Vintage Ev Dekorasyonu Nedir?

Vintage Ev Dekorasyonu Nedir?

Kasım 22, 2020 0 Yazar: Gürsoy Yurtalan

Vintage ev dekorasyonu nedir, neyi ifade eder, nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir?  Farklı zevklere hitap eden dekorasyon önerileri arasında yer alan vintage ev dekorasyonu nedir? sorusuna cevap bulacağınız bu yazıda, vintage tarzının tüm detayları hakkında da bilgiler sunulmuştur.

1920’li yıllardan sonra ev dekorasyonunda farklılıkları ile dikkat çeken vintage konsepti evlerdeki hâkimiyetini 1950’li yıllara kadar sürdürmüş olsa da günümüzde yeniden canlanmaya başlamıştır.

1900’lü yılların ortalarından çizgiler taşıyan konsept, günümüz modasıyla bütünleşerek oluşan yeni tarzıyla yaşam alanlarında farklılık oluşturmak isteyenlerin tercihleri arasında yer almaktadır.

Vintage Ev Dekorasyonunun Anlamı

1920’lerden sonra kullanılmaya başlayan ev aksesuarları ve mobilyaların modern mobilya ve aksesuarlar ile uyarlanmasıyla ortaya çıkan dekorasyon tarzını ifade etmektedir.

Vintage dekorasyon stilinde kullanılan eşyalar eski olmamakla birlikte, 1900’lü yılların tarzını çağrıştıran ancak günün trendlerine uygun imal edilen eşyalardan oluşmaktadır. Bu dekorasyon tarzının en fazla hâkim olduğu alan yatak odaları olsa da yaşam alanlarınızın her köşesinde, Vintage tarzı ile farklı dokunuşlar yapılabilecek bir yer mutlaka vardır.

Samimi ve ferah bir ortam için en uygun dekorasyon türlerinden biri olan Vintage ev dekorasyonu, geçmişle geleceği yaşam alanlarında bütünleştirmek isteyenlerin başlıca tercihlerinden biridir. Genel tarza uygun renklerin ve çizgilerin hâkim olduğu tarzın en önemli özelliği, dekorasyonda keskin hatlardan yumuşak hatlara doğru rahat bir geçiş yapmaya fırsat vermesidir.

Vintage Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

vintage ev dekorasyonu nasıl yapılır

Vintage ev dekorasyonu nasıl yapılır

Vintage tarzının ana teması, eskitme yöntemiyle imal edilen yeni mobilya ve aksesuarlardır. Dekorasyonu yaparken renk bütünlüğünün sağlanması, en önemli unsurlardan biridir.

Bir taraftan eskitme yöntemiyle üretilmiş mobilyalara yer verirken diğer yandan modern görünümlü mobilya ve aksesuarlar kullanmak, bu tarz bir dekorasyonda yapacağınız en önemli hata olacaktır. Vintage tarzını yakalamak için önemle dikkat edilmesi gerekenlerden biri de mutlaka minimal ürünler ile dekorasyonu öne çıkarmak olmalıdır.

Vintage Ev Dekorasyonu Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

vintage mutfak

Vintage mutfak

Vintage tarzını yakalamak için yeterli bütçeye sahip değilseniz, eski ama iyi durumda olan, kullanılabilir eşya ve aksesuarlarınızı değerlendirebilirsiniz. Konsepte uygun bir dekorasyon çalışması için dikkat etmeniz gerekenleri, aşağıda listeledik.

Eski Eşyalar Olmazsa Olmaz

Vintage ev dekorasyonu için yeni eskitilmiş ürünler alsanız bile, mutlaka eski nostaljik eşyalara dekorasyonun merkezinde yer açmanız gerekir. Eski bir radyo, plak çalar veya ahşap sehpa ve komodinler, tarzın önemli bir parçası olmalıdır.

Ev Tekstil Ürünlerine Dikkat Edin

Bundan 30-40 yıl ve daha öncesinde kullanılan ev tekstil ürünleri, genellikle benzer tasarım ve renklere sahipti. Şal ve geometrik desenler veya hayvan figürleri, ev tekstil ürünlerinin tasarımında önemli bir yer oluşturmaktaydı. Vintage tarzında bir dekorasyon planlıyorsanız, bu tip tekstil ürünleri yine çalışmanızın önemli bir parçası olmalıdır.

Ayna ve Avizeler

Modern görünümlü ayna ve avizeler yerine eskitilmiş veya eskimiş ayna ve avizelere yer vermek, vintage ev dekorasyonu nasıl yapılır? Sorusuna verilecek önemli cevaplardan biridir.

Özellikle tercih edeceğiniz aynaların, çerçevelerin bu konsepte uygun olması, basit olarak görülse de bütünleyicilik açısından önemlidir. Hatta yapabilme imkânına sahip olanlar, odaların pencerelerinde de bu tarza uygun değişiklikler yapabilirler.

Halılar Yeniden Zeminlerinizi Süslesin

Vintage konseptini dekorasyonunuza tam olarak hâkim kılmak için, eski tip halılara da zeminlerinizde yer açmanız gerekir. Kullanacağınız halılar yeni üretim olsa dahi eskitilmiş tipte olması, yapacağınız dekorasyon çalışması için yeterli olacaktır.

Ahşap Detaylar Ağırlıkta Olsun

Son olarak vintage ev dekorasyonu önerileri arasında, eşyaların ahşap detaylarının ağırlıkta olmasına önem vermek konsepti tamamlayıcı tavsiyelerden biridir. Metal parçalardan mümkün olduğunca uzak durarak, tarzın samimi havasını yaşam alanınıza dâhil edebilirsiniz.

Bu yazımızda vintage dekorasyonu konusunu kaleme aldık ve bu konu hakkında sizlere önerilerde bulunduk. Daha farklı tarzlarda da bilgi sahibi olmak için “Romantik dekorasyon fikirleri” başlıklı içeriğimizi mutlaka incelemenizi öneriyoruz.