyetle ev dekorasyonu nasıl yapılır?” başlıklı araştırmamızı da okumanızı öneririz.