yemek odası dekorasyonu

Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yemek odası dekorasyonu için ilham alabileceğiniz farklı yüzlerce öneri bulmanız mümkün. Ancak bu öneriler arasında en doğru seçimi yapmak, yine sizin tercihinize ve yemek odanızın genel özelliklerine bağlıdır.

Birbirinden şık yemek odası dekorasyon fikirleri bulunsa da her önerinin her yemek odası ile uyum sağlaması, pekte mümkün olabilecek bir şey değildir. Bu yüzden her alan ile uyumlu olabilecek genel önerilerden yola çıkarak en keyifli vakitleri geçirebileceğiniz yemek odanızın dekorasyonu için muhteşem çalışmalar yapabilirsiniz.

Yemek Odası Dekorasyonu İçin Altın Öneriler

yemek odası önerileri

yemek odası önerileri

Yemek odası dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gerekenler üzerine bilgiler sunarak hayalinizdeki yemek odası tasarımına kavuşmanıza yardımcı olmak istedik.

Eşya Yerleşimine Dikkat Edilmeli

Yemek odası dekorasyonu eşya yerleşimi

Yemek odası dekorasyonu eşya yerleşimi

Eşya yerleşimi konusunda alan büyüklüğü dikkate alınmalıdır. Bunun için kısıtlı bir alana sahipseniz, ana mobilyaları daha merkezi konumda bulundurmak yerine pencere kenarlarına kaydırabilirsiniz. Yemek odası olması nedeniyle ana mobilyalarından biri olan yemek masası takımı, küçük odalarda pencereye veya duvara yakın bir konumda yer alabilir.

Şayet yemek odanız gerektiği kadar büyük ise, bu kez yemek masasını odanın daha merkezi bir alanına ortaya yakın yerlerde konumlandırabilirsiniz. Ana mobilyalar dışında kalan ve daha az yer kaplayan mobilya ve diğer objeleri ise, ana mobilyaların etrafında konumlandırmak daha hoş bir görüntü sağlayacaktır.

Doğadan ve Kendinizden Bir Şeyler Katabilirsiniz

Yemek odası canlı bitki

Yemek odası canlı bitki

Yemek yemeyi daha keyifli hale getirmek, mutluluk açısından oldukça önemlidir. Bunun için yemek odası dekorasyonu yaparken kendinizden ve doğadan bir şeyler katmanız büyük önem taşır.

Yemek odası dekorasyon önerileri arasında sıklıkla yer alan kendin yap ürünlerin yanı sıra canlı süs bitkilerine ve çiçeklere yer vermeniz, dekorasyonunuzun en tamamlayıcı unsurlarından biri olacaktır. Boyut olarak ortamın müsait olmasına göre saksıda büyük bahçe bitkilerine yer vererek, daha doğal bir ortam oluşturmaya özen gösterebilirsiniz.

Aydınlık Renkleri Tercih Edebilirsiniz

Yemek odasında aydınlık renklerin kullanılması

Yemek odasında aydınlık renklerin kullanılması

Dekorasyonunuzda ferah bir sonuca ulaşmak için, renk tercihinizi daha aydınlık renklerden yana kullanabilirsiniz. Böylelikle canlı ve ferah bir ortam yakalarken, dekorasyonun renk bütünlüğünü de kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Duvar renklerinden farklı olarak kolon ve kiriş gibi çıkıntılar mevcutsa, bu kısımlara farklı dokunuşlar yapmanız görkemli bir tasarım oluşturmanızı sağlayacaktır. Ana renklerin biraz tersi ancak yine açık tonlar, kolon ve kiriş gibi alanları öne çıkararak hoş bir görüntü yakalamanız için yeterlidir.

Aydınlatma Önemlidir

yemek odasında aydınlatma nasıl olmalı

Yemek odasında aydınlatma nasıl olmalı

Aydınlatma armatürlerinin yer alacağı konum kadar, bu armatürlerin de dekoratif özellikler taşımasına dikkat edilmelidir. İyi bir ışık elde edecek şekilde duvara konumlandırılan dekoratif aydınlatma armatürleri yemek odalarında şık bir ambiyans isteyenlerin tercihi olmalıdır.

Modern veya klasik yemek odası dekorasyonu istiyorsanız, duvar armatürlerinin yerine tavanda görkemli bir avizeye yer verebilirsiniz. Avizenin yemek masasının tam ortasına tavandan sarkacak şekilde konumlu olması daha şık bir görüntü sunarken, yere yakın uzun aparatlı avizeler farklı bir görüntü yakalamanızı sağlayabilir.

Klasik Bir Dekorasyon İçin Eskitilmiş Ürünler

Klasik yemek odası dekorasyonu

Klasik yemek odası dekorasyonu

Klasik dekorasyondan hoşlanıyorsanız, eskitilmiş ürünlere yemek odanızda yer açabilirsiniz. Özellikle ana mobilyalarda eskitilmiş ürünlere yer verirken, küçük objelerinde bu detaya sahip olması gerektiğini unutmayın.

Eskitilmiş ürün ağırlıklı dekorasyon çalışmalarında yapılan en büyük yanlış, küçük objelerde modern ve yeni bir görüntüye yer vermektir. Klasik tarz ile bağdaşmayan bu durum, sizin çalışmalarınızda ortaya koyduğunuz ruhun hızlı bir şekilde yok olmasına sebep olabilir.

Renk Geçişlerine Dikkat Edin

Renk geçişlerine önem verilmesi

Renk geçişlerine önem verilmesi

Duvar renklerinin yanı sıra mobilyalar ve destekleyici dekoratif ürünler arasındaki renk geçişi önemlidir. Keskin bir geçiş yerine daha yumuşak renk geçişleri, yemek odalarında tercih edilmesi gereken şeylerden biridir.

Keskin renk geçişlerinin bu tür sakin olduğu kadar keyifli bir ortam için müsait olmadığı, profesyoneller tarafından defalarca uyarı yapılan konulardan biridir.

Yemek odası dekorasyonu üzerine hazırladığımız bu makalemizin ardından “Romantik dekorasyon fikirleri” başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

BİR CEVAP YAZIN